Več 100 ljudi se je v Londonu udeležilo protestov proti sodelovanju Velike Britanije v ameriških zračnih napadih na pripadnike Islamske skupine (IS) v Iraku. Demonstranti so vzklikali slogane, kot so "Roke proč od Bližnjega vzhoda, ni pravice, ni miru" in dvigovali table z napisi "Nehajte napadati Irak".
Do shoda je prišlo dan potem, ko se je v javnosti pojavil nov posnetek obglavljenja britanskega talca. Londonski protest je bil sicer organiziran, še preden je odjeknila novica.
Obglavili humanitarnega delavca
Tokrat je žrtev "džihadista Johna", ki je s tem pred kamero obglavil že četrto žrtev, britanski humanitarni delavec Alan Henning, ki je v Siriji pomagal otrokom, ki jih je prizadela vojna, ugrabljen pa je bil lani, ko je bil v konvoju, ki je peljal zdravila in opremo v bolnišnico v provinci Idlib.
Džihadisti so ga prisilili, da je pred smrtjo "razložil", da je za njegovo smrt kriv britanski parlament, ki je odobril vojaško posredovanje in s tem napade na cilje skrajnežev samooklicane Islamske države.
Skrajneži so Henninga obglavili le tri dni potem, ko jih je njegova soproga javno prosila, da ga izpustijo. Upanje, da se bo to zgodilo, je bilo še posebej veliko potem, ko je Henninga, ki so ga islamisti uradno obtoževali vohunjenja, za nedolžnega spoznalo celo njihovo lastno šeriatsko sodišče. Obveščevalne službe obglavljenja še niso uradno potrdile.
Premier David Cameron je danes napovedal, da bodo preganjali tiste, ki so usmrtili Henninga. "Umor Alana Henninga je absolutno grozljiv. Je brezčuten. Je absolutno neopravičljiv," je dejal Cameron in dodal: "Morilce bomo ulovili in jih soočili s sodiščem."
Nekdanji šef britanske vojske Richard Dannatt pa je Cameronu svetoval, da naj se Velika Britanija bori s skrajneži iz IS tako v Siriji kot Iraku. Britanski parlament je namreč minuli teden izglasoval, da bodo britanske sile sodelovale v ameriških napadih na tarče le v Iraku, ne pa tudi v Siriji.
Starša ''naslednje žrtve'' prosita IS za usmiljenje
Teroristi so v videu sicer zagrozili že tudi z naslednjim obglavljenjem. Zdaj s takšno smrtjo grozijo ameriškemu talcu Petru Kassigu, sicer 26-letnemu humanitarnemu delavcu.
Kassigova starša sta v videoizjavi apelirala na IS, da naj pokažejo usmiljenje in naj ga izpustijo. Ed in Paula Kassig sta še dejala, da sta ponosna na svojega sina in na humanitarno delo, ki ga je opravljal.
Starša sta navedla, da so ga ugrabili pred letom dni, ko je bil na poti do mesta Deir Ezzour v vzhodni Siriji. V ujetništvu naj bi se Kassing spreobrnil v islam in si nadel ime Abdul-Rahman.
IS je na grozovit način do zdaj umoril ameriškega novinarja Jamesa Foleyja, ameriško-izraelskega novinarja Stevena Sotloffa in britanskega humanitarnega delavca Davida Hainesa.
Prizadeti muslimani: IS je sramota za islam, objokujemo smrt humanitarca Henninga
Še posebej ostro so se na novo obglavljenje odzvali britanski muslimani, ki so Hanninga označili za nacionalnega heroja in pozvali, da se krivce za njegovo smrt ustrezno kaznuje.
Islamsko državo so znova opisali kot odpadniško gibanje in dodali, da sam datum obglavljenja - torej na predvečer praznika - kaže, da skupina s pravim islamom nima prav velike zveze.
Obglavljenje so označili za strahopetno in kriminalno dejanje združbe, ki je žalitev za islam in skrajneže obsodili, da so se še dodatno igrali s čustvi Henningove družine. Zadnje dni so se namreč pojavljali signali, da bi ga lahko izpustili.
"Umor Alana Henninga je začetek konca te skupine. Pozivamo k pravici za Alana," so v sporočilu za javnost še zapisali britanski muslimani in svet ponovno opozorili, da obstaja velika razlika med običajnimi islamskimi verniki in džihadisti. Dejali so, da britanska islamska skupnost žaluje za humanitarcem Henningom.
KOMENTARJI (353)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.