Skrajna Islamska država je v danes objavljenem videoposnetku zatrdila, da so obglavili ameriškega humanitarnega delavca Petra Kassiga. Gre za opozorilo ZDA zaradi njihove ofenzive proti džihadistom. Video tokrat ne vključuje obglavljenje, le zakritega rablja, ki stoji in reče "to je Peter Edward Kassig, ameriški državljan", ob njem pa je krvava glava.
Na istem videoposnetku je prikazano tudi obglavljenje najmanj 18 moških, za katere IS trdi, da so pripadniki sirskih režimskih sil. Na posnetku skrajneži žrtve prisilijo, da pokleknejo, nato pa jih z dolgimi noži obglavijo.
26-letni humanitarni delavec je bil v ujetništvu IS vse od 1. oktobra lani. Kot humanitarni delavec je sprva delal med sirskimi begunci v Libanonu in Turčiji, kasneje pa se je s humanitarno organizacijo Sera odpravil v Sirijo, da bi pomagal ljudem na območjih, ki so jih zavzeli sirski uporniki.
Da bo Kassig njihova naslednja zahodna žrtev so sicer islamisti napovedali že v posnetku obglavljenja britanskega človekoljubnega delavca Alana Henninga.
'IS je ponovno pokazala svojo izprijenost'
ZDA so že potrdile pristnost posnetka, ameriški predsednik Barack Obama pa je izrazil sožalje družini 26-letnika. "Ogorčeni smo nad brutalnim umorom nedolžnega ameriškega humanitarnega delavca, njegovi družini pa izrekamo iskreno sožalje," je dejala tiskovna predstavnica ameriškega sveta za nacionalno varnost Bernardette Meehan.
Obama je sporočil, da je bila njegova smrt "čisto zlo". "Podobo kot Jim Foley in Steven Sotloff pred njim, njegovo življenje in njegova dejanja nasprotujejo vsemu, kar predstavlja Islamska država," je dodal Obama.
Zgroženost nad posnetkom je izrazil tudi britanski premier David Cameron. "Zgrožen sem nad hladnokrvnim umorom. IS je ponovno pokazala svojo izprijenost," je dejal. Kassiga je označil za nesebičnega humanitarnega delavca, ki se je na konfliktna območja podal, da bi pomagal. Posnetek sicer preverja tudi britansko zunanje ministrstvo.
Odzval se je tudi francoski premier Manuel Valls, ki je obsodil "brutalno dejanje" ter zatrdil, da bo to le še okrepilo francoske napore za boj proti Islamski državi.
Rabelj John naj bi bil ranjen
Zamaskirani rabelj "Džihad John", kriv za smrt dveh ameriških novinarjev in dveh britanskih talcev, naj bi medtem komaj ubežal smrti, ko je bil ranjen v napadih ameriških letal na cilje islamske države, poročajo britanski mediji, ki se sklicujejo na dokumente njihovega zunanjega ministrstva.
Ranjenega islamista naj bi nato hitro odpeljali v barake blizu bolnišnice in od medicinskega osebja bolnišnice zahtevali, da njega in druge ranjence oskrbijo, od lokalnega prebivalstva pa naj bi zahtevali, da darujejo kri. Več virov je potrdilo, da so tam res zdravili iskanega islamista, med drugim tudi medicinska sestra, ki je dejala, da so ’oskrbeli moškega, ki je obglavil novinarje’.
Džihadist naj bi bil ranjen v napadu, v katerem so sprva domnevali, da je bil ubit prvi mož IS Al Bagdadi, a se je nato izkazalo, da je ta še kako živ in da še naprej poziva k džihadu. Je pa bilo kasneje potrjeno, da je v napadu umrlo 10 višjih predstavnikov IS, 40 je bilo ranjenih.
"Džihad John" naj bi bil sicer eden od okoli 500 Britancev, ki so se pridružili IS.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.