Tujina

Državi pozivajo k dialogu in mirni rešitvi spora

Washington, 25. 08. 2012 08.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Organizacija ameriških držav je pozvala Veliko Britanijo in Ekvador k mirni rešitvi spora glede Assangea. Izrazili so podporo vladi Ekvadorja in potrdili obvezo držav, da ne smejo kršiti mednarodnih obveznosti.

Julian Assange na balkonu ekvadorskega veleposlaništva - 3
Julian Assange na balkonu ekvadorskega veleposlaništva - 3 FOTO: Reuters

Zunanji ministri in visoki uradniki 34 držav članic Organizacije ameriških držav (OAS) so glede spora z Veliko Britanijo okoli ustanovitelja Wikileaksa Juliana Assangea izrazili podporo vladi Ekvadorja in potrdili obvezo držav, da ne smejo kršiti mednarodnih obveznosti.

Vendar v resoluciji ni obsodbe oziroma niti omembe domnevne britanske grožnje z vdorom v prostore londonskega veleposlaništva Ekvadorja, kamor se je pred aretacijo in izročitvijo Švedski zatekel Assange. Ostro kritiko Londona so zahtevale levičarske članice OAS, kot sta Venezuela in Nikaragva. Po drugi strani pa so ZDA skupaj s Kanado, Panamo ter Trinidadom in Tobagom menile, da OAS ni pravi naslov za reševanje dvostranskih sporov.

Resolucija zato poziva obe državi, da nadaljujeta dialog in rešita problem na miren način. Obenem resolucija tudi opozarja, da države ne smejo izkoriščati domače zakonodaje za kršenje mednarodnih obveznosti. Velika Britanija je sicer v pismu Ekvadorju in OAS v četrtek zanikala, da bi grozila z vdorom v veleposlaništvo, za kar je zunanji minister Ekvadorja Ricardo Patino v Washingtonu zahteval javno opravičilo.

"Nobena država se ne more do druge obnašati kot do kolonije"

Patino je v razpravi na sedežu OAS ostro obsodil britanski "napad na suverenost" Ekvadorja. "Vulgarne grožnje" po njegovem pričajo o arogantnosti Velike Britanije v odnosu do države, ki je majhna po velikosti, a "ogromna v smislu dostojanstva in suverenosti". "Nobena država se ne more do druge obnašati kot do kolonije, ti časi so že zdavnaj minili," je dejal Patino.

London sicer vztraja, da bo Assange aretiran takoj, ko bo zapustil ekvadorsko veleposlaništvo, ker so ga dolžni izročiti Švedski. Assange se je na veleposlaništvo zatekel junija. Na Švedskem se srečuje z obtožbama o posilstvih, vendar se boji, da ga bo Stockholm izročil ZDA, kjer mu zaradi objave tajnih ameriških diplomatskih depeš lahko grozi tudi smrtna kazen.
 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
25. 08. 2012 09.25
+4
A si predstavljate, d abis e to dogajalo recimo v Moskvi ali Minsku, Kijevu ali Pjongjangu? Zahod si sme privoščiti vse, tams o kršitve svobode dovoljene in imajo oblasti pravico do izvirnih razlag! Guantanamo je recimo na Kubi, ne v ZDA!
Infadel_no1
25. 08. 2012 09.45
-3
To se dogaja v moskvi, pekingu in drugod, samo kitajcem to na pamet ne pride da bi dali v medije! drugače pa se na tak način kitajci letno znebijo do 1000 političnih nasprotnikov, brez vsakršnih konkretnih dokazov!