V sobotnem napadu skrajnežev na luksuzni hotel Intercontinental v afganistanski prestolnici Kabul je bilo po uradnih podatkih notranjega ministrstva ubitih najmanj 18 ljudi, od tega 14 tujih državljanov.
Afganistansko notranje ministrstvo je med tujimi žrtvami napada potrdilo smrt Kirgizijca, Grka, devetih Ukrajincev in treh oseb še neznane narodnosti.
Ukrajinsko zunanje ministrstvo je potrdilo smrt njihovega državljana. Po neuradnih podatkih naj bi bilo med žrtvami deset ali enajst uslužbencev afganistanskega letalskega prevoznika Kam Air.
Po neuradnih podatkih bi se število mrtvih sicer lahko povzpelo celo čez 40. Tudi afganistanski mediji poročajo, da bi lahko bilo število žrtev v resnici še višje, saj je Parwiz Shamal na družbenem omrežju Twitter zapisal, da je videl vsaj ducat trupel.
Še vsaj deset oseb je ranjenih, vsi pa naj bi bili Afganistanci. Specialne sile so ponoči in zjutraj iz hotela rešile 153 ljudi, od tega 41 tujcev.
Afganistanske varnostne sile so po skoraj 17 urah spopadov z napadalci prevzele nadzor nad hotelom, vse napadalce pa ubile.
Mediji sicer navajajo različno število napadalcev. Prva poročila s kraja dogodka so navajala, da so v hotel vdrli štirje napadalci, nato so številko popravili na tri, pojavljajo se tudi navedbe o šestih napadalcih.
Moški so v stavbo vdrli v večernih urah, najverjetneje skozi stranska vrata. Dva od njih naj bi vstopila v hotelsko restavracijo, naročila večerjo, nato pa začela streljati na goste in osebje, odvrgli so tudi nekaj granat.
Nato so se odpravili od sobe do sobe ter načrtno iskali vladne uslužbence in tujce. Hotel je nato zajel tudi ogenj.
Posnetki iz hotela v času napada kažejo tudi ljudi, ki se rešujejo s skokom skozi okno in s plezanjem po zvezanih rjuhah iz balkonov v višjih nadstropjih. Najmanj eden je pri tem padel na tla.
Odgovornost za napad so prevzeli talibani, ki so leta 2011 isti hotel že napadli in takrat ubili 21 ljudi, med njimi tudi devet vojakov. Njihov tiskovni predstavnik Zabiulah Mudžahid je ob tem poročil, da so "ubili na desetine tujih zavojevalcev in njihovih lutk".
Afganistansko notranje ministrstvo je sicer pred tem odgovornost za napad pripisalo teroristični mreži Hakani. V Kabulu, ki vse bolj postaja prizorišče najbolj krvavih napadov v Afganistanu, pa je dejavna tudi celica skupine Islamska država.
Ameriško veleposlaništvo opozorilo pred napadi
Sobotni napad se je zgodil le nekaj dni zatem, ko je ameriško veleposlaništvo v Kabulu svojim državljanom izdalo opozorilo, da ekstremistične skupine najverjetneje pripravljajo napad na katerega od hotelov v mestu, a so sklepali, da bodo napadle stavbe blizu letališča.
"Teroristi bi lahko pripravljali napad, ciljali pa predvsem na množična zborovanja, vladna poslopja, infrastrukturo ali trgovine v bližini letališča," so zapisali v sporočilu.
Podrobna preiskava sobotnega dogodka že poteka, predvsem še vedno ni jasno, kako so se lahko napadalci izmuznili poostrenemu varnostnemu nadzoru v prestižnem hotelu, ki je pred dvema tednoma celo dobil novo varnostno službo.
Vodja hotela Ahmad Haris Nayab, ki je napad preživel nepoškodovan, je po navedbah Reutersa dejal, da so moški v hotel najverjetneje vstopili skozi kuhinjo na zadnji strani Intercontinentala.
Gre za luksuzen hotel, v katerem se pogosto odvijajo poroke, konference in politična zborovanja. V času napada je bila v stavbi tehnološka konferenca, kar je potrdil Direktor afganistanskega Telekoma Aziz Tayeb, poroča BBC. Povedal je, da je videl napadalce, ki so bili na poti v prvo nadstropje. "Vse je v hipu postalo kaotično, skril sem se za steber. Pred nekaj trenutki so gosti še uživali v razvajanju, nato pa bežali kot nori. Nekatere so med begom pokosili streli."
Od lanskega maja je varnost v Kabulu močno poostrena, potem ko je v bombnem napadu umrlo 150 ljudi. Kljub temu se je v zadnjih mesecih zgodilo že več napadov, prejšnji mesec so ekstremisti napadli kulturni center in ubili več kot 40 ljudi.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.