Po vsakem strelskem pohodu v ZDA, ki jih vsekakor ni bilo malo, se sprožijo debate o nadzoru nad orožjem. Besed je vedno veliko, a dejanj toliko manj. Bo ob tokratni tragediji, v kateri je umrlo kar 20 otrok, starih od 5 do 10 let, kaj drugače?
Ameriški predsednik Barack Obama je poudaril, da se te stvari v zadnjih letih dogajajo prepogosto in bo treba sprejeti ''pomenljive ukrepe''. A bolj konkretnih besed za zdaj še ni bilo slišati. Eden najbolj glasnih nasprotnikov orožja v ZDA, newyorški župan Michael Bloomberg, mu je odgovoril, da pozivi k ukrepom niso več dovolj. "Vse to smo že slišali. Potrebujemo takojšnje ukrepe," je dejal župan.
Guverner Kolorada John Hickenlooper je prav tako dejal, da več ne morejo čakati, temveč se morajo začeti pogovarjati o pravici do orožja. Srednja šola Columbine v Koloradu je bila leta 1999 prizorišče podobnega pokola, ko sta dva srednješolca pobila 12 dijakov in učitelja, na koncu sta ustrelila še sebe.
''Dokler ne bomo preprečili dostopa do orožja, se bo to dogajalo,'' je po novem masakru dejal Tom Teves, ki mu je James Holmes v streljanju v kinu v Aurori v Koloradu ubil sina Alexa.
Zgrožen nad novim streljanjem je tudi Sean Graves, ki je bil ranjen v streljanju na šoli Columbine, a meni, da zakoni takšnega nasilja ne morejo preprečiti. Če želijo ljudje ''najti način, da bi poškodovali ljudi, bodo način našli,'' je dejal Graves.
Nekdanji odvetnik Troy Eid, ki je sodeloval pri nadzoru po streljanju na šoli Columbine, je poudaril, da je treba analizirati, kaj žene ljudi do takšnih zločinov. ''Gre za nekaj, kar je postalo del naše kulture. To moramo preučiti in videti, kaj lahko naredimo,'' je dodal.
Zagovornik omejitve dostopa do orožja Tom Mauser, čigar sin je umrl v streljanju na šoli Columbine, upa, da tokrat ne bo slišati besed ''zdaj pa ni pravi trenutek za te debate''. Zatrdil je, da je ravno to pravi trenutek.
Čustveni in močni odzivi pa so prišli tudi z druge strani. ''Zagovorniki omejitve uporabe orožja bodo uporabili trupla otrok, da bi dosegli svoje,'' meni Dudley Brown, član skupine lastnikov orožja Rocky Mountain Denver.
Varnost na šolah se je po masakru Columbine izboljšala
Po tragediji v Koloradu so ameriške šole porabile milijone dolarjev za detektorje kovin, varnostne kamere in elaborate o ukrepih po možnih strelskih pohodih. A tragedije na šoli Sandy Hook se skoraj ni dalo preprečiti, menijo varnostni strokovnjaki. ''Šola tega ni mogla preprečiti, razen če bi vedeli, kaj prihaja,'' je dejal Bill Bond, strokovnjak za varnost na šolah in nekdanji ravnatelj na srednji šoli Heath v Kentuckyju, ki jo je prav tako pretreslo streljanje. 1. decembra 1997 je dijak ubil tri osebe.
Kakšno varovanje je imela šola Sandy Hook, ni natančno znano, a mediji poročajo, da je bil obisk omejen in da so se vrata na šoli zaklenila po 9.30. Streli so odjeknili le kakšno minuto po tej uri. Bond je poudaril, da učitelji in otroci pravzaprav ne morejo storiti ničesar, ko nekdo začne streljati. Morilca po njegovih besedah v tem primeru ne bi ustavila niti zaklenjena vrata niti varnostnik. Bond je dejal, da gre praktično za enak primer kot streljanje v kinu v Aurori, v katerem je umrlo 12 ljudi.
Predsednik nacionalnega sveta za varnost na šolah Kenneth Trump je pojasnil, da so po tragediji na šoli Columbine vzpostavili številne varnostne sisteme, ki so zdaj stalnost na šolah. A nihče ne more zagotoviti 100-odstotne varnosti, je dodal Trump. Opozoril je še, da je zaradi recesije za varnostne sisteme na šolah namenjeno vse manj sredstev.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.