Hrvaški gasilci končno nadzirajo požar, ki gori v Dalmaciji. Trenutno še gori na planini Mosor nad Splitom, dim s pogorišča pa je prestrašil prebivalce Splita, saj so predvidevali, da je ponovno zagorelo na bližnjem odlagališču odpadkov Karepovac. Oblasti mirijo vse stanovalce, da na odlagališču ne gori, poteka pa sanacija, zato tudi smrad, ki se širi po mestu. Oblasti še svarijo, da ni nevarnosti za tamkajšnje prebivalce. Gasilci so sporočili, da požar še ni lokaliziran, a razmere nadzorujejo. .
Poveljnik splitskih gasilcev Ivan Kovačević je danes povedal, da požar ne ogroža več ljudi niti objektov ter da ni razloga za paniko zaradi dima. Za hrvaški radio je pojasnil, da nenehno preverjajo koncentracijo škodljivih plinov v zraku. Pričakuje, da bodo letala za gašenje danes dokončno pogasila požar.
Dejal je še, da nevarnost ne grozi niti z mestnega odlagališča Karepovac, ki je bilo med požarom potencialna ekološka bomba. Neprijeten vonj pa je posledica izhlapevanja vode, s katero so zalili odlagališče, da bi preprečili širjenje ognja in eksplozije nevarnih plinov, je pojasnil.
Hrvaško združenje kriznih štabov (HUKM) opozarja, da nevarnosti še ni konec. Na svoji facebook strani so objavili animacijo tveganja za izbruh novih požarov v naslednjih treh dneh.
Piloti zgroženi: 'To je mati vseh požarov'
Vodja protipožarne letalske enote Davor Turković je dejal, da so bili njegovi piloti nad razsežnostjo požara šokirani. Ko so se vrnili s terena, so mu rekli: "Poveljnik, to je mati vseh požarov. Kaj takšnega še nikoli nismo videli. Če ne bo mrtvih, se lahko zahvalimo Bogu, da je tako."
V hrvaškem elektrogospodarstvu (Hep) so zanikali ugibanja, da je požar pri kraju Tugare v ponedeljek zgodaj zjutraj izbruhnil zaradi iskre iz daljnovoda. Kot je danes povedal direktor distribucije Hepa Miroslav Mesić, so ugotovili, da je požar izbruhnil 45 minut po polnoči, okvara na daljnovodu pri viru požara pa se je zgodila deset minut kasneje. Zato sklepajo, da požar ni bil posledica iskre z daljnovoda, pač pa prej obratno.
Policija ni še objavila rezultatov svoje preiskave o vzroku katastrofalnega požara, ki je ogrožal vzhodna predmestja Splita. Nekateri prebivalci območja so prepričani, da je bil požar pri Tugarah podtaknjen, a za svoje trditve nimajo nobenih dokazov.
Velika zahvala gasilcem in kritike oblastem
Prebivalci območja med Omišem in Splitom, ki ga je zajel velikanski požar, nenehno izražajo hvaležnost gasilcem, ki so brez premora tudi več kot 24 ur pomagali gasiti ogenj, čeprav so se borili s pomanjkanjem sodobne gasilske opreme. Mnogi pa so nezadovoljni z organizacijo celotne reševalne akcije, ki je razkrila veliko slabosti.
O višini gmotne škode še ni mogoče govoriti, a premier Andrej Plenković je napovedal, da bodo po verjetni razglasitvi elementarne nesreče za območje splitsko-dalmatinske županije zagotovili proračunski denar za pomoč prebivalstvu. Povedal je, da so gasilstvo uvrstili v strategijo nacionalne varnosti in bodo lahko dodatno opremo za gasilce, policijo in oborožene sile zahtevali iz skladov Evropske unije.
Splitski požar je imel tudi politično dimenzijo
V torek je namreč svoj odstop ponudil podpredsednik vlade in minister za obrambo, upokojeni general Damir Krstičević, potem ko je predsednica države in vrhovna poveljnica hrvaških oboroženih sil Kolinda Grabar-Kitarović v Salzburgu izjavila, da je vojska prepozno prispela na pomoč gasilcem.
Hrvaški premier Andrej Plenković je ostro kritiziral izjave predsednice države in ni sprejel odstopa ministra. Krstičević se nato ni več oglasil, Grabar-Kitarovićeva pa je naknadno pojasnila, da ni kritizirala Krstičevića, in ocenila, da je bila njegova odločitev o odstopu nepotrebna.
Na območju Splita in okolice je trenutno še vedno okoli 200 gasilcev, pa tudi vojska. Ogenj je uničil več kot 4500 hektarjev zemljišč, med njimi tudi kmetijska zemljišča, številne hiše in nekaj avtomobilov. Okoli 80 oseb je bilo v požaru poškodovanih, od tega večina gasilcev.
Minister za kmetijstvo je na sestanku kriznega štaba v torek zvečer dejal, da je v požaru nastala ogromna kmetijska škoda in da bodo EU zaprosili za 20 milijonov evrov pomoči, kar pa je še daleč od zneska škode.
Tujina priskočila na pomoč Črni gori
Črnogorski gasilci, ki se od nedelje borijo z obsežnimi gozdnimi požari na polotoku Luštica, dobivajo pomoč iz tujine. Danes je ogenj začelo gasiti gasilsko letalo iz Ukrajine. Razmere so se na polotoku ob vhodu v Kotorski zaliv danes sicer nekoliko umirile, saj je veter, ki je v zadnjih dneh oteževal gašenje, nekoliko oslabil.
Črna gora je za mednarodno pomoč zaprosila pred dvema dnevoma. Na letališču v Tivatu danes pričakujejo še gasilska helikopterja iz Bolgarije in Švice ter izraelsko gasilsko letalo.
Poveljnik tamkajšnjih gasilcev Zoran Babić je ocenil, da bi s pomočjo tujih letal požare na Luštici, zaradi katerih so med drugim evakuirali več sto turistov in domačinov, lahko omejili in spravili pod nadzor še danes. Črnogorski mediji poročajo, da bo ukrajinsko letalo gasilo ogenj na dveh težko dostopnih območjih na polotoku. Zakaj je na Luštici zagorelo, še ni znano.
Po navedbah črnogorskega notranjega ministrstva sicer v Črni gori danes divja skupno najmanj 15 požarov. Pet požarov so našteli na polotoku Luštica, gori tudi v več vaseh blizu Tivata in Herceg Novega, ponoči pa je zagorelo tudi blizu mest Cetinje in Nikšić ter prestolnice Podgorica.
V Italiji rekordno število požarov
Italijanski gasilci so letos že 995-krat posredovali zaradi gozdnih požarov in drugih požarov na neposeljenih površinah, kar je rekordno število v zadnjih desetih letih. Samo od 10. do 17. julija so morali italijanski gasilci zaradi omenjenih požarov posredovati 325-krat, je danes v Rimu obelodanil vodja civilne zaščite Fabrizio Curcio.
Ognjeni zublji Italiji niso prizanesli niti danes. Severno od Rima so morali zaradi hudega požara zapreti odsek na avtocesti A1, kar je povzročilo velike prometne zastoje. Zaradi domnevnega podtaknjenega požara v pinijevem gozdu v bližini Rima so danes sicer prijeli 63-letnika. Že v torek so zaradi tega prijeli 22-letnika.
Po Požarih Grčijo zajeli hudi nalivi, odneslo je okoli 100 avtomobilov
Na Portugalskem so požari pod nadzorom. Od nedelje je namreč gorelo na severu države, razmere pa še vedno nadzoruje več kot 2400 gasilcev.
Iz Grčije pa poročajo o ogromno gmotni škodi, ki je nastala po hujšem dvodnevnem nalivu. Na polotoku Halkidiki v bližini Soluna naj bi se višina škode gibala v višini dvomestne milijonske številke, so sporočile oblasti. Uničenih je bilo več prenočišč za turiste in kampov, v smeri morja pa je odplaknilo okoli 100 avtomobilov. Neurje je prizadelo tako domačine kot turiste.
Močno deževje je imelo tudi svoje pozitivne lastnosti. Gasilci so namreč danes sporočili, da je v zadnjih 24 urah izbruhnilo zelo malo požarov, ki pa so jih lahko hitro pogasili.
KOMENTARJI (369)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.