Hrvaški državni tožilec Mladen Bajić naj bi za bivšega premierja Iva Sanaderja zahteval 15 let zapora. Gre za maksimalno zaporno kazen, ki jo je mogoče zahtevati za kazniva dejanja, katerih je osumljen Sanader.
Jutarnji list navaja, da je Sanader v malverzacijah v aferi Fimi-Media skupaj s sodelavci javna podjetja oškodoval za 120 milijonov kun (okoli 16 milijonov evrov). Denar, ki ga je to oglaševalsko podjetje pridobilo iz državnih podjetij in z ministrstev, naj bi končal v črnih skladih HDZ in žepih zasebnikov.
Hrvaško elektrogospodarstvo Hep je Sanader oškodoval za 15 milijonov kun (dva milijona evrov), ko je bivšega predsednika uprave Hepa Ivana Mravka nagovoril, da je odobril posojilo podjetju Dioki, največjemu dolžniku Hepa. Lastnik tega podjetja pa je Sanaderjev prijatelj Robert Jezić.
To sta dva primera, na podlagi katerih bo Hrvaška od Avstrije zahtevala izročitev Sanaderja, za katerega je avstrijski preiskovalni sodnik po prijetju v petek odredil najmanj 14 dni pripora. Sicer proti Sanaderju poteka še pet kriminalističnih preiskav, predvsem v zvezi s poslovanjem Hepa in Hrvaških avtocest (HAC), še navaja Jutarnji list.
Tako se preiskuje Hepova prodaja električne energije mostarskemu Aluminiju preko šibeniškega TLM, pri čemer naj bi nastalo za okoli 100 milijonov kun škode (13 milijonov evrov), ter nakup in prodaja transformatorskih postaj na avtocesti Zagreb–Split med Hepom in Hrvaškimi avtocestami (HAC), kar naj bi hrvaške davkoplačevalce oškodovalo kar za milijardo kun (130 milijonov evrov). Kriminalisti preiskujejo tudi pogodbe HAC s Skladgradnjo in drugimi podizvajalci, pri čemer naj bi nastalo za 22 milijonov kun škode (tri milijone evrov).
Prav tako preiskujejo tudi Sanaderjevo vpletenost v afero Spice – poskus menedžerskega prevzema Podravke, pri čemer naj bi državno premoženje oškodovali za okoli 400 milijonov kun (53 milijonov evrov). V sodelovanju z Avstrijo pa Hrvaška preiskuje tudi Sanaderjevo vlogo pri delovanju banke Hypo Alpe Adria na Hrvaškem. Sanader naj bi namreč uredil štiri milijone nemških mark vredno posojilo za prijatelja Miroslava Kutleja ter dobil 800.000 nemških mark provizije.
Jutarnji še opozarja, da bo morala Hrvaška Avstriji posredovati tudi nove zahteve za sodni pregon, če se bo tako odločila, Avstrija pa mora na to odgovoriti v 30 dneh. V skladu s pravili se lahko osebo, za katero se zahteva izročitev, kazensko preganja le za zadeve, za katere se je izročitev zahtevala, ne pa tudi za druge.
Viri pri hrvaškem državnem tožilstvu so sicer pojasnili, da ta določila ne bi smela biti ovira pri čim hitrejši izročitvi Sanaderja in morebitnemu odpiranju novih primerov proti njemu, saj da imata Hrvaška in Avstrija dober dvostranski sporazum o izročevanju osumljencev kaznivih dejanj.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.