Potem ko so raziskovalci Evropskega centra za jedrske raziskave (Cern) aprila po obsežnih posodobitvenih delih znova zagnali veliki hadronski trkalnik (LHC), so v sredo zvečer zabeležili uspeh, pomemben za nadaljnje raziskave. Izvedli so namreč trke pri do zdaj najvišjih energijah.
LHC experiments see record-breaking collisions to help prepare for physics at #13TeV in June! http://t.co/LphlqjZm2x pic.twitter.com/eNM1QaNmjg
— CERN (@CERN) May 21, 2015
Kot so danes sporočili z Instituta Jožef Stefan, so sinoči prvič trkali protone z rekordno energijo trkov 13 teraelektronvoltov. Te trke bodo raziskovalci uporabili za zagon in vzpostavitev sistemov za varovanje samega pospeševalnika in detektorjev.
Kot so pojasnili, so trki ključni predvsem za nastavitve kolimatorjev, ki absorbirajo protone, ki zaidejo iz smeri in bi lahko poškodovali aparature. V Cernu imajo zdaj dovolj podatkov, da lahko natančno nastavijo ves sistem kolimatorjev, tako da bodo magneti pospeševalnika in detektorji varni.
Znanstveniki s testi in spremljanjem trkov nadaljujejo tudi danes.
Cern ima svoj sedež v Ženevi. Veliki trkalnik leži v 27 kilometrov dolgem tunelu pod zemljo med francoskim departmajem Juro in Ženevskim jezerom.
Znanstveniki v Cernu želijo po odkritju Higgsovega bozona, ki velja za zadnji manjkajoči delec v standardnem modelu vesolja, s pomočjo nadgrajenega trkalnika razvozlati še nerazjasnjena vprašanja v zvezi z nastankom vesolja ter pridobiti konkretnejše dokaze o obstoju črne materije in njeni sestavi.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.