V Mehiškem zalivu se odvija ekološka katastrofa, delavci, ki jih je najela britanska naftna družba BP, da bi očistili naftni madež, pa poročajo o zdravstvenih težavah. Mnogi poročajo o bolečinah v prsih, hudih glavobolih, težavah z dihanjem, vrtoglavici, krvavitvah iz nosu in slabosti. Delavci so izpostavljeni tako nafti kot tudi raznim kemikalijam, s katerimi BP poskuša razgraditi madež. Delavci so na terenu vsak dan, delajo pa od jutra do noči. Naftni madež poskušajo razgraditi s kemikalijo Corexit. Zanimivo pa je, da je družba ignorirala opozorila okoljske agencije, naj uporabijo manj strupeno snov za razgrajevanje naftnega madeža.
Da imajo delavci težave, so potrdili tudi zdravstveni delavci ameriške zvezne države Louisiana. Pred dnevi so delavci na kar 125 čolnih potožili, da se počutijo izredno slabo, tako da jim je obalna straža takoj ukazala, naj se vrnejo na obalo. Čeprav predstavniki delavcev opozarjajo, da gre za posledice vdihavanja omenjenega razpršila, v bolnišnici pravijo, da so delavci vdihavali snovi, ki iritirajo sluznico in dihala, niso pa želeli potrditi, da gre res za Corexit.
BP ni poskrbel za zaščito delavcev?
The Los Angeles Times je pred dnevi objavil zgodbo 53-letnega ribiča, ki je po izlitju nafte ostal brez dela. George Jackson je zaposlitev dobil v družbi BP, ki ga je angažiralo pri boju z naftnim madežem. Jackson je dejal, da se sooča s hudimi zdravstvenimi težavami: glavoboli, slabost in siljenje na bruhanje ter pekoče oči.
Nekateri delavci pa so končali v bolnišnici. Med njimi je tudi John Wunstell Jr., ribič, ki je prav tako sodeloval v čiščenju naftnega madeža. Soočal se je s hudimi glavoboli in krvavitvami iz nosu. “Slekli so me in temeljito umili v različnih tuš kabinah. Šele nato so mi dovolili v bolnišnico. Ko sem zahteval moja oblačila, so mi odvrnili, da so ta zdaj last podjetja," je povedal novinarjem. Wunstell je izrazil skrb, da je za njegove težave kriv Corexit.
BP: Delavci so se verjetno zastrupili s hrano
Direktor britanske naftne družbe BP Tony Hayward je zavrnil vse očitke. Dejal je, da družba ne bo prevzela odgovornosti za bolezenska stanja, ki so se razvila pri delavcih. Dodal je, da so se delavci verjetno zastrupili s hrano.
Čeprav so pristojne inštitucije že v preteklosti beležile tovrstne težave pri delavcih, ki so čistili naftne madeže, BP ni poskrbel niti za preventivo. Nekateri so celo povedali, da jim je BP zagrozil z odpovedjo delovnega razmerja, če bodo na terenu uporabljali svoje zaščitne maske.
Britanska družba BP je bila že v preteklosti tarča številnih kritik. Podjetje namreč ne skrbi za varnost svojih delavcev. Ekološka katastrofa v Mehiškem zalivu se je začela z eksplozijo na naftni ploščadi, umrlo pa je 11 delavcev. Zanimivo pa je, da poročila kažejo, da je družba že pred eksplozijo vedela, da imajo na naftni ploščadi tehnične težave.
Corexit naj bi po dostopnih podatkih proizvajalo podjetje Nalco Holding Company, ki naj bi bilo povezano z BP.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.