V Srbiji je danes potekal drugi krog predsedniških volitev, v katerem sta moči merila dosedanji predsednik Boris Tadić in nacionalist Tomislav Nikolić.
"Srbija ima novega predsednika – Tomislava Nikolića," je že po 70 odstotkih preštetih glasov sporočil Nikolićev namestnik v Srbski napredni stranki (SNS) Aleksandar Vučić. Že takrat je kazalo, da bo Nikolić imel okoli dva odstotka več kot Tadić, po podatkih Centra za svobodne volitve in demokracijo (CeSID) pa je po 99 odstotkih preštetih glasov Nikolić prejel 49,7 odstotka glasov, Tadić pa le 47 odstotkov glasov.
Nikolić se je državljanom že zahvalil za podporo in sporočil, da Srbija ne bo skrenila z evropske poti. Po njegovih besedah so volitve potekale "veličastno, srbsko, kot je tudi prav".
Vodja vladajoče Demokratske stranke (DS) Tadić je Nikoliću čestital za zmago, ki jo je označil za "pošteno in zasluženo", ter mu zaželel srečo. Obenem je svojega naslednika pozval, naj nadaljuje po poti evropskih integracij.
Svoje glasove je do 19. ure sicer oddalo le 41,5 odstotka upravičencev, kar je 12,1 odstotka manj kot v prvem krogu pred dvema tednoma. Končni rezultati volitev morajo biti v skladu s srbskim volilnim zakonom znani najpozneje do 24. maja do 20. ure.
Oba kandidata sta pričakovala zmago
Tadić je bil prepričan, da se bodo volivci odločili zanj. Po oddaji svojega glasu je dejal, da so današnje volitve zelo pomembne za Srbijo, ker potrjujejo demokratične zmogljivosti države. "Današnji dan je zelo pomemben za Srbijo in za naslednjih pet let te države, lahko bi rekli celo za naslednje desetletje, ker se še enkrat potrjuje, po kateri poti bo šla Srbija in kakšen je karakter te države za čas, ki je pred nami," je dejal.
Nikolić pa je bil prepričan, da bo Tadić tisti, ki bo moral danes priznati poraz. Po oddaji glasu je sicer izrazil pričakovanje, da bodo volitve poštene in da se jih bo udeležilo čim večje število volivcev, s čimer bodo dali novoizvoljenemu predsedniku kar največjo legitimnost. Prav tako je dejal, da bo tokrat njegova stranka pozorno spremljala prav vsako volišče, da ne bi prišlo do kakšnega suma o poneverbah. "Srbija si ne zasluži predsednika, ki bi ga sumili, da je nekaj ukradel," je dejal.
Tadiću so ankete in analitiki napovedovali že tretjo zmago na predsedniških volitvah. Glede na javnomnenjske raziskave, ki jih je v četrtek – pred nastopom volilnega molka – povzel časnik Blic, naj bi 54-letni Tadić pobral od osem do 16 odstotkov glasov več kot 60-letni Nikolić.
Predvolilni boj pred drugim krogom je potekal v znamenju domnevne volilne prevare na volitvah 6. maja, za katero je Nikolić okrivil Tadića in njegovo DS. Tožilstvo je v ponedeljek sporočilo, da prevare ni bilo, kar so že prej zagotovili tudi v volilni komisiji.
Nikolića je podprl tudi Koštunica
Nikolića je v nenavadno luč postavil tudi dogovor o podpori, ki ga je v sredo dosegel z Demokratsko stranko Srbije (DSS) nekdanjega nacionalističnega srbskega premierja Vojislava Koštunice. Dogovor določa, da se bo vprašanje morebitne politične nevtralnosti Srbije, kar zagovarja DSS, ki jasno nasprotuje članstvu Srbije v EU, ob Nikolićevi volilni zmagi razjasnilo na referendumu.
To pod vprašaj postavlja dosedanjo podporo SNS članstvu Srbije v EU, za katerega je država kandidatka od marca. Na to je v sredinem televizijskem soočenju opozoril tudi Tadić, ko je dejal, da se Nikolić deklarativno sicer zavzema za vstop Srbije v EU, hkrati pa je podpisal sporazum o sodelovanju s Koštunico. Nikolić mu je odgovoril, da zanj prioriteta ostaja sodelovanje z EU, a tudi sodelovanje z drugimi državami.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.