31-letni dosedanji avstrijski zunanji minister, ki utegne postati najmlajši šef vlade v EU, je dejal, da so mu volivci naložili veliko odgovornost. "To odgovornost sprejemam z veliko ponižnostjo," je dejal.
Pred svojimi privrženci je zatrdil, da bo delal s polno močjo ter da želi v državi uvesti nov slog in novo kulturo. Naloga ÖVP je, da v sodelovanju z drugimi državo pozitivno spremeni, je dejal.
O tem, s kom želi stopiti v koalicijo, Kurz ni govoril.
Možnosti sta sicer koalicija s svobodnjaki, ki so se glede na projekcije uvrstili na tretje mesto, ali nadaljevanje velike koalicije s socialdemokrati.
Njihov vodja Christian Kern po objavi projekcij ni želel povedati, ali se stranka seli v opozicijo ali želi sodelovati v vladi. Je pa potrdil, da sam namerava ostati v politiki.
"Zdaj moramo videti, kakšni bodo nadaljnji koraki, žogica je na strani predsednika republike Alexandra Van der Bellna," je dejal.
Ta je v prvi izjavi dejal, da je treba počakati na končne izide, ki bodo po napovedih znani v četrtek, in če se bo potrdila zmaga ljudske stranke, bo mandat za sestavo vlade podelil Kurzu.
Razplet volitev pričakovan
Bivša slovenska veleposlanika v Avstriji Andrej Rahten in Aleksander Geržina sta izid predčasnih parlamentarnih volitev v tej državi za STA označila kot pričakovan. Strinjata se, da je o sestavi koalicije težko ugibati. Geržina je ob tem ocenil, da Kurzeva zmaga ne kaže na splošen politični premik v desno, saj je ta ločnica vse bolj zabrisana. Ankete so pravilno napovedale tudi velik boj za drugo mesto.
Za "neke vrste negativno presenečenje" je Rahten označil izid Zelenih, ki jim trenutno kaže "zelo slabo". "Tako da lahko pridemo v situacijo, da bo stranka, ki je na nedavnih volitvah dobila predsednika države, morda celo ostala brez sedeža v parlamentu," je ocenil Rahten, ki meni, da končno štetje glasov ne bo prineslo drugačnih rezultatov od trenutnih.
Tudi Geržina ocenjuje, da so se volitve izšle pričakovano, nekoliko presenetljivo pa je po njegovih besedah to, da so socialdemokrati dosegli približno isti rezultat kot na prejšnjih volitvah. Poudaril je, da se mu rezultat sicer "sam po sebi ne zdi tako katastrofalen".
"Soočeni bomo z nekim novim začetkom v Avstriji. Na avstrijsko in evropsko prizorišče prihaja mladi Sebastian Kurz, ki bo dodobra - upam - spremenil tako avstrijsko kot evropsko politično sceno," je ocenil Geržina. Ob tem je izpostavil predvsem vprašanja varnosti, priseljevanja in prihodnosti EU.
Glede možne sestave koalicije je Rahten dejal, da je v tem trenutku pomembno, da je predsednik države Alexander Van der Bellen napovedal, da bo mandat za sestavo vlade ob nespremenjenih končnih rezultatov podelil Kurzu.
"To je trenutno edina gotova stvar, vse ostalo pa, kolikor vidimo iz izjav protagonistov, ostaja odprto. Nihče noče pokazati svojih kart in zdi se, da bodo svobodnjaki poskušali vse do konca igrati z dvema kartama. Po eni strani bodo sicer spoštovali dejstvo, da bo začel pogovore Kurz, po drugi strani pa si bodo pustili odprta vrata za morebitne pogovore s socialdemokrati, če Kurzu ne uspe dobiti večine," je ocenil Rahten.
Da odgovor na vprašanje o oblikovanju vlade ni enostaven, se je strinjal tudi Geržina. Meni, da je treba najprej počakati na končne rezultate.
Glede ocen nekaterih analitikov, da se avstrijska politika vse bolj nagiba v desno, je Rahten dejal, da je premik volilnega telesa v desno sredino splošen evropski trend. Vendar pa uspeh ÖVP bivši veleposlanik povezuje tudi s "fenomenom osebnosti Sebastiana Kurza".
"Spomnite se, kako slab rezultat je stranka dosegla na predsedniških volitvah, ko njenemu kandidatu ni uspelo priti niti v drugi krog," je dejal in dodal, da je Kurz s svojo osebnostjo "dominiral v tej volilni kampanji in zdi se, da so volivci tokrat volili tudi osebnosti in ne samo programov".
Geržina se z ocenami, da gre za premik v desno, ne strinja. Kot je poudaril, v velikih strankah danes ni več običajne delitve na leve in desne, o ključnih vprašanjih pa imajo podobna stališča. "Klasičnih delitev zato ne more več biti, sploh pa ne v primeru Kurza, saj je uspel pridobiti tudi veliko glasov neopredeljenih sredinskih volivcev," je ocenil Geržina.
Poudaril je še, da je uspel Kurz kot ključno temo izpostaviti vprašanje varnosti, ki je povezano s "temeljnimi človeškimi kategorijami". "Prav Sebastian Kurz je ustavil svobodnjake, sicer bi na volitvah slavili oni, pri čemer bi imeli precej večjo težavo, kot jo bomo imeli sicer," je še dejal Geržina.
Incident na volišču
V mestu Hartberg na avstrijskem Štajerskem, je sicer današnji volilni dan zaznamoval incident. 77-letni upokojenec je pred voliščem razlil gorivo in ga skušal zažgati, a so mimoidoči preprečili njegovo namero.
Policija je moškega prijela in preiskuje podrobnosti dejanja. Sumijo, da ima psihične težave, kar pa mora potrditi zdravnik. Po prvih ugotovitvah bi povod za dejanje lahko bilo upokojenčevo nezadovoljstvo s trenutnimi političnimi razmerami v Avstriji.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.