Bližje kot smo Ceresu (tudi Cerera), bolj postaja nenavaden. Že mesece znanstvenike begajo svetleče pike, zdaj pa so na novih fotografijah pritlikavega planeta odkrili vrh v obliki piramide, ki se dviga na relativno ravni pokrajini.
Sonda Dawn je zdaj 4400 kilometrov nad Ceresom. Nov pogled na svetleče pege, ki se nahajajo v kraterju s premerom 90 kilometrov, razkriva še več manjših pik. Najmanj osem pik je možno videti zraven največjega svetlečega območja, za katerega znanstveniki predvidevajo, da je širok kar 9 kilometrov.
Znanstveniki menijo, da svetleča območja povzročata ali led ali sol, a znanstveniki puščajo odprta vrata za vse možnosti.
Spektrometri na sondi znanstvenikom omogočajo, da glede na to, kako se odbija svetloba, prepoznajo določene minerale. Tako bodo lahko, ko seveda dobijo nove, še boljše posnetke, določili, kaj pravzaprav so te svetleče pege.
Kaj pa 'piramida'?
Zadnji posnetki pa razkrivajo tudi goro s strmimi pobočji, ki se dviguje na relativno ravninskem delu pritlikavega planeta. Struktura se nad površino dviguje kar 5 kilometrov visoko, so zapisali na spletni strani Nase.
Ceres je sicer posut tudi s številnimi kraterji, različnih velikosti. Kot kaže, se je na Ceresu veliko več dogajalo kot na asteroidu Vesti, ki ga je Dawn raziskovala med leti 2011 in 2012.
Dawn je do Ceresa prispela marca letos, do konca junija bo ostala na trenutni višini v orbiti, nato pa se bo spustila na 1450 kilometrov, na to višino bo prispela v začetku avgusta.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.