V nemirih v Egiptu je bilo danes, ko je država obeleževala četrto obletnico vstaje iz leta 2011, ubitih najmanj 16 ljudi, poroča BBC.
Umrl je tudi policist. Egiptovsko notranje ministrstvo je navedlo, da je bil ustreljen v spopadih z islamističnimi protestniki na severu Kaira. V istem predelu prestolnice je bilo ubitih tudi več protestnikov.
V središču Kaira je policija protestnike skušala razgnati s streli in solzivcem. Protestniki so skušali doseči trg Tahrir, središče revolta, ki je odnesel dolgoletnega samodržca Hosnija Mubaraka.
Splet prepravili posnetki ženske, ki so jo ustrelili
Svetovni splet in družbena omrežja so preplavili posnetki in fotografije mlade egiptovske aktivistke, katero so na ulicah Kaira ustrelili pripadniki varnostnih sil. 32-letna aktivistka Shaimaa al-Sabbagh je bila v skupini, ki je na trg Tahrir želela položiti cvetje.
Al-Sabbaghova je bila sicer vidna članica socialistične stranke SPAP, policisti pa naj bi jo z nabojem šibrovke ustrelili iz neposredne bližine. Stranka je sporočila, da so se želeli le pokloniti junakom in žrtvam egiptovske revolucije na trgu Tahrir, ko so zaslišali strele.
Fotografiji ženske, tik preden so jo ustrelili:
Shaimaa El Sabagh, first protester killed hours before #Jan25 4th anniversary. #Egypt pic.twitter.com/9xX4A3mUh3 via @WafaaSalem
— The Big Pharaoh (@TheBigPharaoh) January 24, 2015
#Egypt's regime was threatened by a woman holding flowers. RIP Shaimaa El-Sabag. pic.twitter.com/dSTo0rCn0e
— Amro Ali (@_amroali) January 24, 2015
Ob ženski je bil v tistem trenutku moški, šlo naj bi za njenega sodelavca, katerega so kmalu po dogodku aretirali, ki jo je takoj privzdignil v naročje in jo skušal odnesti do najbližje zdravstvene pomoči. Nato jo je prevzel njen drugi sodelavec, ki je z njo v naročju tekel po pomoč. V njegovih rokah je tudi izkrvavela in umrla. Najprej so egiptovski mediji poročali, da je žensko nosil njen mož in da je umrla na njegovih rokah, a so njeni sodelavci to zanikali. Splet in družbena omrežja so polna različnih posnetkov tragičnega dogodka in smrti mlade ženske, ki je bila "oborožena" le s cvetjem.
Sicer pa so egiptovske oblasti sporočile, da na shodu niso streljali, kar je močno razbesnelo ljudi, ki so bili na kraju dogodka. Iz posnetkov je namreč jasno razvidno, da so policisti uporabili strelno orožje.
Predstavnik egiptovskega ministrstva za zdravje je sicer smrt omenjene ženske potrdil, a dodal je, da je umrla "med spopadi protestnikov in pripadniki varnostnih sil". Tudi na notranjem ministrstvu so zanikali, da so policisti ustrelili Al-Sabbaghijevo. Pri tem so ljudi opozorili, naj se ne udeležujejo neprijavljenih zborovanj, na katere se lahko "vtihotapijo tudi teroristi". Njihov tiskovni predstavnik je v izjavi za lokalno televizijo vztrajal, da policisti niso streljali in da imajo posnetke, na katerih je razvidno, da so protestniki oboroženi.
Javnost se je ob zadnji tragediji smrti mlade ženske, ki je bila neoborožena, spomnila na leto 2009, ko so varnostne sile na podoben način umorile Nedo Agha Soltan.
Posnetek tik preden so žensko ustrelili in nato reševanje ranjene Al-Sabbaghijeve. Občutljivim odsvetujemo ogled:
Bila je aktivistka: Shimaa Elsabbagh Born: 4 January 1983, Alexandria. Died: 24 January 2015, Cairo. A brave soul. RIP. #Egypt pic.twitter.com/qnjXvsyaW4 Iz Egipta prav tako poročajo o smrti 17-letne Sondos, ki se je včeraj v Aleksandriji udeležila shoda v spomin egiptovske revolucije. Ustrelili so jo pripadniki varnostnih sil, poročajo lokalni mediji. Sondos Abu Bakr was only 17 years old. Today, she was killed by Egyptian security forces in Alexandria. #Egypt pic.twitter.com/RT8oFUDSKL
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.