Na dogajanje v Libiji se je odzval italijanski premier Silvio Berlusconi, ki je obsodil nasilje in dejal, da uporaba sile proti civilistom ni sprejemljiva. Berlusconi se je odzval potem, ko je bil že tarča številnih kritik, da noče obsoditi nasilja, ki ga izvaja režim njegovega prijatelja. Italijanski premier je pozval Evropsko unijo in tudi mednarodno skupnost, naj storita vse, da nasilje v Libiji ne bi preraslo v državljansko vojno.
Že pred tem pa je italijanski zunanji minister Franco Frattini opozoril pred nevarnostjo vzpostavitve Islamskega emirata na meji z Evropo. Dejal je, da se Evropa ne bi smela vmešavati v libijske notranje zadeve. "Ne smemo podati napačnega vtisa, da si želimo vmešavati in izvažati našo demokracijo," je dejal, potem pa nadaljeval, da je država na robu državljanske vojne.
Francozi nekoliko bolj zaskrbljeni
Mednarodna skupnost mora narediti vse, kar lahko, da prepreči državljansko vojno v Libiji, je povedal predstavnik francoske vlade Francois Baroin. ''Zelo smo zaskrbljeni in močno obsojamo dogajanje, to nasilje brez primere, ki lahko vodi do zelo nasilne in dolge državljanske vojne,'' je povedal.
Že včeraj je Evropska unija izrazila "izjemno zaskrbljenost" zaradi dogodkov v Libiji. "Legitimna pričakovanja in zahteve ljudi po reformah je treba nasloviti z odprtim dialogom, ki ga bo vodila Libija sama," je poudarila visoka zunanjepolitična predstavnica Unije Catherine Ashton v imenu 27 članic.
EU je zaskrbljena zaradi poročil o velikem številu smrtnih žrtev med protivladnimi protestniki v Libiji. Sedemindvajseterica je obsodila nasilje nad miroljubnimi protestniki ter libijske oblasti pozvala, naj se vzdržijo nasilja ter naj spoštujejo in zavarujejo svobodo izražanja in pravico do zbiranja. Poleg tega je EU libijske oblasti pozvala, naj takoj odpravijo prepoved javnega dostopa do interneta in omrežij mobilnih telefonov ter naj medijem dovolijo normalno opravljanje dela po vsej državi.
EU je v sporočilu za javnost o Libiji izpostavila tudi, da pričakuje popolno sodelovanje z oblastmi pri zaščiti državljanov EU. EU se je na dogodke v Libiji odzvala, potem ko so se v Bruslju sestali zunanji ministri Unije, ki tudi obsojajo nasilno zatrtje protivladnih protestov.
Tripoli je sicer v nedeljo posvaril EU, da bo prekinil sodelovanje v boju proti nezakonitim priseljencem, če ne bo prenehala spodbujati protivladnih protestov v Libiji.
Zapatero pozdravlja vzpon demokracije
Španski premier Jose Louis Rodriguez Zapatero pa je čestital rojstvu novih demokracij na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki, Evropo pa pozval, da jim ponudi gospodarsko in politično podporo. Ob tem je ostro obsodil nasilje v Libiji. Dogajanje je primerjal s padcem berlinskega zidu leta 1989. "To je zgodovinsko. Verjetno smo priča rojstvu novih demokracij. Želimo si demokracije. Želimo si reform. Ne želimo pa nasilja. Obsojamo ga," je povedal v intervjuju za agencijo Reuters.
Odzval se je tudi na dogajanja v Maroku, kjer so protestniki na ulicah zahtevali, da se kralj odpove svojim pristojnostim. Dejal je, da je Maroko v drugčanem položaju, kot druge države, saj že ima večstrankarski sistem. "To je država, ki je že izvedla reforme ... seveda si jih državljani želijo še več, a to je drugačen položaj, z več potenciala za stabilnost in umirjen napredek," je povedal.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.