Tujina

Bankam odslej državni denar le ob prepričljivem načrtu prestrukturiranja

Bruselj, 01. 08. 2013 06.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Veljati so začela prilagojena začasna krizna pravila za državno pomoč bankam. Ena glavnih novosti je, da bodo morale banke učinkovit načrt prestrukturiranja načeloma pripraviti, preden jih bo mogoče dokapitalizirati.

NLB
NLB FOTO: Reuters

Prilagojena začasna krizna pravila državne pomoči za banke, ki začnejo v EU veljati danes, kot glavno novost prinašajo zahtevo, da bodo morale banke učinkovit načrt prestrukturiranja načeloma pripraviti, preden jih bo mogoče dokapitalizirati. Pred pomočjo z javnimi sredstvi pa bo treba izkoristiti druge poti za kapitalsko krepitev bank.

V primeru pomanjkanja kapitala bodo morali tako sredstva najprej prispevati lastniki banke in upniki, šele potem bodo lahko banke zaprosile za državno pomoč.

Banke bodo morale pripraviti takšen program prestrukturiranja, vključno z načrtom povečanja kapitala, s katerim bodo prepričljivo pojasnile, kako bodo v daljšem obdobju postale dobičkonosne. Šele nato bo lahko sledila dokapitalizacija.

V skladu s temi spremembami tako ni več pričakovati veliko začasnih odobritev dokapitalizacij s strani Bruslja. Doslej je komisija začasno odobrila dokapitalizacije kot reševalni ukrep, končno odločitev o njihovi skladnosti s kriznimi pravili pa je sprejela na podlagi naknadnega načrta prestrukturiranja.

V Bruslju pravijo, da je bil takšen model učinkovit pri zagotavljanju hitre stabilizacije razmer na finančnih trgih in preprečevanju širjenja krize, a je zaradi tega včasih prišlo do izgube zagona pri prestrukturiranju in posledično do zamud pri nujnih spremembah.

Če pa bo dokapitalizacija z javnimi sredstvi nujno potrebna, da bi se izognili ogrožanju finančne stabilnosti, jo bodo lahko tudi v skladu z novimi pravili začasno odobrili pred dokončnim načrtom prestrukturiranja, a le če bo tudi kompetenten nadzornik potrdil, da je takojšnja intervencija potrebna.

Če pa kakšne banke ne bo mogoče oživiti, bo treba komisiji predložiti načrt zmanjšanja obsega njenega delovanja.

Ta pravila sledijo spremembam v zakonodaji v Uniji, pomembna pa so tudi za Slovenijo, saj je ta sredi procesa sanacije razmer v bančnem sistemu.

Nova pravila se dejansko že izvajajo v primerih NLB in NKBM, pri katerih bo treba pred prenosom sredstev na t. i. slabo banko in dokapitalizacijama najprej končati neodvisna skrbna pregleda in obremenitvena testa ter v Bruselj poslati natančen program prestrukturiranja. V primeru obeh največjih bank je ključno tudi to, da je država obenem daleč največji lastnik.

Nekoliko drugačna je zgodba pri Abanki, ki je prav tako vložila vlogo za prenos slabih terjatev na Družbo za upravljanje terjatev bank, a država v njej vsaj neposredno ni pretežni lastnik. Uprava banke zato za dokapitalizacijo išče tudi zasebne vlagatelje.
 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

krtaksn
01. 08. 2013 13.55
Nlb bi morala zdVnaj propasti!
alicante123
01. 08. 2013 09.26
+4
Me prav zanima, kako bodo nemški davkoplačevalci reševali svojo največjo banko. Izpostavljenost finančnih derivatov znaša kar 55.000 milijard EUR ali 20 letni BDP Nemčije.
I G N O R A N T
01. 08. 2013 09.06
+5
Zakaj se ne izplacujejo place kes na roko?Zakaj vsa nakazila na banko?
gasper07
01. 08. 2013 08.49
+5
res je da nam pripravljajo meglo... megla jevsaj vidna... nasi se te nocejo. se en primer zakaj ne rabimo vlade in strank! To in se bolje bi naredili nasi nonici s tremi razredi osnovne sole. Nonic bi ze zdavnaj rekel... zakaj moram jaz dokapitalizirat lastnik pa nic? Eh... jaz banke ne rabim... kredita mi ne da... vsrano placo naj mi podjetje placa na roko in to je to. Bom vsaj prisparal pri vodenju racuna.
batom@pinkponk.com
01. 08. 2013 08.34
+4
in to mora EU naredit za nas??? naša politika očitno nima tega dometa oziroma imajo prav vsi umazane roke pri tem in raje filajo denar, kot pa da se začne karkoli razreševati. tudi v tem primeru upam, da pride do tožbe in klica k odgovornosti, saj zaradi tega trpi cel narod in to več generacij.
?enka
01. 08. 2013 07.29
+10
"Bankam odslej državni denar le ob prepričljivem načrtu prestrukturiranja" ... Kdo pa bo odločal, če je ali pa ni prepričljiv ??? Nič ne verjamem. "Ena glavnih novosti je, da bodo morale banke učinkovit načrt prestrukturiranja načeloma pripraviti, preden jih bo mogoče dokapitalizirati." ... Poudarek na NAČELOMA !!! Spet nam prodajajo meglo v ovitku sanacije bančnega sistema !!!