Ustanovitelj spletne strani WikiLeaks Julian Assange, ki je teden dni preživel v britanskem zaporu zaradi švedske zahteve po izročitvi, je danes stopil pred sodnika. Assangeov odvetnik Geoffrey Robertson je prosil, naj njegovi stranki sodišče odobri varščino. Pri tem je predlagal določene pogoje, in sicer 200 tisoč funtov varnostnega pologa, dva poroka, policijsko uro, dnevno javljanje policiji in predajo potnega lista.
Sodišče se je s predlogom strinjalo in določilo 200 tisoč funtov varnega pologa in dva poroka, v skupni vrednosti 40 tisočih funtov.
A pri tem se zgodba z varščino ni končala. Švedski odvetniki so se namreč odločili, da se pritožijo. Svojo odločitev so napovedali pred sodiščem in v naslednjih 48 urah bo sodišče pritožbo tudi obravnavalo. Assange do takrat ostaja v priporu.
Eden od Assangevih odvetnikov Mark Stephens je dejal, da se sojenje spreminja v šov. "Naslednjih 48 ur bomo na sodišču. Niso bili tako vljudni, da bi nam povedali, kdaj bo obravnava," je povedal.
Ko oziroma če bo Assange izpuščen, bo živel na posestvu Vaughna Smitha, ustanovitelja medijskega kluba Frontline. Smith je pred sodiščem dejal, da ne gre le za svobodo medijev, pač pa za svetovni splet. "Kot novinarje bi nas morala možnost, da bi zakonodaja omejila našo svobodo, zelo skrbeti. Assange je novinarjem postavil ogledalo. In novinarje njihov odsev skrbi," je dejal.
Je bil zločin resen?
Kot je znano, je Assange na Švedskem obtožen spolnega nadlegovanja in posilstva dveh žensk, čeprav ne gre za posilstvo v klasičnem pomenu besede. Ena od žensk namreč trdi, da med spolnim odnosom, v katerega naj bi sicer prostovoljno privolila, ni uporabil kondoma. Skupno naj bi sicer šlo za štiri primere neprimernega in na švedskem kaznivega obnašanja s strani Assangea.
Assangeov odvetnik Robertson je dejal, da ne verjame, da bi takšna kategorija posilstva vzdržala pred britanskim zakonom.
Gemma Lindfield, ki je predstavljala švedske oblasti, je dejala, da Assangeu ne bi smeli odobriti varščine, saj so obtožbe resne in da obstaja možnost, da Assange pobegne. "To ni primer o WikiLeaksu, ampak primer o domnevno resnem zločinu proti dvema ženskama," je dejala.
'Zaščitite moje delo'
Assange je sicer danes napadel vodilna plačilna podjetja Visa, MasterCard in PayPal, ker so WikiLeaksu odrekla svoje storitve. Obenem je zatrdil, da ostaja zavezan razkrivanju vladnih skrivnosti.
"Vemo, da so Visa, MasterCard in PayPal instrumenti ameriške zunanje politike. Tega prej nismo vedeli," je v izjavi za avstralsko televizijo Channel 7, ki jo je narekoval svoji materi Christine Assange, ocenil prvi mož WikiLeaksa. "Svet pozivam, naj zaščiti moje delo in moje ljudi pred temi nezakonitimi ter nemoralnimi dejanji," je še dejal, obenem pa zatrdil, da je danes bolj kot kadar koli prej odločen nadaljevati z objavljanjem tajnih dokumentov na spletu.
"Moja prepričanja so neomajna. Ostajam zvest idealom, ki sem jih izrazil ... Te okoliščine jih ne bodo omajale. Če že kaj, je ta proces še okrepil moje prepričanje, da so resnična in prava," je prek svoje matere, s katero je imel desetminutni telefonski pogovor, še sporočil Assange. Kot ji je tudi povedal, je zaprt v samici v kletnem delu zapora, njegovo celico pa iz varnostnih razlogov spremljajo nadzorne kamere.
Avstralski mediji so medtem danes izrekli odločno podporo Assangeu in ga pozvali, naj se "odločno upre" poskusom zakonske prepovedi ali kazenskega pregona WikiLeaksa. WikiLeaks so označili kot del medijskega sveta ter poudarili, da ni prav nobenega dokaza, da bi WikiLeaksova razkritja kršila avstralske zakone ali ogrožala varnost držav in posameznikov.
Šefi avstralskih časnikov in televizij so v skupnem pismu obenem obsodili odziv oblasti v Canberri ob WikiLeaksovem razkritju diplomatskih depeš. Avstralska premierka Julia Gillard je namreč Asangea in njegovo spletno stran kritizirala kot izredno neodgovorna, razkritje depeš pa kot nezakonito. Vlada je tudi sporočila, da je razmišljala o tem, da Assangeu odvzame potni list.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.