Ustanovitelj spletnega portala WikiLeaks Julian Assange bo prihodnje leto kandidiral za mesto v senatu v Avstraliji. 40-letni Avstralec trenutno čaka na sodbo britanskega vrhovnega sodišča o njegovi pritožbi na odločitev o izročitvi Švedski, kjer je obtožen posilstva in spolnega nadlegovanja.
"Ugotovili smo, da je mogoče, da Julian Assange kandidira za mesto v avstralskem senatu, medtem ko je priprt. Julian se je odločil kandidirati," je na Twitterju objavila organizacija WikiLeaks.

Assange je sicer do avstralske vlade, ki jo vodi premierka Julia Gillard, zelo kritičen, saj ga ni podprla v boju proti morebitni izročitvi ZDA zaradi objave na tisoče zaupnih ameriških dokumentov na spletni strani WikiLeaks. Avstralska policija je sklenila, da WikiLeaks in Assange z objavo ameriških diplomatskih depeš nista kršila avstralskih zakonov, a je Gillardova dejanje označila za "skrajno neodgovorno".
Pravniki, s katerimi so se pogovarjali novinarji AP, se večinoma strinjajo, da Assange dejansko v skladu z zakonom lahko kandidira. Politični analitiki pa ocenjujejo, da ima za izvolitev le malo možnosti.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.