Na severnem tečaju bi lahko do konca poletja prvič v zgodovini izginil ves led, je opozoril ameriški znanstvenik Mark Serreze. Ob tem je geofizik z ameriškega centra za led in sneg v Koloradu v pogovoru z novinarji povedal, da se na Arktiki kažejo znamenja še hitrejšega topljenja kot leta 2007, ki je bilo v tem pogledu že tako rekordno.
Dokončna sodba pa ne bo mogoča do septembra, ko je sloj ledu na Arktiki po dolgem in vročem poletju vedno najtanjši, medtem ko je najdebelejši v marcu.
Serreze je pojasnil, da je območje to leto že izgubilo količino ledu v velikosti Kalifornije in da so možnosti, da se bo severni tečaj to poletje povsem stopil, 50-odstotne. Najverjetneje smo 20 do 30 let pred točko, na kateri so znanstveniki mislili, da se bo led stopil, ko so pred približno 30 leti začeli opozarjati na zaskrbljujoče stanje, je dodal Serreze. "Skoraj vsa naša zaloga vode za kmetijsko in mestno rabo prihaja iz topljenja zimske zaloge snega," je ob tem še spomnil ameriški geofizik.
Po lanskoletni rekordni količini stopljenega ledu je bil takoimenovani severozahodni prehod do septembra praktično brez ledu. Med zimo se sicer ustvari nov led, a se topi hitreje kot pa stoletja stare ledene gmote, je še poudaril Serreze, čigar trditve so še okrepile vedno večjo zaskrbljenost glede hitrega tempa globalnega segrevanja.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.