Ameriški general Martin Dempsey je za BBC dejal, da še ni jasno, ali bodo ukrepi evropskih voditeljev uspeli preprečiti zlom evra. 26 od 27 držav je sicer pristalo, da oblikujejo tesnejšo fiskalno unijo. Fiskalni pakt bo torej postal medvladni sporazum 17 članic območja evra in devetih držav, ki niso članice območja evra. Izjema pa je Velika Britanija, ki novega dogovora ni želela podpisati, saj pravi, da so za njo bolj pomembni nacionalni interesi.
General Dempsey tako ne ve, ali bo lepilo, ki naj bi evroobmočje obdržalo skupaj, dovolj močno. Pravi, da bi slabšanje razmer v evroobmočju lahko vodilo v nemire. Tem pa bi bili neposredno izpostavljeni tudi ameriški vojaki. Ameriška vojska ima namreč več kot 80.000 vojakov in 20.000 civilnih delavcev v Evropi, številni od teh so v Nemčiji.
Dodatno pa ga skrbi tudi mednarodni projekt za razvoj letala F-35. Če bi evropski voditelji sklenili krčiti obrambni proračun, bi bil ta projekt ogrožen.
Po koncu vrha EU je sicer predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy dejal, da je široka podpora fiskalnemu paktu močan signal trdnosti pakta, Jose Manuel Barroso pa je rezultat označil kot impresiven in kot zelo močno pravno zavezo. Tako Barroso kot Van Rompuy sta sicer priznala, da sprejeta pravna oblika – meddržavni sporazum med članicami območja evra, odprt tudi za druge države EU – ni bil njuna preferenca. Oba sta se namreč zavzemala za spremembo pogodbe EU oziroma celo za ukrepanje v okviru obstoječega pravnega reda, a ker soglasje zaradi nesprejemljivih zahtev Velike Britanije ni bilo mogoče, so se voditelji odločili za alternativo.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.