Tujina

Mubarak ostaja na čelu stranke in države

Kairo, 05. 02. 2011 07.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
159

Vodstvo vladajoče egiptovske stranke je odstopilo, ni pa odstopil tudi predsednik Hosni Mubarak. Zagotovo pa je odstopil njegov sin Gamal, ki tako ne bo mogel naslediti očeta. Njegov odstop je že pozdravila ameriška administracija.

Egiptovski predsednik Hosni Mubarak, ki ga tisoči protestnikov že 12. dan pozivajo k odstopu, ni odstopil z mesta predsednika vladajoče Nacionalne demokratske stranke (NDP), kot je sprva poročala Al Arabija in drugi svetovni mediji.

Je pa zagotovo odstopilo vodstvo stranke NDP. Odstop vodstva stranke pa je bil objavljen na državni televiziji. ''Člani izvršnega sveta so odstopili s svojih položajev. Za generalnega sekretarja stranke so imenovali Hosama Badravija,'' se je glasilo sporočilo, poroča BBC.

Hosni Mubarak ostaja na mestu predsednika vladajoče stranke?
Hosni Mubarak ostaja na mestu predsednika vladajoče stranke? FOTO: Reuters

Odstopila sta Mubarakov sin Gamal Mubarak, sicer vodja odbora za oblikovanje politike in generalni sekretar stranke Safvat al Šarif. 

Gamalov odstop z visokega položaja stranke pa pomeni, da ne more več naslediti očeta na predsedniškem mestu, saj po obstoječi ustavi ne more kandidirati za mesto predsednika države.

Ta položaja sedaj zaseda Badravi. Badravi pripada reformnemu krilu stranke. Po poročanju tujih tiskovnih agencij je NPD z odstopom vodstva popustila protestnikom. Ti sicer zahtevajo odstop Mubaraka s predsedniškega stolčka in vztrajajo, da bodo demonstracije nadaljevali, dokler se to ne bo zgodilo.

Odstopila sta še tesna sodelavca predsednika Mubaraka Sakarija Asmi in Mufid Šehab.

Državna televizija še poroča, da je Hosni Mubarak kot predsednik stranke sprejel vse te odstope, kar še dodatno govori v prid temu, da sam ni odstopil.

Je odstop pomemben ali le majhna sprememba?

''Ta odstop je politično zelo pomemben, saj je ta stranka izkoriščala državo za doseganje interesov stranke, to pa je zbujalo veliko kritik,'' je za Reuters dejal analitik Dia Rašvan. Protestniki se namreč pritožujejo predvsem zaradi korupcije, revščine in politične represije, zaradi katere je moč skoncentrirana v rokah Mubaraka in njegovih zaveznikov.

Mubarakov odstop z mesta stranke ne bi pomenil, da bo odšel tudi z mesta predsednika države.
Mubarakov odstop z mesta stranke ne bi pomenil, da bo odšel tudi z mesta predsednika države. FOTO: Reuters

''V praksi pa je pomembno, ker je ljudi, ki se zatekajo k nasilju, mobilizirala ta stranka. Sedaj so jim vzeli zaščito, ne bodo se počutili varne s stranko, ki jim krije hrbet,'' je še dejal analitik.

Po drugi strani pa je na primer eden od opozicijskih voditeljev Mohamed El Baradej dejal, da gre pri spremembah v vladajoči stranki le za majhne reforme. Mubarak po njegovih besedah doslej ni pokazal še nobenega znaka, da razume, da ljudje hočejo popoln preobrat, poroča CNN.

Odstop vodstva stranke NDP tako verjetno ne bo zadovoljil opozicije in protestnikov, ki so na osrednjem trgu v Kairu vztrajali že 12. dan. Na Trgu osvoboditve se jih je znova zbralo več deset tisoč. Protesti so sicer potekali mirno.

Protestniki so ob tem za jutri znova pozvali k nadaljevanju protestov. Tako naj bi se nedeljski protest imenoval ''dan mučenikov''.

Se v državo res vrača stabilnost?

Egiptovski premier Ahmed Šafik pa je pred tem v govoru, ki ga je predvajala egiptovska državna televizija, menil, da se v državo vrača stabilnost. Prepričan je tudi, da je rešitev iz krize dosegljiva tudi brez takojšnjega odstopa predsednika Mubaraka. Kot je pojasnil, lahko vlada zaduši proteste in doseže dogovor z nasprotniki tudi brez odstopa predsednika, ki državo s trdo roko vodi že tri desetletja.

Šafik se je pred tem sestal z voditelji protestov. Kot je povedal eden od udeležencev pogovorov, mladinski aktivist Abdel-Rahman Yusef, so na srečanju govorili, kako Mubaraku olajšati odhod s položaja. Kot eno od možnosti je omenil, da bi Mubarak predal svoja pooblastila podpredsedniku Omarju Sulejmanu in nato odstopil.

Protesti v Egiptu - 7
Protesti v Egiptu - 7 FOTO: Reuters

Mubarak pa se je pogovarjal z nekaterimi novimi ministri in guvernerjem egiptovske centralne banke. Gre za prvo srečanje, potem ko je Mubarak minuli teden v poskusu, da bi pomiril protestnike, razpustil prejšnjo vlado. Novoimenovanemu ministru za finance Samirju Radvanu in guvernerju centralne banke Faruku Al Okdi so se na srečanju z Mubarakom v predsedniški palači v Kairu pridružili še ministri za nafto, trgovino in socialno varnost ter premier Šafik.

Protesti Egipt stanejo okoli 310 milijonov dolarjev na dan.

Finančni minister Samir Radvan pa je dejal, da pričakuje, da se bodo banke jutri odprle, vendar bodo delale le nekatere podružnice in še te le za krajši čas. Borza pa bo tudi v ponedeljek ostala zaprta, čeprav so najprej govorili, da se bo znova odprla.

ZDA: Mubarak mora za zdaj ostati

Odstop Gamala Mubaraka pa je kot pozitiven korak že pozdravila ameriška administracija. ''To vidimo kot pozitiven korak v smeri političnih sprememb, ki bodo potrebne in se že veselimo nadaljnjih korakov,'' je po poročanju Reutersa dejal neimenovani predstavnik administracije ameriškega predsednika Baracka Obame.

Posebni Obamov odposlanec za Egipt pa je dejal, da mora Hosni Mubarak za zdaj ostati na položaju in voditi spremembe, potrebne za politično tranzicijo.

Protestniki vztrajajo

Že dvanajsti dan tisoči Egipčanov predsednika Hosnija Mubaraka pozivajo, naj odstopi s položaja. Protesti so danes potekali relativno mirno. Kot je poročala Al Džazira pa je vojska že čez dan zožila obroč okoli protestnikov. Prav tako je bilo na območju trga več vojakov kot poprej.

Po poročanju Reutersa je egiptovska vojska danes zvečer še bolj stisnila obroč okoli osrednjega kairskega trga, s katerega želijo želeli pregnati protestnike. Radi bi sprostili prometne poti, da bi promet jutri, ko bodo banke in nekatera podjetja znova odprte, lahko normalno stekel.

Kot je dejal eden od vojaških poveljnikov Hasan al Roveni, želi vojska protestnike umakniti s cest, lahko pa ostanejo na trgu. Al Roveni je že pred tem nagovoril protestnike in jih poskušal prepričati, naj ne ovirajo še dodatno gospodarstva, ki so ga protesti že tako ali tako povsem ohromili.

Protestniki pa vojski ne verjamejo. Menijo, da gre le za poskus, da jih spravijo s trga, pri tem pa se sklicujejo na gospodarstvo in s tem trivializirajo potrebe naroda.

Sicer pa Al Arabija poroča, da se življenje v Kairu počasi vrača v ustaljene tirnice, čeprav protestniki pravijo, da jutri ne bo običajni delovni dan. Je pa dopisnica Al Džazire sporočila, da so ji vojaki povedali, da bodo od danes naprej poskrbeli, da kršitev policijske ure ne bo. Nekateri se danes že vračajo na delo, številne tovarne tudi spet obratujejo.

Na trgu Tahrir je relativno mirno.
Na trgu Tahrir je relativno mirno. FOTO: Reuters

Tudi naša posebna poročevalka iz Kaira Katja Horvat je povedala, da se življenje v Kairu vrača v ustaljene tirnice. Ljudje odhajajo na delo in po vsakodnevnih opravkih. Nekateri protestniki sicer vztrajajo na trgu, vendar, kot pravi, ''ve se, da imata glavno  besedo vojska in Sulejman''.

Muslimanska bratovščina: Ne gre za islamsko vstajo

Kljub nekaterim bojaznim, da bo v Egiptu prišlo do islamske revolucije, kakršna se je zgodila leta 1979 v Iranu, pa največja egiptovska opozicijska skupina Muslimanska bratovščina zagotavlja, da pri političnih nemirih v Egiptu ne gre za islamsko vstajo.

Počitek si je privoščil tudi član medicinskega osebja.
Počitek si je privoščil tudi član medicinskega osebja. FOTO: Reuters

Po njihovih navedbah gre za množične proteste proti krivičnemu diktatorskemu režimu, ki so povezani z Egipčani iz vseh družbenih slojev in vseh veroizpovedi. Po besedah direktorja spletne strani Muslimanske bratovščine Kaleda Hamze se v Egiptu dogaja mirna revolucija, katere zahteva je demokratična država.

Dodal je, da je proteste spodbudila pobuda mladih na spletnem omrežju Facebook, in poudaril, da protesti "nikakor niso povezani z islamskimi težnjami".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (159)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

AA11
06. 02. 2011 07.57
Volodya, če bi zaradi korupcije zaslužil 2000 egiptovskih £ (MANJ KOT 300€) na mesec,kar je povprečna plača ali bil zaradi ameriškega napada na Irak brezposeln (pred puščavskim viharjem je v Iraku delalo 12 miljonov Egipčanov), bi bilo tvoje mnenje drugačno.
Tone 12345
06. 02. 2011 07.50
ne filozofiri tank je tank
Volodya
06. 02. 2011 07.31
Bolje Mubarak,kot pa islamisti in širjatsko pravo..
HLAPCI.HLAPCI
06. 02. 2011 01.08
pingwin12306.02.2011, 00:15 0 tko bo kot bo rekla amerika,,in prou je tko A ZDA so gospodarji planeta Zemlja ? Niso..
Desno
06. 02. 2011 00.15
tko bo kot bo rekla amerika,,in prou je tko
AA11
06. 02. 2011 00.10
Vsa zadeva je močno napihnjena. Danes sem prispel iz Hurgade, bil sem tudi v Luksorju in Asuanu 14 dni in za turiste ni nevarnosti. Zadaj so interesi nekoga, da turiste potegne na drugo destinacijo.
HThief
06. 02. 2011 00.02
vtipkajte v youtube: Death in Alexandria kako Mubarakovi garanti stabilnosti, ane zigoollo ,ustrelijo neoborozenega cloveka na ulici, ki jim kaze da nima oborozitve. Poglejte si cimprej, preden cenzura interneta sneme video z youtuba Hvala za tako stabilnost
Juzni
05. 02. 2011 22.30
Ce ze tako veliko stevilo ljudi zeli da odide bi lahko imel toliko cloveskosti v sebi in bi odsel. To bi naredil vsak predsednik,ki ima vsaj malo pameti v glavi. Ce se spomnemo samo kaj je bilo 10 let nazaj v Srbiji. Tudi Milosevic je po velikih protestih na koncu vendarle odstopil pa Janukovic v Ukrajini,pa pred kratkim v Tuniziji...itd... Ta pa je res sel v ... Bojim se,da bo na koncu koncal tako kot negdanji rumunski predsednik Ceausescu.
MERDE-AVE-MERDE
05. 02. 2011 21.57
zigoollo05.02.2011, 21:27 2 in da so volitve danes bi zmagal mubarak z veliko večino tako kot je zadnih 30 let Bomo videli na volitvah.
zigoollo
05. 02. 2011 21.39
zucocar država bo šla v razsul zaradi muslimanskih skrajnežov! sej so ble volitve pa če bojo spet bo spet zmagal Mubarak! Vedno je zmagal z veliko večino vendar ljudje kateri protestirajo se ne morejo sprijaznit da majo vsi iste pravice verni in ne verni ter ljudje s kakšno drugo vero ne samo muslimansko,... To je geslo Mubaraka že skos da ne sme bit razlik med ljudmi ni važno katere vere si zato je tudi edini ki ima podpisano mirovno pogodbo z Izraelom in se jo vsa leta strogo držijo obe države... Mubbarak je tisti kateri je zelo zaslužen za tako razvit turizem in varno muslimansko državo kot je bila te lete... Če bojo prišli na oblast muslimanske bratovščine že ime pove vse na račun teh provokacij peščice prebivalstva k iimajo oprane modžgane bo pa egipt res razpadu in se bo lahko primerjal z državami kot so iran,sirija,afganistan,irak kjer vodijo državo muslimanski skrajneži in teroristi in bo velalo v državi še samo šeitsko pravo... preberi si zgodovino boš videl da imam prav...
zucocar
05. 02. 2011 21.34
zaradi ene * ko se noce umaknat bo sla cela drzava v razsul........nvm no kirmu sluzi tak clovek??? ljudem ze ne!!!
zigoollo
05. 02. 2011 21.27
nimate pojma na žalost pišete eni take bedarije sploh ne vete zgodovine neki preberete pa si ustvarjate svojo sliko... Mubarak je najbol zaslužen za zadnih 20 let da je egipt bila najbol varna muslimanska in turistično izredno razvita država kjer ni pustiu islamskih skrajnežev ter teroristov... Večina pametnih in razgledanih ljudi v egiptu to ve in da so volitve danes bi zmagal mubarak z veliko večino tako kot je zadnih 30 let... Tisti kateri protestirajo je le delček 300.000 ljudi... Egipt jih ima 80 milijonov in teh 300.000 je bolj pametnih od ostalih 79 milijonov in si želijo da mubarak odstopi in želijo si demokratično državo... Povem vam želijo si samo islamsko republiko egipt samo to .... Šeitsko pravo to pa bo prineslo s sabo terorizem in spet bojo ubogi civilizirani ljudje kateri niso preveč verni trpeli...
LXG
05. 02. 2011 21.24
CVIKEL 05.02.2011, 20:29 čas je za intervencijo NATA... Čas je da obiščeš psihiča.
Ankh Oberman
05. 02. 2011 21.22
Roko na srce so enotni , ne kod mi smo bukav narod da se pustimo da z nami delajo glavonje kar hočejo !
Ankh Oberman
05. 02. 2011 21.19
Vse to sranje de se raširilo na druge države , to je kod virus tudi pri nas kaj takega neizbežno samo še vprašanje časa .
MERDE-AVE-MERDE
05. 02. 2011 21.12
Shpongle, brez skrbi da mu ne bo hudega
Shpongle
05. 02. 2011 20.55
banda gnila zasluž si
Marko Varga
05. 02. 2011 20.29
čas je za intervencijo NATA...
hribo
05. 02. 2011 20.24
podobno bo pri nas a kaj ko pahor raje potuje na nase stroske k obami
punca08
05. 02. 2011 20.23
mene skrbi...islam se siri