
Na Balkanu je pričakovati večjo potresno dejavnost, saj območje vstopa v obdobje, v katerem bi lahko prišlo do močnejšega potresa, se strinjata direktorja seizmoloških zavodov Srbije in Črne gore, ki ne izključujeta niti možnosti cunamija na Jadranu.
"Na svetovni ravni že nekaj časa traja večja potresna dejavnost, in če se ne bodo aktivirala v okolici Čila, se bodo žarišča preselila. Izključen ni noben del sveta, niti Balkan," je izjavila direktorica srbskega seizmološkega zavoda Slavica Radovanović.
Direktor črnogorskega seizmološkega zavoda Branislav Glavatović se strinja s srbsko kolegico in pravi, da je na območju Balkana po relativno dolgem zatišju, ki je trajalo od 15 do 20 let, pričakovati povečanje potresne dejavnosti.
Potresna dejavnost je po njunih besedah že zdaj povečana v primorskih delih Albanije, Črne gore in Italije, na območju Dinarskega gorstva, potrese pa je pričakovati tudi na Kosovu in v osrednji Srbiji. Na jadranski obali je seizmična dejavnost veliko večja kot v osrednjih delih Balkana, zato obstaja tudi možnost cunamija.
"Na Jadranu so se cunamiji zgodili več desetkrat, valovi pa so bili visoki od 5 do 25 centimetrov," je dejala Radovanovićeva in poudarila, da v Sredozemlju ni pričakovati ogromnih valov, ker je morje plitvo, obale strme, potresi pa šibki. Kljub temu majhne možnosti za cunamije so, v Jadranskem morju pa bili valovi kot posledica potresa lahko visoki do enega metra, je dodal Glavatović.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.