Ameriški predsednik Barack Obama je v televizijskem nagovoru iz Bele hiše sporočil, da bo do konca leta iz Afganistana umaknil 10.000 vojakov, do poletja 2012 pa skupaj 33.000.
Ameriški predsednik je priznal, da so ZDA zaradi vojne pod dodatnim pritiskom v času naraščanja dolga in proračunskih primanjkljajev, zato se bo treba osredotočiti na domače zadeve.
Od vojne utrujenim Američanom je sporočil, da "vojna plima usiha" in da se umikajo s pozicije moči, saj naj bi bila teroristična mreža Al Kaida, ki je iz Afganistana sprožila napade na ZDA 11. septembra 2001, pod hudim pritiskom.
Skupaj s pakistanskimi varnostnimi silami so ZDA odstranile več kot polovico vodstva teroristične mreže, po zaslugi obveščevalcev in posebnih enot pa so 2. maja v Pakistanu ubili njenega vodjo Osamo bin Ladna. Zaplenjeni dokumenti kažejo, da je bin Laden izražal zaskrbljenost tudi nad tem, da jim ZDA ni uspelo prikazati kot države v vojni z islamom. Kljub temu pa se bo vojna proti teroristom nadaljevala do njihovega poraza, je zatrdil Obama.
Napovedani umik sicer zajema le tiste vojake, ki jih je Obama poslal v Afganistan, potem ko je prišel na oblast. Uvodoma je napovedal napotitev 21.000 vojakov, s čimer se je njihovo število v Afganistanu povečalo na 68.000. Decembra 2009 je napovedal napotitev dodatnih 30.000 vojakov, obrambnemu ministru Robertu Gatesu pa je dovolil, da jih sam pošlje še do 3000.
Povečanje števila ameriških vojakov na okrog 100.000 je po mnenju Obamove nacionalno-varnostne ekipe položaj dovolj izboljšalo, da se lahko začne umik. Kljub umiku pa bo do leta 2014, ko naj bi Afganistanci sami prevzeli odgovornost za lastno varnost, tam ostalo še okrog 70.000 ameriških vojakov.
Obama je dejal, da je napovedani umik šele začetek in da ostaja še veliko izzivov. Napovedal je, da bo prihodnje leto maja v Chicagu gostil voditelje držav članic Nata in drugih partnerjev, da oblikujejo naslednjo fazo tranzicije.
Napovedal je tudi sodelovanje s pakistanskimi oblastmi za izkoreninjenje nasilnih skrajnežev v tej državi. "Naj ne bo nobenega dvoma, dokler bom predsednik, ne bom prenašal varnih zavetišč za tiste, ki nas želijo pobijati. Ne morejo se nam izogniti niti pobegniti pred pravico, ki si jo zaslužijo," je dejal Obama.
Hkrati z umikom je napovedal povečanje prizadevanj na političnem področju, kar vključuje tudi pogajanja s talibani.
"Vemo, da v deželo, ki je poznala toliko vojn, mir ne more priti brez politične pomiritve. Zato se bo Amerika ob utrjevanju afganistanskih varnostnih sil pridružila pobudam za sprav afganistanskega ljudstva, vključno s talibani," je dejal Obama in dodal, da mora pogajanja voditi afganistanska vlada, udeleženci pa se morajo ločiti od Al Kaide, odreči nasilju in spoštovati ustavo.
Obama se je pred televizijskim nastopom med drugim o tem pogovarjal z afganistanskim predsednikom Hamidom Karzajem, pakistanskim predsednikom Alijem Zardarijem ter voditelji Velike Britanije, Nemčije in Francije. Britanski premier David Cameron mu je takoj po koncu govora izrazil podporo.
Republikanska opozicija je imela mešane odzive. Nekdanji guverner Massachusettsa in predsedniški kandidat Mitt Romney je menil, da Obama ustvarja umetne urnike in poudaril, da odločitve okrog umika vojakov ne bi smel sprejemati na podlagi politike ali gospodarstva. Nekdanji guverner Utaha in prav tako predsedniški kandidat Jon Huntsman pa se zavzema za še hitrejši umik vojske iz Afganistana in meni, da za boj proti teroristom ni potrebne veliko vojske.
Za talibane je napoved, da bo letos iz Afganistana odšlo 10.000 ameriških vojakov, "le simboličen korak, ki ne bo nikoli zadovoljil od vojne izčrpane mednarodne skupnosti ali ameriškega naroda".
Talibani v sporočilu za javnost, ki ga je medijem po elektronski pošti poslal tiskovni predstavnik talibanov Tarik Gaznival, prav tako obtožujejo ZDA, da dajejo lažno upanje svojemu narodu o končanju te vojne in da neutemeljeno razglašajo zmago.
Talibani dodajo, da je rešitev za afganistansko krizo "v popolnem umiku tujih sil", dokler se to ne bo zgodilo, pa "se bo naš boj krepil iz dneva v dan". Uporniki v sporočilu sicer ne omenjajo stikov z Američani. Afganistanski predsednik Karzaj je namreč minuli teden razkril, da pogovori med stranema potekajo, nakar je ameriški obrambni sekretar potrdil, da ameriški predstavniki sodelujejo v preliminarnih pogovorih s talibani.
Karzaj pa je danes pozdravil napoved ameriškega predsednika o začetku umika. "Za nas je to dober korak v njihovo korist in v prid Afganistana ter ga podpiramo," je izjavil v Kabulu. Ob tem je čestital afganistanskemu narodu za "ta korak v smeri obrambe svoje zemlje s svojimi lastnimi ljudmi".
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.