Tisoči beguncev, ki umirajo na morju pred vrati Evrope, za mnoge nedosegljive obljubljene dežele, so te dni zbudili vest Evropejcev. Iz svojih držav, iz svojih domov se podajo v negotovo prihodnost, vodi jih upanje, da bo za njih življenje v Evropi bolj znosno, kot je tam, od koder prihajajo. Mnoge od doma prežene vojna, neznosne razmere, strah, strašna revščina. In vsi si želijo samo eno: boljše življenje.
Z Lampeduse se je vrnila ekipa oddaje Epilog. Zgodbe, ki so jih Maji Sodja pripovedovali begunci, ki so imeli to srečo, da so preživeli kruto pot po morju, so pretresljive. Govorila je s številnimi preganjanimi, revnimi, trpečimi, ki so dali vse, kar so imeli, da so jih tihotapci naložili na prepolne čolne in ladje. Govorila je tudi z najstniki, ki so od doma odšli pred dvema letoma: iz Eritreje v Sudan in Libijo, potem pa pred nekaj dnevi na ladjo proti Evropi. Na pot, ki je za tisoče smrtonosna.
Novinarka Epiloga Maja Roš Kanellopulos pa se je v ljubljanskem azilnem domu pogovarjala s tistimi migranti, ki so pristali v naši državi. Med njimi je 20-letni Gvinejec, ki je iz domovine zbežal, ko je bil star 16 let. Država je zanj postala nevarna zaradi politične situacije. Ekipi Epiloga je pokazal, kako so ga ustrelili v nogo, rešil ga je prijatelj, ki mu je dal nekaj denarja in ga prepeljal v pristanišče. V kontejnerju na ladji je preživel 19 dni. Ko je ladja pristala v Turčiji, so ga prijeli. Sledila je kalvarija, begunska taborišča, življenje na cesti, prosjačil je, bežal ... Trenutno v ljubljanskem azilnem domu živi 57 prosilcev za azil.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.