Na italijanskem otoku Giglio ob toskanski obali delavci dvigujejo 115.000 bruto registrskih ton (dejanska teža znaša od 25.000 do 45.000 ton) težko nasedlo križarko Costa Concordia, ki je ob obali otoka nasedla januarja lani. Gre za največje dviganje potniške ladje v zgodovini. Po prvih napovedih naj bi ladjo dvignili v okoli 12 urah, a zdaj so strokovnjaki vendarle ugotovili, da bo trajalo nekaj ur dlje.
Najprej so jo spravili s skal
Prvotno je bilo predvideno, da se bo dvigovanje začelo ob 6. uri zjutraj, a so ga morali zaradi nočne nevihte preložiti za nekaj ur.
V okviru odstranjevalne akcije je pristojnim s pomočjo ogromnih vreč cementa in po meri narejene kovinske ploščadi že uspelo zavarovati rjaveči trup ladje, ki je bil tik pred tem, da zdrsne s skale v globlje vode. To je bil tudi najtežji del celotnega projekta in je tako tudi uspel. Ladjo so nato premaknili na umetno ustvarjeno ploščad, postavljeno pod morsko gladino in jo začeli dvigovati. Da bo stala povsem pokonci, mora kot dviga znašati 65 stopinj.
Ko bodo ladjo dvignili za 24 stopinj, strokovnjaki sicer računajo na pomoč gravitacije in velikih tankov, zvarjenih na eno stran, ki se bodo napolnili z vodo. Ko bo ladja stala pokonci, bodo tanke z vodo izpraznili ter jih namestili še na drugo, poškodovano stran. Zrak v njih bo ladji pomagal pluti. V skladu z načrti naj bi ladjo prihodnjo pomlad zvlekli do pristanišča, najverjetneje v toskanskem mestu Piombino.
290 metrov dolga ladja je daljša od legendarnega Titanika. Da bodo ladjo dvignili, bodo morali jeklenice potegniti za 21 metrov. Na uro načrtujejo dvig za največ tri metre in pol. V telo ladje je vdrlo 236.000 kubičnih metrov vode.
Dve osebi še vedno pogrešajo
Na otoku Giglio medtem zatrjujejo, da so storili vse za zaščito okolja. Tako na primer vsako uro preverjajo kakovost podtalnice, da bi takoj zaznali morebitno uhajanje za okolje in zdravje nevarnih snovi.
Za projekt reševanja nasedle križarke so doslej že namenili več kot 600 milijonov evrov, po ocenah zavarovalnic, ki bodo projekt plačale, pa bi lahko račun narasel vse do 830 milijonov evrov
Costa Concordia leži obrnjena na bok že od januarja lani, ko je nasedla na čereh in se prevrnila. Na krovu je bilo takrat več kot 4000 potnikov iz 70 držav, nesreča pa je terjala 32 življenj. Dve osebi še vedno pogrešajo, upajo, da bodo morda trupli odkrili med dvigovanjem ladje.
Za nesrečo naj bi bil kriv kapitan Francesco Schettino, ki se še vedno zagovarja pred sodiščem, grozi pa mu do 20 let zapora.
KOMENTARJI (226)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.