Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar je poudaril, da so obtožbe o korupciji na račun evropskega poslanca v odstopu Zorana Thalerja zelo resne ter škodijo tako ugledu poslanca kot ugledu naše države. Zato si želi, da bi imel Thaler priložnost razčistiti obtožbe in da bi bile te zavržene kot neutemeljene.
Sicer pa Žbogar ceni Thalerjevo odločitev o odstopu. "Cenim njegov hiter odziv in da je – ne glede na to, da zanika, da je storil kar koli slabega ali protizakonitega – v interesu iskanja resnice in tudi zaščite ugleda Slovenije odstopil," je dejal. "Upam, da bo imel priložnost in možnost pojasniti in razčistiti vse, česar je obtožen," je izpostavil Žbogar. "Sam Zorana Thalerja že vrsto let dobro poznam in želim si, da te obtožbe niso utemeljene," je še dodal.
Vajgl zadeve ni želel komentirati
Evropski poslanec Ivo Vajgl (ALDE/Zares) ni želel komentirati obtožb na račun Zorana Thalerja, prav tako pa tudi ne Thalerjeve odločitve, da odstopa z mesta evropskega poslanca. Je pa poudaril, da ni bil sam nikdar deležen podobnih ponudb. "Jaz striktno odklanjam vsak pogovor z lobistom, ki se najavi v zvezi z nekim problemom, ki je izven mojega delovnega področja," je dejal Vajgl.
Romana Jordan Cizelj nikoli ni bila deležna tovrstnih ponudb
Da ni bila nikoli deležna tovrstnih ponudb, je v sporočilu zatrdila tudi evropska poslanka Romana Jordan Cizelj (EPP/SDS), ki je obenem obsodila "kakršno koli protizakonito ali neetično dejanje, kamor zagotovo sodi sprejemanje podkupnin". Še pred novico o Thalerjevem odstopu je v primeru dokazanih obtožb izrazila pričakovanje njegovega odstopa s položaja evropskega poslanca.
Zaradi resnih obtožb pa Jordan Cizljeva pričakuje tudi, da bodo pristojne institucije zadevo temeljito preiskale.
Zver: Dovolj dobro smo plačani
Thalerjev odstop je še pred objavo pričakoval tudi poslanec Milan Zver (EPP/SDS). V sporočilu na svoji spletni strani je zapisal, da je treba dejanja vseh treh vpletenih poslancev "najodločneje obsoditi", saj po njegovem zmanjšujejo zaupanje ljudi v politiko.
"Menim, da smo evropski poslanci dovolj dobro plačani, da lahko brez posebnih honorarjev s strani lobistov ali drugih dodatnih zaslužkov dovolj dobro živimo in opravljamo svoje delo," je še dodal Zver. Sam podobnih ponudb lobistov ni bil deležen.
Fajonova: Sum o njegovi vpletenosti jo je pretresel
Thalerjeva kolegica iz vrst evropskih socialistov Tanja Fajon (S&D/SD) je sporočila, da spoštuje njegovo odločitev o odstopu, sum o njegovi vpletenosti v afero pa jo je pretresel. Obenem se je zaradi resnih obtožb britanskega časnika zavzela za hitro neodvisno preiskavo, ki bi "privedla do jasnih in verodostojnih ugotovitev".
Tudi ona je zatrdila, da doslej še ni prejela "dvomljive ponudbe" s strani lobistov, je pa po njenem "kakršno koli prejemanje plačil nedopustno in nemoralno".
Kumer pozdravlja Thalerjev odstop
Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer odstop Thalerja pozdravlja in ga ocenjuje kot edino logično potezo. Strinja se, da vsako tako dejanje, kot se očita Thalerju, kvari ugled Slovenije v svetu. Olajševalna okoliščina sicer po njegovem je, da "so vpletene še nekatere druge države, tudi s parlamentarno demokracijo, kot je Avstrija". Upa sicer, da to ne bo škodilo ugledu SD.
Sajovic: Nedopustno in nesprejemljivo
Za vodjo poslanske skupine LDS Boruta Sajovica je domnevno koruptivno ravnanje evropskega poslanca Zorana Thalerja nedopustno in nesprejemljivo. "Teža dokazov in pa očitanih dejanj je velika, zato je prav, da je poslanec odstopil," je bil jasen. Ob tem je izrazil upanje, da bodo domnevno krivdo pokazali in dokazali za to pristojni organi. Za Sajovica je to "zadeva, ki ji v politiki ni mesta, tudi če bi šlo za 100 evrov".
Juri: Odstop je bil pričakovan
Vodja poslanske skupine stranke Zares Franco Juri meni, da je bil Thalerjev odstop pričakovan. "Samo dogajanje oziroma dogodek dokazuje, da bi bilo treba potegniti jasno ločnico med politiko in lobiranjem," je dejal. Domneva, da se tovrstno ravnanje ne dogaja samo v Evropskem parlamentu. Zato je stranka Zares po njegovih besedah že nekajkrat predlagala prepoved financiranja volilnih kampanj s strani gospodarskih družb.
Erjavec: Mu vsaj ne bo treba vsak teden hoditi na sodišče
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je povedal, da je Thaler ravnal pravilno, če se je znašel v zadevi, kjer je utemeljen sum korupcije."Potem je najbolje, če človek odstopi. Njemu očitno vsaj ne bo treba hoditi na sodišče vsak teden, tako kot meni," je poudaril.
Jelinčič: Tudi Prijatelju so namestili zadevo
Vodja poslanske skupine in prvak SNS Zmago Jelinčič je izrazil upanje, da bo Thalerjeva "zadeva procesuirana, da bo šel proces tako hitro, kot je šel pri Srečku Prijatelju in da bo tudi konec podoben". "Tudi našemu članu Srečku Prijatelju so namestili zadevo, tako kot pravi Thaler, in upam, da bodo tudi pri njem uporabili enaka merila," je poudaril Jelinčič. A je hkrati prepričan, da se ne bo zgodilo nič, glede na to, da je Thaler član vodilne koalicijske stranke.
Politične skupine v Evropskem parlamentu so zaskrbljene zaradi korupcijskih očitkov
V največji skupini, Evropski ljudski stranki (EPP), so menili, da v evropskem parlamentu ne bi smelo biti nobene tolerance do korupcije. Predsednik skupine v Evropskem parlamentu Joseph Daul je ostro obsodil ravnanja vseh treh poslancev, ki naj bi sprejeli denar v zameno za vlaganje amandmajev. "Naši državljani morajo zaupati v svoje evropske poslance in nikakršnih nemoralnih ali neetičnih ravnanj se ne sme tolerirati," je poudaril Daul.
Med evropskimi socialisti (S&D) so očitke označili za "izjemno resne", predsednik skupine Martin Schulz pa je pozval k sestanku vseh 186 poslancev iz skupine. Zahteval je tudi pojasnila tako Thalerja kot Severina, ki prihajata iz njihovih vrst. Če se bodo očitki potrdili, bo sprejel "primerne in potrebne ukrepe".
V Konfederalni skupini evropske združene levice – Zelene nordijske levice (GUE/NGL) pa so pozvali, da bi morali poslanci, ki jemljejo podkupnino, takoj odstopiti. Poslanec Dennis de Jong pa je pozval tudi k okrepitvi kodeksa obnašanja evropskih poslancev glede odnosov z lobisti.
Kot je dejal, so bili v skupini že večkrat kritični do "pretesnih stikov" poslancev s približno 15.000 lobisti in da lahko poslanci sprejemajo vsa darila kakršnih koli vrednosti.
Thalerja so koruptivnosti obtožili novinarji britanskega tednika Sunday Times, ki so se izdajali za lobiste in nekaterim evropskim poslancem ponujali 100.000 evrov, če bi v Evropskem parlamentu predlagali določena dopolnila. Trije poslanci, med njimi Thaler, naj bi ponudbo sprejeli. Thaler, ki obtožbe zanika, je danes sporočil, da odstopa z mesta evropskega poslanca, da bi preiskava vseh dejstev in okoliščin "tega poskusa kompromitacije" potekala neobremenjeno in brez pritiskov.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.