Močan dež je v noči na petek največ težav povzročil na Notranjskem in v osrednji Sloveniji. Iz Agencije RS za okolje (Arso) so ob 22. uri sporočili, da reke Cerkniščica, Iška, Ižica in Borovniščica poplavljajo. Na južnem robu Ljubljanskega barja se voda razliva na območju redkih poplav. Ljubljanica bo danes in jutri še naraščala, na vodomerni postaji Moste bo v noči na soboto presegla pretok 300 m3/s.
Hidrolog Janez Polajnar je na novinarski konferenci ob 17.30 pojasnil, da so problematična porečja Ljubljanice, Iške, Ižice in vseh pritokov, ki se izlivajo na Ljubljansko barje s Krimsko-mokorškega pogorja. Reke tam po njegovih besedah ponovno naraščajo. Dejal je, da se voda kopiči na Ljubljanskem barju, zato je danes ponoči in v soboto pričakovati težave s poplavljanjem tudi ob naseljih na Ljubljanskem barju, kjer se bo voda predvidoma razlila na širšem poplavnem območju. Tudi reka Ljubljanica močno narašča in bo tekom noči presegla pretok 300 kubičnih metrov na sekundo, je povedal Polajnar in dodal, da bo s tem povzročila, da bo voda z Ljubljanskega barja počasneje odtekala. Poplavne površine na barju se bodo zato predvidoma povečevale.
PREBERITE ŠE: V Ilirski Bistrici se je oglasil alarm: reka Reka hitro narašča.
Voda je ponoči že poplavljala na območju Ljubljanskega barja. Kot je zjutraj za 24ur.com dejal župan Iga Janez Cimperman, so tam poplave še bolj obsežne kot leta 2010. Kot je dejal, so bile v tistem trenutku praktično pod vodo skoraj vse vasi. "Iška, Iška vas, Strahomer, Vrbljene, Tomišelj, Brest, Matena in del Iga so pod vodo. Katastrofalno. Škoda bo gotovo ogromna. Ponoči smo morali reševati dojenčka in mamico, poslali smo ju v bolnišnico. Trga plinske cisterne in cisterne kurilnega olja. Aktivirani so vsi gasilci, ki pomagajo ljudem, kolikor pač lahko," je dejal. Na terenu je bilo več kot 200 gasilcev.
Po besedah poveljnika civilne zaščite Ig Antona Puciharja se razmere na območju ob reki Iška v zadnjih urah znova poslabšujejo, saj je Iška narasla za 35 centimetrov. Težave gasilcem in pripadnikom civilne zaščite delata tudi podtalnica, ki zaliva hiše, in površinska voda, ker je zemlja precej namočena. Najslabše je trenutno v Iški vasi, kjer je struga Iške najožja, zato se voda razliva. Slabo je tudi v vaseh Vrbljene in Strahomer, kjer so morali sprožiti alarmno sireno, ki opozarja na nevarnost.
Po Puciharjevih besedah je trenutno na terenu 112 pripadnikov civilne zaščite in gasilcev, kmalu pa se jih bo pridružilo še 80. Do zdaj so uporabili 8.000 protipoplavnih vreč, še 2.000 jih imajo na zalogi. Reka Ižica, ki popravlja na delu Iga, ni upadla, prav tako narašča potok Draščica, ki poplavlja v naselju Rastuka.
V občini Ig je sicer po podatkih Puciharja že poplavilo 315 hiš, od tega jih je prostore zalilo pri 85. Še vedno so zaprte ceste Ig-Tomišelj-Jezero in Ig-Škofljica. Svoje občane obveščajo, da je potrebno do nadaljnega vodo prekuhavati. Do poplav je po njegovih besedah prišlo zaradi obilnih padavin ponoči in zožanih korit reke Iške, ki so povzročila, da se je voda začela prelivati preko struge. Iška je sicer pred leti v spodnjem delu presahnila, vendar ob večjem dežju znova pride na plano.
Kus: Umaknite avtomobile tja, kjer jih voda ne more doseči
Še najbolj stabilen položaj je v ljubljanskem delu barja, kjer po besedah vodje ljubljanskega oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo Roberta Kusa trenutno ni poplavljenega ničesar. Se pa razmere poslabšujejo.
Kus glede na napovedi Arso pričakuje, da se bo Ljubljansko barje z vodo polnilo vse do nedelje, pri tem pa bo najverjetneje tudi poplavljalo. Koliko, pa bo odvisno od padavin. Glede na napovedi vremenoslovcev Kus prebivalcem na poplavnih območjih na in ob barju svetuje, naj stvari premaknejo v višja nadstropja hiš, avtomobile pa na mesta, kjer jih voda ne more doseči.
PREBERITE ŠE: V osrednjem in južnem delu države spet rdeči alarm, kar pomeni 'obsežne in silovite poplave'.
Na Škofljici se bojijo noči
Položaj se slabša tudi v občini Škofljica, saj se po besedah tamkajšnjega župana Ivana Jordana poplavne vode znova dvigujejo. Trenutno so največja težava zaledne vode, ki pritečejo iz Šmarja-Sap. V občini imajo sicer povsem na novo zgrajen zadrževalnik, a ker je še nov, ga ne morejo povsem obremeniti. Trenutno je na Škofljici poplavljena ena hiša, še pet pa v Želimljah. Zaenkrat po Jordanovih položaj nadzorujejo, se pa bojijo noči, ker so napovedane nove padavine.
Težave v Grosupljem, Velikih Laščah, Domžalah, na Škofljici in v Ivančni Gorici so sicer že imeli okoli 3. ure zjutraj, a pred hujšimi posledicami so jih po Jordanovih besedah rešili prav pred kratkim zgrajeni zadrževalniki.
Zadrževalnik je preprečil tudi razlitje vode v Grosupljem. Po besedah direktorja občinske uprave Dušana Hočevarja je voda zalila eno vozilo, poplavljen pa je bil tudi travnik med Škofljico in Grosupljem. V gasilskem centru bo celo noč organizirano dežurstvo. Najbolj se bojijo Grosupeljščice, ki je že poplavila bližnjo cesto. Ta je tako že zaprta za promet.
Za zdaj sicer voda objektov še ne poplavlja, jih pa že ogroža, predvsem na območju Rožne doline. Zavarovali so jih s protipoplavnimi vrečami, ki jih gasilci in komunalni delavci sproti polnijo. Pozorni so tudi na morebitne plazove, zato so že priskrbeli zaščitno folijo, če bi jo potrebovali.
Malo pred 5. uro se je sprožil tudi plaz na Črnem vrhu pri Polhovem Gradcu, ki je zasul tamkajšnjo cesto. Ta je do preklica tudi zaprta.
Alarmantno stanje v občini Dobrepolje
V občini Dobrepolje čakajo, kaj bo prinesla noč. Trenutno je na terenu 50 gasilcev, v pripravah na poplave sodelujejo tudi domačini, predvsem v Kompolju, je pojasnil tamkajšnji župan Janez Pavlin in poudaril, da za njihov konec velja alarmantno stanje. Rašica je začela ponovno naraščati in bo imela isti pretok kot zjutraj.
Gasilci in domačini s peskom polnijo vreče, da bi se tako obvarovali pred poplavami. Vse je namreč namočeno in če se bo uresničila napoved meteorologov o količini padavin, ki še bodo padle, "bo vse zdrvelo dol", napoveduje župan. Po teh napovedih bo raven vode višja, kot je bila ob poplavah leta 2010. Če bi se zgodil črni scenarij, da bo deževalo še v nedeljo, pa je po Pavlinovih besedah lahko huje, kot je bilo leta 1933.
Ob 17. uri so se sestali z gasilci in predstavniki civilne zaščite in si razdelili naloge za nadaljnje ukrepanje ter organizirali dežurstva za čez noč. Ponovno se bodo sestali v soboto ob 7. uri zjutraj, je povedal župan, ki meni, da bodo ponovno potrebovali čolne.
Pavlin je tudi pohvalil občane, ki so se sami angažirali in so zelo aktivni pri preventivnih ukrepih ob pričakovanju poplav. "Upam, da ne bo kakšnih žrtev, to bi bilo najbolj tragično. Kar so rešili, so rešili, zdaj pa ni več v naši moči," je dodal župan in poudaril, da trenutno pri njih hudo dežuje.
V Notranjih Goricah v občini Brezovica je ob 13.37 meteorna voda pričela zalivati eno od hiš. Posredovali so gasilci PGD Notranje Gorice. Ob 14.12 se je večja deska zagozdila v potoku pod mostom v bližini Cesta v Log . Posredovali so gasilci PGD Brezovica.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.