Ministrstvo za delo po odločitvi poslancev, ki so sprejeli dopolnilo SDS k družinskemu zakoniku glede registracije zunajzakonske skupnosti, opozarja na nedopustnost in neizvedljivost definicije zunajzakonske zveze. Na ministrstvu menijo, "da registracija zunajzakonske skupnosti, ki je predlagana z dopolnilom, ni v skladu z neformalno naravo zunajzakonske skupnosti, saj gre za pare, ki take formalnosti očitno ne želijo, in jih tudi z zakonom ne gre v to siliti na način, da se z zakonom predpiše obvezno registracijo zunajzakonske skupnosti."
Kot še poudarjajo, je treba upoštevati, da v Sloveniji danes že več kot polovica otrok živi v zunajzakonski skupnosti in da so državljani to obliko skupnega življenja, ki jo je vpeljal veljavni zakon pred 35 leti, očitno sprejeli kot ustrezno. "Navedena sprememba definicije zunajzakonske skupnosti pa pomeni nedopusten poseg v pravice zunajzakonskih partnerjev, ki se ne bodo želeli odločiti za registracijo svoje zveze," so zapisali na ministrstvu.
Dopolnilo je po besedah ministrstva za delo neusklajeno z nekaterimi zakoni, ki pravne posledice za zunajzakonske pare ne vežejo na pojem iz družinske zakonodaje, zaradi česar dopolnilo prinaša "pravno (tudi ustavno sporno) povsem nedopustno situacijo, ko bodo nekatere pravice "neregistriranim" zunajzakonskim partnerjem pripadale glede na to, za kakšno zakonodajno nomotehnično obliko normiranja se je pri posameznem zakonu odločil zakonodajalec."
Na ministrstvu za delo še dodajajo, da so taki spremembi definicije in pravnih posledic zunajzakonske zveze nasprotovali že na seji DZ, pri svojih argumentih pa bodo vztrajali tudi na tretji obravnavi predloga družinskega zakonika.
Oster odziv Zalarja in Kresalove
Tudi v LDS so zgroženi nad odločitvijo poslancev. To je brezmejni nesmisel in napad na svobodo posameznika o tem, kako bo živel, pravi predsednica LDS Katarina Kresal. Zatrdila je, da v stranki ne bodo podprli kompromisne različice družinskega zakonika.
Očitno se v naši državi lahko zgodi, da izgubimo vrednote, ki so se nam zdele same po sebi umevne, je dejala Kresalova in dodala, da nova koalicija očitno že kaže svoj obraz.
Kresalova se je odzvala tudi na besede Franceta Cukjatija, da so v SDS le povzeli, kar je predlagalo že notranje ministrstvo. Izraz "registracija" je bil po njenih navedbah v pripombah MNZ na družinski zakonik leta 2009 z razlogom podan v narekovajih. Ministrstvo nikjer ne izraža mnenja niti o tem, "da bi bil začetek trajanja take zunajzakonske skupnosti vezan na formalno izjavo volje obeh partnerjev pred državnim organom, še manj pa, da bi bila registracija podlaga za razlikovanje med tistimi, ki se registrirajo, in tistimi, ki se ne", je v odzivu pojasnila Kresalova. Ob tem dodaja, da je ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve med postopkom usklajevanja pojasnilo, da je čas trajanja zunajzakonske skupnosti že urejen v posameznih področnih zakonih, zato v nadaljevanju o pripombi ni bilo več razprave.
"Očitno se konservatizem vrača na velika vrata"
Po besedah Kresalove je dopolnilo, pri katerem so pretehtali glasovi DeSUS, napad na temeljne vrednote, "na katerih smo zgradili našo državo in smo si jih pridobili že pred desetletji", je "nedopustno poseganje države v sfero zasebnega" in napad na svobodo posameznika. Le strah nas je lahko, kaj lahko še sledi od take nenačelne koalicije, je ocenila predsednica LDS.
Kot je pojasnila, se vračamo za zelo dolgo nazaj, saj je bila zunajzakonska skupnost priznana kot nekaj dobrega, zdaj pa želijo to spremeniti. Ne nazadnje tako dopolnilo glede zunajzakonskih skupnosti po njenih besedah posega v njeno življenje. "Očitno se konservatizem vrača na velika vrata," ugotavlja predsednica LDS in dodaja, da po tej ureditvi postane drugorazredni državljan.
Po njenih ocenah je namen predlagateljev dati bistveno večjo težo zakonski zvezi, ki kot osnovni namen opredeljuje ustvarjanje družine.
Tako dopolnilo je po besedah Kresalove še en dodaten razlog, zaradi katerega LDS ne bo podprl zakonika, če bo tudi končno predlagan v taki obliki. "To je brezmejni nesmisel in napad na našo svobodo," je prepričana.
LDS ne pristane niti na kompromis glede istospolnih zvez, po katerem istospolni par ne more skleniti zakonske, temveč partnersko skupnost. Skupaj ne moreta posvojiti otroka, lahko pa eden posvoji otroka drugega. Predlog je pridobil podporo SD, Zares, DeSUS in nepovezanih poslancev, s tem pa je zakonik izgubil podporo LDS.
Zalar je "kot državljan šokiran"
Predsednik odbora za pravosodje pri LDS in minister za pravosodje Aleš Zalar je "kot državljan šokiran" in ne more verjeti, "da se nam kaj takega dogaja, tak križarski pohod na temeljne vrednote, med drugim na svobodno izbiro posameznika, s kom bo živel, v kakšni obliki in kako bo živel". Svoboda se nam zdaj po njegovih besedah omejuje na najbolj osnovnih področjih, na katerih smo svobodo razvili skozi desetletja.
"Urejena družba se ne meri po tem, kako dobro je regulirana, temveč po tem, koliko je posameznik svoboden od oblasti," je dejal Zalar. Takšnega zakonika v LDS ne sprejemajo in bodo, zatrjuje Zalar, storili vse, da taka ureditev ne bo sprejeta. Dopolnilo glede zunajzakonskih skupnosti po njegovem mnenju postavlja večino državljanov oziroma parov v drugorazredni položaj.
Naj se "pankrti“ ne vrnejo
Zgroženi so tudi v poslanski skupini SD. Amandma "nam kratko malo sporoča, da se je voz liberalizacije in varovanja človekove pravice do svobode odločanja posameznika obrnil nazaj ter začel najedati pravice zunajzakonskih skupnostih, pridobljene že pred 35 leti“, so zapisali. "Že uveljavljena praksa je, tako v slovenski kot širši demokratični družbi, da se zunajzakonski zvezi priznava povsem enak paket pravic kot uradno sklenjeni zakonski zvezi. Po včerajšnji razpravi in vloženih amandmajih največje opozicijske stranke pa se ne moremo otresti grozečega občutka, da je tendenca peljati stvari v nasprotno smer, na pota neupravičene diskriminacije zunajzakonskih partnerjev, ki se bodo morali po novem ne le registrirati, pač pa naj bi jim bila odtujena tudi pravica za posvojitev otrok.“
V poslanski skupni še menijo, da je to skregano z logiko in realnostjo današnjega časa ter tudi z bistvom demokratične družbe. Dogajanje jih spominja na čas, ko je katoliška cerkev v vse pore družbeno-civilne sfere, zlasti družine, vsiljevala svojo ideologijo. "Zato sporočamo, da bomo, predvsem zaradi spoštovanja svobodne izbire oblike partnerskih odnosov, storili vse, da se časi, ko so bili otroci zunajzakonskih zvez ožigosani za pankrte in potisnjeni na rob družbe, nikoli več ne vrnejo!“ so dodali.
KOMENTARJI (910)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.