Kot kažejo neuradni delni rezultati volitev v Evropski parlament, bo slovenska "fantomska poslanka" postala Zofija Mazej Kukovič (SDS), nekdanja ministrica za zdravje. Če bo Slovenija seveda upoštevala evropska priporočila, po katerih bi morala poleg sedmerice izvoljenih v Evropski parlament kot opazovalca poslati tistega poslanca, ki bi bil izvoljen kot osmi.
"Fantomski poslanci" v Evropski uniji burijo precej duhov. Gre za dodatne poslance Evropskega parlamenta, ki jih predvideva zaenkrat še nesprejeta Lizbonska pogodba. Po tej pogodbi se bo namreč število evropskih poslancev povečalo iz sedanjih 736 poslancev na 754 poslancev. Do sprejetja pogodbe bodo imeli ti poslanci status opazovalcev. Vendar pa bodo za to svoje "opazovanje" prejemali polno plačo in vse ostale poslanske privilegije, razen glasovalne pravice.
Nič ne bodo delali!
V nekaterih državah glasno kritizirajo "fantomske poslance". Največ pomislekov imajo v Veliki Britaniji, kjer je časopis Daily Telegraph opozoril na to, da bo 18 fantomov plačanih 86.460 evrov na leto, ob tem pa bodo prejeli še dodatke za osebje v višini 238.900 evrov na leto. In to kljub temu, da ti poslanci "dve leti ne bodo nič delali."
Med 12 državami, ki pridobijo poslance, je tudi Slovenija, ki bo dobila enega "fantoma". Največ "fantomov" bo sicer pridobila Španija, in sicer kar štiri, edina država, ki bo izgubila sedeže v parlamentu, pa je Nemčija. Trije izločeni nemški poslanci pa si ne rabijo beliti las, saj bodo po uveljavitvi Lizbonske pogodbe še vedno lahko greli poslanske klopi do konca mandata, torej do leta 2014.
Kdo bo slovenski fantom?
Evropski parlament je maja sprejel odločitev, da bi morali teh 12 držav članic pozvati, da "za opazovalce imenujejo tiste kandidate, ki bi bili izvoljeni, če bi dodatni sedeži že bili dodeljeni v času evropskih volitev". Če bi torej upoštevali sedanji sistem volitev, bi morali imenovati poslanca po t.i. d'Hontovem sistemu. Po tem izračunu bi se v Evropski parlament uvrstila nekdanja ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič, kar je že napovedal tudi predsednik SDS Janez Janša. Sicer pa se je med preostalimi listami enemu poslancu po številu glasov najbolj približala stranka DeSUS in njen predsednik Karl Erjavec, ki je prejel kar 23.728 preferenčnih glasov.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.