V zimskem času največ preglavic v prometu povzročajo sneg, megla in poledica. To so tudi največji krivci za številne prometne nesreče, ki so se zgodile v preteklih dneh, ko je naše kraje pobelil sneg. Policija prav zato opozarja na dodatno previdnost in večjo pozornost, ki sta v zimskih razmerah nujni, a kot opozarjajo, sta za varno vožnjo še vedno premalo, saj mora biti tudi vozilo tehnično brezhibno in opremljeno za zimske razmere.
Na policiji tudi opozarjajo, da je zelo pomembna tudi izbira pravilnega prestavnega razmerja, saj lahko premajhna moč na pogonskih kolesih zmanjša učinkovitost vodenja vozila in onemogoči potrebne popravke smeri vožnje, prevelika pa povzroči zdrse pogonskih koles in zanašanje vozila. Vožnja naj bo čim bolj enakomerna, brez premočnega pospeševanja ali zmanjševanja hitrosti.
Posebno previdnost namenimo izpostavljenim delom ceste, kjer se pogosteje pojavlja poledica, vsekakor pa moramo računati tudi na to, da bomo na želeno destinacijo potovali dalj časa, zato se od doma odpravimo prej kot običajno. In ne pozabimo, med vožnjo bodimo zbrani, predvsem pa strpni do drugih udeležencev v prometu.
Kaj pa oprema? Med zimsko opremo ne spadajo le zimske pnevmatike, pač pa tudi metlica in strgalo za čiščenje stekel. Priporočljivo je tudi, da preverimo brisalce, saj je guma lahko natrgana ali kako drugače poškodovana. V posodi s tekočino za čiščenje vetrobranskega stekla naj bo dovolj tekočine, ki v mrazu ne bo zmrznila, naprave za odtajanje in sušenje vetrobranskega stekla ter naprave za ogrevanje in zračenje pa morajo zagotoviti normalno vidljivost skozi steklo. ''Pred daljšo vožnjo preverimo, ali imamo v rezervoarju dovolj goriva. Sneg lahko preseneti tudi zimsko službo in zgodi se, da vozilo z nemočnimi potniki obstane na cesti, zato tudi odeja v vozilu ne bo odveč,'' še priporočajo na policiji.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.