Ekipa ajdovske letalske družbe Pipistrel, ki je pred dnevi osvojila nagrado Nase za najbolj energetsko učinkovito letalo, je spet na slovenskih tleh. Na brniškem letališču je danes skupino zmagovalcev s solastnikom in direktorjem Ivom Boscarolom na čelu pričakala navdušena množica ljudi. Svečani sprejem pa so novim slovenskim šampionom priredili na sedežu podjetja v domači Ajdovščini. Tam so ekipo pričakali sodelavci, župan Marjan Poljšak in drugi predstavniki lokalnih oblasti.
"To je zelo velika promocija za Slovenijo, prireditev je prenašala tudi Nasa tv, tako velike promocije si nismo znali zamišljati," je za 24UR ZVEČER dejal Boscarol. O selitvi v tujino pravi: "Razvoj ostaja v Sloveniji." A ob tem ne izključuje, da bodo imeli svoje podružnice v Indiji in ZDA.
V galeriji si poglejte, kako so šampione pričakali v domači Ajdovščini:
Letalo, s katerim je Pipistrel osvojil prestižno nagrado, ki mu je poleg slovesa prinesla tudi 1,35 milijona dolarjev, je zaenkrat ostalo še v Kaliforniji.
"Vprašanje je, ali se bo sploh vrnilo v Slovenijo, saj je bilo izdelano za to tekmovanje, v Nasi pa so izrazili željo, da bi ga razstavili v svojem muzeju. Tako se lahko zgodi, da prvo štirisedežno električno letalo, ki je poletelo, ne bo letelo nikoli več," je ob prihodu v Ajdovščino razkril Boscarol.
"Zmagovalno letalo poznam do zadnje podrobnosti, saj sem bil zadnje mesece z njim praktično intimen," je v smehu povedal vodja slovenskega dela ekipe Tine Tomažič. Zadnji tekmovalni dan, ko je letalo pristalo, je bilo Tomažiču, kot je dejal, jasno, da so zmagali. "Na letalu smo imeli zapisovalnike leta in vseh ostalih parametrov, ki so potrebni za izračun rezultata, in tedaj mi je bilo jasno, da smo zmagali, v nasprotnem primeru bi bilo nekaj hudo narobe v organizaciji samega tekmovanja," je še dejal Tomažič.
Ekipa že snuje nove zamisli za prihodnost. Boscarol jo vidi v tišjih in energetsko varčnih letalih, tudi nadzvočnih, torej takih, ki bi jih poganjala električna energija. Rešitve iz štirisedežnega taurusa G4 pa bodo uporabili v novem štirisedežnem letalu pantera, ki naj bi prvič poletelo že prihodnje leto.
"Izzivov je veliko. Z direktorjem Ivom Boscarolom sva prav na poletu iz Amerike razmišljala, kako naprej in mogoče bomo v prihodnjih letih še komu od velikih vrgli rokavico," je bil o načrtih skrivnosten Tomažič.
Zmaga v rokah ajdovskega podjetja
Kot smo poročali, je na prestižnem tekmovanju Green Flight Challenge agencije Nasa v Santa Rosi v Kaliforniji Pipistrelov taurus G4, prvo štirisedežno električno letalo na svetu, tekmovalno progo preletelo z najmanjšo porabo energije na potnika. Zmaga je bila še toliko slajša, saj se je na tekmovanje prijavilo kar 13 ekip, mnoge med njimi z ogromnim finančnim zaledjem. Kljub temu so izjemno stroge pogoje izpolnjevale le štiri ekipe, zmaga pa je pristala v rokah ajdovskega podjetja.
''Veseli smo, da smo imeli možnost dvigniti omejitve letal na električni pogon stopničko višje. Kar je bilo še pred tremi leti znanstvena fantastika, je danes realnost,'' je po razglasitvi v ponedeljek dejal Ivo Boscarol. Dodal je, da je podjetje dokazalo, da je letalska industrija avtomobilsko pustila daleč za sabo. ''To je doseglo podjetje Pipistrel in tega nam nihče ne more vzeti,'' je še dejal Boscarol, ki upa, da bodo z dosežkom pripomogli k ohranjanju atmosfere. Kot je še pojasnil, bodo del nagrade namenili v nagradni sklad, da bi v prihodnjih letih razvili tudi električno nadzvočno letalo.
''Danes smo dokazali, da električna letala niso znanstvena fantastika, temveč so stvar prakse,'' je ob razglasitvi nagrad dejal glavni tehnolog pri Nasi Joe Parrish.
Čestital tudi državni vrh
Boscarolu in njegovi ekipi je ob uspehu že čestital predsednik vlade Borut Pahor. V svoji čestitki je zapisal, da je Boscarol s svojo ekipo "ponovno dokazal, da je s svojim delom in tehnologijo vodilni v svetu". Po telefonu sta mu čestitala tudi predsednik države Danilo Türk in minister za promet Patrick Vlačič. Türk je ekipo tudi povabil na obisk, so potrdili v uradu predsednika, in v pogovoru z Boscarolom poudaril, da gre za zgleden primer slovenske sposobnosti za inovacije v najbolj zahtevnih tehnologijah in "upam, vir navdiha za mnoge".
Predsednik Državnega zbora Ljubo Germič je zapisal naslednje: "Z drznostjo, inovativnostjo in zakladnico znanja podirate meje mogočega in iščete vedno nove, izboljšane rešitve na področju energetsko varčnega letalstva. Menim, da ste s svojim delom in uspehi najboljša promocija Slovenije v svetu," je v čestitki zapisal Germič.
Ajdovska družba Pipistrel je sicer na Nasinih tekmovanjih doslej zmagala že dvakrat: leta 2007 in 2008 z letalom virus SW. Solastnik in direktor podjetja Pipistrel Ivo Boscarol, ki je nad tretjo zaporedno zmago navdušen, je takoj po prejemu nagrade povedal, da bo 1,35 milijona dolarjev, kolikor je dobil za prvo mesto na tekmovanju, namenil razvoju.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.