Premier Borut Pahor se je v Mariboru 28. maja neformalno srečal z novinarji in jim na začetku srečanja povedal, da so pravila takšnega pogovora, da ga ne smejo citirati. Nekdo, ki je bil prisoten na pogovoru, pa se je odločil, da premierja v celoti posname. Najprej se je pojavil prepis celotnega pogovora, 9. junija pa je nekdo pogovor v avdioobliki objavil na YouTubu.
Ko je posnetek zaokrožil, se je debata o njem začela razvijati v dve smeri. Odprli sta se vprašanji, ali je prav, da je posnetek nekdo objavil, pa čeprav je Pahor dal navodila, da ga novinarji ne smejo citirati, in ali se je premier Pahor, ki je med pogovorom večkrat uporabil kletvice, neprimerno vedel.
'Snemanje brez privolitve je prepovedano!
Ker je očitno, da je nekdo z objavo posnetka prekršil dogovor, smo Društvo novinarjev Slovenije (DNS) povprašali za komentar. "Zvočno snemanje oseb brez njihove privolitve je, razen v izjemnih primerih, prepovedano," so povedali v DNS. Dodali so, da so tako imenovani medijski brifingi, ker se sogovornik z uredniki oziroma novinarji predhodno dogovori, da ti ne bodo snemali, povzemali ali citirali njegovih izjav, zelo pogost način podajanja informacij.
Po ugotovitvah DNS je v tem konkretnem primeru najmanj eden od novinarjev očitno kršil ta predhodni dogovor in to je vsekakor zelo slabo za ugled novinarstva. Vodi do tega, da lahko prihaja do zlorab takšnih dogovorov v politične namene.
Podpredsednica DNS Klara Škrinjar je za 24ur.com razložila, da je prva sankcija za novinarja obravnava na Novinarskem častnem razsodišču, kjer se presoja, ali je novinar ravnal v skladu s Kodeksom novinarjev Slovenije ali ne. Druga pa je verjetno ta, da se zapirajo dostopi do uradnih in neuradnih virov informacij. "Novinar brez informacij pa verjetno bolj težko deluje," je dodala Škrinjarjeva.
Iz kabineta predsednika vlade so za 24ur.com povedali, da je ''bil to off the record (neformalni, op. p.) brifing in da je prosil na začetku novinarje, naj ne snemajo''. ''Mogoče bi morali bolj novinarja vprašati, ker je to del novinarske etike,'' je povedala Špela Vovk.
Pahorjeve kletvice neprimerne za predsednika vlade?
Na skupno petih posnetkih je mogoče slišati sproščen pogovor Pahorja z novinarji. V zadnjem delu pogovora se Pahor razgovori tudi o zloglasnem spotu z Urško Čepin, novinarjem zaupa tudi anekdoto s svojim sinom, pri tem pa ves čas uporablja kletvice. Sproščeno in neformalno pa je komentiral tudi gospodarske teme ter domače in tuje politično dogajanje. Vprašanje pa je, ali bodo imele njegove izjave posledice tudi zunaj naših meja?
Ob polemikah, ali je tak način izražanja primeren za premierja, je podpredsednica DNS Klara Škrinjar poudarila, da se morajo javne osebnosti in nosilci politične moči v pogovoru z novinarji zavedati svojega položaja. "Pa naj bo to uraden ali neuraden pogovor," je dodala.
KOMENTARJI (532)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.