V poletnih dneh, ko se temperature dvigajo nad 30 stopinj Celzija, ni vroče samo nam, pač pa tudi živalim. Razlika pa je v tem, da se mi lahko ohladimo na več načinov, one pa so povsem odvisne od nas.
Živali zaradi različne telesne zgradbe in bioloških lastnosti različno uravnavajo toploto, zato v vročih dneh potrebujejo ustrezno oskrbo. Zagotovite jim primeren prostor v senčni legi, po možnosti v hladnih prostorih. Na razpolago naj imajo svežo in pitno vodo ter hrano. To velja za vse živali, ne samo za pse in mačke, ki jih je kot hišnih ljubljenčkov največ.
Nikoli jih ne puščajte v avtomobilih!
Največjo pozornost moramo posvetiti psom. Najpomembnejša stvar, na katero opozarjamo vsako leto, pa se kljub temu dogaja, je, da jih NIKOLI ne puščajte zaprih v avtomobilu. V nekaj minutah namreč lahko temperatura v avtu naraste tudi na 50 stopinj Celzija in več. Četudi je avto v senci in so stekla delno spuščena, se senca lahko premakne v nekaj minutah in pes lahko umre, opozarja strokovnjakinja za pasjo prevzgojo Alenka Klemenčič.
Pazite, da vaš pes ne dehidrira. Ves čas naj ima na razpolago svežo vodo. Tudi, če ste ob reki ali jezeru, poskrbite, da bo dovolj pil. Vedno imejte s seboj njegovo posodo za vodo in svežo vodo. V hribih in planinah se ne zanašajte, da se bo napil v potočkih. Ne pustite, da se na sprehodih (predvsem v hribih) napije vode, saj je velika nevarnost, da jo bo izbruhal, večjim psom pa se zaradi tega lahko celo obrne želodec. Dajte mu le toliko vode, da se odžeja.
Vroč asfalt mu lahko opeče blaznice na tačkah
V vročini psa ne vozite na dolge sprehode. Raje vstanite kakšno uro prej in mu privoščite sprehod, ko je še hladno. Drugi daljši sprehod naj bo šele v večernih urah. Čez dan ga peljite le na kratek sprehod, toliko, da opravi svojo potrebo. Poleg tega se asfalt v vročini segreje do zelo visokih temperatur, kar lahko pripelje do tega, da si pes opeče blazinice na tačkah. Če ga nimate možnosti sprehajati drugje, mu blazinice zaščitite s kremo ali vazelinom.
Po končanem sprehodu mu ne smete ponuditi neomejenih količin vode. Pes namreč zaradi vročine veliko hitreje diha, zato mu za začetek dajte le toliko vode, da se odžeja. Pazite tudi, da ne bo ledena, saj se lahko prehladi.
Večina psov se rada kopa v vodi. Pazite, da vaš pes ne steče v mrzlo gorsko reko, ko je ves pregret, saj zaradi prevelike razlike v temperaturi lahko doživi infarkt, še opozarja Klemenčičeva. Po dežju ga ne pustite v reko, če je umazana. Bodite pazljivi pri stoječih vodah. Če je voda na videz motna, umazana in ima nenavaden vonj, mu ne pustite, da bi se kopal v njej. Morska voda zaradi soli draži pasjo dlako, zato psa vsak večer stuširajte s sladko vodo, da sperete z njega sol. Šampona vam ni treba uporabiti.
Prepoznajte znake pregretja in mu pomagajte
Če se pes vendarle pregreje, boste to prepoznali po naslednji znakih: pospešeno dihanje, omotičnost in apatičnost. Pes leži, a je zelo nemiren. Sluznice ima blede. Če s prstom pritisnete ob dlesen in se le ta ne postavi nazaj v treh sekundah, je vaš pes dehidriran in ima lahko vročinski udar. Pregretega psa ne polivajte z mrzlo vodo, prestavite ga v senco oz. v hladen in temen prostor.
Psa ohlajajte od spodaj navzgor. Ponudite mu vodo za pitje. Pregreti psi je na začetku nočejo piti, ker so v šoku, zato mu jo po malem zlivajte po dlesni. Z mlačno vodo mu hladite šape. Polivajte ga po trebuhu in pod pazduho. Ne močite mu hrbta. Če se stanje v parih minutah vsaj malo ne umiri, morate čim prej do veterinarja, ki mu bo pomagal z infuzijo, še svetuje Klemenčičeva.
Če gredo z vami na dopust, jim omogočite udobno vožnjo
Nekaj napotkov glede tega, kako ravnati z živalmi v vročini, so sporočili tudi policisti. Če se za dlje časa odpravljate od doma, je treba za živali najti bodisi oskrbo na domu bodisi namestitev v hotelih za male živali ali drugih organizacijah.
Če boste dopust preživeli skupaj s svojimi hišnimi ljubljenčki, pa se je treba zavedati, da Zakon o zaščiti živali določa posebne pogoje za prevoz živali, pri čemer je treba paziti, da ne prevažate živali, ki niso sposobne za prevoz. Živali, ki jih boste prevažali s seboj, naj bodo deležne posebne skrbi, kot je zagotovitev ustreznega zračenja, temperature, zadostne količine vode ipd. Med prevozom jim je treba omogočiti udobno in predvsem varno vožnjo (uporaba transportnih boksov za prevoz živali) in se na trasi potovanja večkrat ustaviti ter živali omogočiti sprostitev.
Če skupaj s svojim hišnim ljubljenčkom potujete v druge države, se pozanimajte o dokumentih, ki jih žival potrebuje za prestop državnih meja. Prav tako se je treba pozanimati o nevarnosti kužnih in drugih bolezni na tistem območju.
Lastniki oz. skrbniki eksotičnih živali morajo poskrbeti, da te niso nevarne za okolico, in zanje zagotoviti primerno fizično varstvo.
Živini zagotovite senco in dobro prezračevanje hlevov
Vsaka živalska vrsta ima razvit svoj način prenašanja visokih temperatur. Naloga skrbnika živali je, da ji zagotavlja pogoje, v katerih lahko žival prenaša visoke temperature, poudarjajo tudi na UVHVVR.
V prvi vrsti je treba omeniti potrebo po zadostnem vnosu vode, ki jo vsak kopenski organizem pri visoki temperaturi pospešeno izgublja. Zagotavljanje zadostne količine zdravstveno ustrezne vode je tudi zakonska obveza skrbnika živali, torej vsakogar, ki odgovarja za žival, ne glede na to, ali je njen lastnik ali zanjo le skrbi.
Drugi pomemben dejavnik tveganja je neposredna izpostavljenost soncu. Zato je nadvse pomembno, da se živalim, ki so nameščene na prostem, zagotovi možnost, da se umaknejo v senco. Ta je lahko bodisi naravna (npr. drevesa in grmovje) ali umetna (nadstreški). Predvsem je pomembno zagotoviti senco živalim, ki so privezane, saj se pogosto ne morejo umakniti pred soncem.
Rejnim živalim, ki stalno bivajo v objektih, je treba zagotoviti tudi ustrezno intenzivno zračenje, ki preprečuje prekomerno povišanje temperature v prostoru, kakor tudi zagotavlja boljšo kakovost zraka.
Posebno pozornost je treba nameniti živalim v transportnih sredstvih. Načrtovanje poti je izjemnega pomena, saj je tako mogoče preprečiti ali omejiti izpostavljanje vročini na cesti ob morebitnih zastojih.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.