Akcija v aferi gradbincev se je nadaljevala tudi danes, ko so policisti okoli 15. ure na letališču Jožeta Pučnika odvzeli prostost še eni osebi. Po podatkih 24UR naj bi šlo za nekdanjega šefa logistike na ministrstvu za obrambo in sedanjega lastnika podjetja SI Sport, Boruta Farčnika. Prav tako naj bi danes opravili še več hišnih preiskav.
Policija je že včeraj v obsežni akciji zoper gospodarski kriminal pridržala sedem oseb, med katerimi so tudi vodilni v SCT, Vegradu in Primorju. Ovadbe zoper sedmerico, ki so jo pridržali včeraj, naj bi bile okoli 19. ure spisane, prebrali naj bi jih tudi odvetniki. Osumljence so nekaj čez 20. uro s Policijske postaje Moste s sedmimi maricami prepeljali na zaslišanje pred preiskovalnega sodnika na ljubljansko sodišče.
Prvi je okoli 20.30 ure pred preiskovalnega sodnika stopil direktor SCT-ja Ivan Zidar, ki ga zastopa Aleksander Čeferin. Po zaslišanju sodnik ni odredil pripora, zato se je okoli 21.50 ure Zidar že odpravil s sodišča. "Sodišče je skladno z zakonom ugotovilo, da ni zakonske podlage za pripor," je povedal Čeferin. Sicer je prvi mož SCT-ja po Čeferinovih besedah v zelo slabem zdravstvenem stanju, zato ga je popoldne v priporu v Mostah obiskal kardiolog.
Zidarju je na zaslišanju sledila prva dama Vegrada Hilda Tovšak, ki jo zastopa Peter Fašun. Tudi zanjo preiskovalni sodnik ni odredil pripora. Ob odhodu s sodišča je dejala, da bo izjavo podala v četrtek. Je pa omenila, da je bilo v kazenski ovadbi govora le o kontrolnem stoplu na ljubljanskem letališču. Oba, tako Zidar kot Tovšakova, sta sicer noč s torka na sredo preživela na Policijski postaji Moste.
Črnigoj se je skliceval na imuniteto, danes že na delovnem mestu
Od oseb, ki so jih pridržali včeraj, je policija sinoči ob 23.45 uri odpravila pridržanje in izpustila na prostost generalnega direktorja Primorja, Dušana Črnigoja. Kot državni svetnik se je namreč skliceval na imuniteto. Policija je državnemu svetu (DS) takoj posredovala obvestilo in pobudo, da zaradi nemotenega pričetka kazenskega postopka čim prej odloči o podelitvi imunitete.
V DS so za petek dopoldne že sklicali sejo mandatno-imunitetne komisije, na kateri se bodo seznanili z informacijo. A, zanimivo - komisiji predseduje prav Črnigoj. Kakor koli že, DS na pobudo policije ni dolžan odločati o podelitvi imunitete, to mora storiti le na zahtevo sodišča, je povedala predstavnica DS za stike z javnostjo Damjana Zelnik. Brez dovoljenja DS njegovega člana ne smejo pripreti, niti proti njemu začeti kazenskega postopka - razen če so ga zalotili pri kaznivem dejanju, za katerega je zagrožena kazen nad pet let zapora. Več bo znanega v petek, po seji mandatno-imunitetne komisije DS. Črnigoj bo moral sicer v vsakem primeru v kratkem stopiti pred preiskovalnega sodnika.
Da je bil Črnigoj danes že na delovnem mestu, je potrdil predstavnik za stike z javnostjo v ajdovskem gradbenem podjetju Edo Pelicon. Pojasnil je še, da je bil v podjetju normalen delovni dan, v stavbo, kjer je sedež družbe in ki so jo kriminalisti zaprli v torek zjutraj, pa so zaposleni lahko vstopili v torkovih popoldanskih urah po odhodu kriminalistov.
Tudi pod drobnogledom Dursa
Kot je za 24ur.com potrdil tiskovni predstavnik Dursa Iztok Verdnik, je davčna uprava že sredi lanskega leta začela tako imenovane ciljne preglede na področju gradbeništva. Na podlagi analiz in prijav so presodili, da gre za tvegano področje, na katerem so davčne utaje pogoste. Gre predvsem za utaje pri obračunavanju vhodnega in izhodnega DDV in s pomočjo fiktivnih družb. Nekatere preglede so opravili v sodelovanju s posebno skupino tožilcev in policijo, vendar jih na Dursu zaradi interesa preiskave niso vnaprej napovedovali. Nekaj pregledov je že končanih, nekateri še potekajo, nekatere pa bodo šele začeli, je povedal Verdnik.
Posle sklepali pod mizo?
"Med preiskovanjem smo iskali predmete in dokumentacijo, ki bi utegnila biti dokaz v kazenskem postopku," sta na včerajšnji novinarski konferenci povedala direktor Uprave kriminalistične policije generalne policijske uprave Aleksander Jevšek in vodja Skupine tožilcev za pregon organiziranega kriminala pri Vrhovnem državnem tožilstvu Harij Furlan. Kot sta dodala, so pridržali sedem oseb, vendar o imenih nista želela govoriti.
Kriminalisti so se lotili preiskave poslovanja zaradi povezave z gradnjo 100-metrskega stolpa na letališču Jožeta Pučnika, kar so potrdili tudi v Vegradu. Javni razpis za izbiro izvajalca gradnje stolpa - projekt je vreden 20 milijonov evrov - je bil že objavljen, vendar izvajalec še ni bil izbran, prav tako še ni bilo izdano gradbeno dovoljenje za izgradnjo. Obstaja namreč sum, da gre za kartelni dogovor med ponudniki, med katerimi so vsa tri podjetja, ki so se znašla pod drobnogledom kriminalistov. Podjetja so na javni razpis oddala ponudbe, ki so se razlikovale le za nekaj 100 evrov.
KOMENTARJI (263)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.