Medtem ko vremenoslovci za prihajajoči konec tedna napovedujejo močne padavine, bo jutri minilo tri leta od uničujočega neurja, ki se je razbesnelo nad severozahodnim delom Slovenije. Posledice so bile katastrofalne. Prizadetih je bilo 40 slovenskih občin. Skoraj povsem je bilo razdejano območje občine Železniki, pa tudi območja okoliških občin Porezna. Neurja so zahtevala šest smrtnih žrtev.
Potem ko jim je v minulih letih v Železnikih že uspelo sanirati osnovno komunalno infrastrukturo, zdravstveni dom in športne ter bivalne objekte in se je življenje vrnilo v normalne tirnice, so v tretjem letu sanacije z ureditvijo fasad poškodovanih objektov kraj močno polepšali, je ocenil župan občine Mihael Prevc.
Poleg tega jim je letos uspelo sanirati plaz na Smolevi, ki je že pred letom 2007 grozil celotni vasi, po poplavah pa se je pokazalo, da drenažni sistem ne deluje, saj se je stanje plazu močno poslabšalo. Ob objektu, ki je bil lociran v samem plazišču in še dveh objektih ob robu plazu, je bila ogrožena tudi edina cestna povezava z vasjo. Skoraj milijon evrov vredna izgradnja pilotnih sten in opornih zidov, ki se je začela lansko jesen in je trajala leto dni, pa je poskrbela, da lahko vaščani mirno spijo.
Sanacija še ni končana
Letos se je sanacijski program sicer skrčil kar za polovico, saj naj bi občina namesto dveh milijonov evrov, ki naj bi ji letos pripadli, prejela le enega. Vendar tudi tega še vedno ni, čeprav je občina pripravila projekte in je vlada podpis pogodbe obljubila že za marec, izbrani izvajalec pa dela ne more začeti, dokler niso sredstva zagotovljena. Zato Prevca nadaljevanje sanacijskega programa kar malo skrbi.
Od države ima sicer še vedno obljubo, da bo ves program za sanacijo občinske komunalne infrastrukture v vrednosti devetih milijonov evrov uresničen, vendar šele v naslednjih treh letih, čeprav bi moral biti po prvotnih načrtih v tem trenutku že končan. Zaradi krčenj vsakoletnih sredstev pa so morali program podaljšati, saj je bila iz njega zaenkrat izplačana le polovica denarja.
Rebalans državnega proračuna je veliko sredstev vzel tudi vodarjem, ki so za letos že porabili denar, ki jim je bil dodeljen. Vendarle pa naj bi dobili nova sredstva iz sanacijskega programa za lanske božične poplave, po katerem Železnikom pripada 900.000 evrov. Veliko je bilo v občini v minulih letih na vodotokih že narejenega, potrebna pa so stalna vzdrževalna dela in gradnja zaplavnih pregrad v Planšaku in na Davščici, kar je povezano z rekonstrukcijo ceste do največje slovenske vasi.
"Najtežje čakamo državni prostorski načrt, ki se je letos mogoče vendarle nekoliko premaknil z mrtve točke," je poudaril Prevc, ki računa, da bo res sprejet leta 2011 in da bodo v petih letih izvedeni najbolj nujni ukrepi na reki Sori. To so znižanje Dermotovega jezu, poglobitev struge in povečanje pretočnosti mostov. Prevc, ki ocenjuje, da strokovnjaki še vedno premalo poslušajo domačine, je prepričan, da bodo s temi ukrepi bistveno izboljšali poplavno varnost, še preden bodo v drugi fazi izgradili drag vodni zbiralnik.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.