Poleg policijskih nalog ter medicinskih in medbolnišničnih prevozov letalska policija že trideset let skrbi tudi za tiste, ki na ta svet prijokajo prekmalu. "V tem času smo opravili več kot sedemsto nujnih prevozov nedonošenčkov v inkubatorjih, najmlajši med njimi pa je star komaj dva dni," nam je na brniškem letališču pojasnil vodja enote Robert Sušanj.
Ker so v Sloveniji le tri intenzivne enote za dojenčke, dve v Ljubljani in ena v Mariboru, so ti prevozi nujno potrebni. Otroci, ki se rodijo prezgodaj in potrebujejo umetno dihanje, morajo priti v ta center. In čas je izjemno pomemben. "Zaradi pomanjkanja kisika mora biti otroku čim prej ponujena pomoč v obliki zdravljenja s podhlajevanjem, ki velja za izjemno uspešno metodo. Zato je ta helikopterska služba tako pomembna," je poudaril vodja kliničnega oddelka za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo Ivan Vidmar.
Srečanje nedonošenčkov s policisti
Policisti ter sodelujoče zdravniške ekipe so po več kot sedemsto rešenih življenjih še vedno skromni, a o njihovi humanitarnosti ter velikih dejanjih dovolj povedo zahvalna pisma, ki jim tedensko polnijo nabiralnike. "Pred kratkim nam je s pomočjo svojih staršev pisal nekajmesečni dojenček in se zahvalil, da smo rešili življenje njegove visokonoseče mamice ter posledično tudi njegovo življenje," je z nasmeškom na obrazu dejal naš sogovornik. Zaradi mnogih ljudi, ki želijo s svojimi 'rešitelji' ponovno navezati stike ter se jim zahvaliti, so se možje v modrem odločili, da njihove prošnje uslišijo ter maja letos organizirajo veliko srečanje vseh, ki so bili v teh tridesetih letih prepeljani z inkubatorji v helikopterjih slovenske policije. "Upamo, da se nas bo zbralo čim več," je še zaključil Sušanj.
Srečanje bo v soboto, 8. maja 2010, ob 11.00 v prostorih letalske policijske enote na Letališču Jožeta Pučnika.
Slovenska posebnost
Letalska enota tako pokriva prav vse slovenske bolnišnice, na kar pa smo po njegovih besedah premalo ponosni. "Ne zavedamo se, da je to redka slovenska posebnost, saj le redke države nudijo prevoze za prav vse prebivalce. Mi dejansko pokrivamo 24 ur na dan celotno Slovenijo vse od leta 1979 dalje." Kot primer je navedel sosednjo Hrvaško, kjer tovrstne polete izvaja vojska, ki pokriva le območje južne Dalmacije.
V pripravljenosti 24 ur na dan
Ekipa, ki jo sestavljata zdravnik ter medicinska sestra, je v konstantni pripravljenosti. Po nujnem klicu iz katere izmed slovenskih porodnišnic ima ekipa dvajset minut odzivnega časa, v katerem mora prispeti na ljubljanski heliodrom ob Poljanski cesti, kamor v tem času z brniškega letališča prispe tudi policijski helikopter s posadko. Pot nato nadaljujejo skupaj.
Kot so nam še pojasnili, imajo policisti zaradi neustreznih pristajalnih površin nemalokrat težave pri pristajanju. "Že lani smo opozorili predstavnike bolnišnic, da vsi heliodromi niso optimalno pripravljeni. Nekateri so na meji sprejemljivega in večkrat moramo prositi za pomoč na tleh, da nam naredijo prostor za pristanek. A v te naloge gremo z občutkom, da nas nekdo nujno potrebuje in naši piloti zato storijo vse, da se ta prevoz tudi opravi," je pojasnil Sušanj.
Svetla izjema in vzor ostalim bolnišnicam naj bi bila bolnišnica na Jesenicah, kjer se sicer izvrši veliko pristankov v okviru reševanja ponesrečencev v gorah. Vidmar upa, da se bodo razmere izboljšale tudi v Ljubljani, kjer naj bi heliodrom zgradili na strehi nove urgence in s tem še skrajšali odzivni čas.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.