Delavci Gorenja Tiki so se danes poklonili spominu na podjetje, ki seli svojo proizvodnjo v Srbijo. Slovenski delavci so tako ostali na cesti. "Žal gre za tako imenovano navidezno smrt, saj bo Gorenje Tiki živel dalje, v srcih in žuljih srbskih delavcev, v Stari Pazovi," pravijo sindikalisti.
Usoda delavcev podjetja Gorenje Tiki je bila znana že nekaj mesecev. Delavci, skupaj jih je Tiki zaposloval 306, so vseskozi vztrajali, da vodstvo uničuje zdravo podjetje. A nihče jim ni želel prisluhniti.
Maja letos je Sindikat SKEI v imenu zaposlenih premierja Boruta Pahorja pozval, naj prepreči selitev dela proizvodnje v Srbijo, ker je tam delovna sila cenejša. Prepričani so bili, da bi moral Pahor v krizi pomagati tudi njim. "A odgovora nikoli nismo prejeli," je za 24ur.com dejal sindikalist Zlatko Hernčič, ki dodaja, da so delavci dobili poravnane plače in druge obveznosti.
V spodaj pripetih dokumentih si lahko preberete pismo, ki so ga delavci namenili premierju Pahorju, in peticijo, ki so jo podpisovali. Vse očitno zaman.
Vodstvo Gorenja Tiki odgovarja
Včeraj se je v skladu z načrtom o likvidaciji v Gorenju Tiki dokončno zaustavila redna proizvodnja grelnikov vode v Ljubljani, je za 24ur.com sporočilo vodstvo. "Odločitev o prenehanju delovanja družbe Gorenje Tiki je bila sprejeta junija letos zaradi poglabljanja izgube poslovanja in nerentabilnosti proizvodnega obrata, kar so v Tikiju tudi javno naznanili," so razložili.
Krajnčič: Obljubljene pomoči pri zaposlovanju ne bo
Predstavnik sindikata v Gorenju Tiki Gregor Krajnčič je povedal, da je na "pogrebno slovesnost" prišlo zelo malo ljudi, ker je direktor ravno zaradi napovedanega shoda za vse zaposlene odredil kolektivni dopust. Že prejšnji teden je bilo veliko jokanja v podjetju, je dodal in pojasnil, da danes tega prav veliko ni bilo. Naš fotograf pa je povedal, da so se delavci, nekateri so skupaj delal tudi več kot dvajset let, poslavljali. Kranjčič pojasnjuje, da so delavci v povprečju v podjetju delali več kot 20 let. Po njegovih besdah je od danes naprej brez dela ostalo okoli 150 ljudi. Nekaj jih bo ostalo v podjetju do konca marca, saj bodo pomagali pri selitvi proizvodnje v Srbijo. Teh naj bi bilo okoli 50, za okoli 30 oziroma 40 delavcev pa so delo našli v drugih obratih Gorenja.
Pomoč pri zaposlovanju je sicer Gorenje, pri tem Krajnčič spomni na besede direktorja uprave družbe Franja Bobinca, da odpuščanj ne bo, ponudilo, a je delavci večinoma niso bili deležni, pravi sindikalist. Sodelovanje s predstavnico sindikata SKEI Ireno Zupan je označil za slabo, ni pa mnenja, da bi nosila kako odgovornost za nastalo situacijo. "Morda bi lahko bilo malo drugače, če bi se bolj zavzela, a bistveno drugače ne bi bilo," je povedal. Odgovornost za selitev proizvodnje je po mnenju Krajnčiča tudi delno na vladi, ki je pristala na tako potezo uprave Gorenja.
Kasneje je Kranjčič še potrdil, da so tisti, ki jim je bilo danes odpovedano delovno razmerje, danes popoldne dobili izplačane odpravnine, z njihovo višino pa so zadovoljni, še dodaja.
"Ostale pravice zaposlenih, ki izhajajo iz delovnega razmerja, in sicer plača za mesec november, neizkoriščen dopust in poseben prejemek ob koncu leta, bodo poplačane 15. decembra. V Tikiju je namreč plača za tekoči mesec vedno izplačana 15. dan naslednjega meseca," pa je zapisalo vodstvo Gorenja Tiki.
Danes večini zaposlenih preneha delovno razmerje
"Večini zaposlenih od 270, ki so opravljali delo v proizvodnji, danes, 30. novembra, iz poslovnih razlogov zaradi likvidacije preneha delovno razmerje v podjetju. Manjše število zaposlenih, potrebnih za dokončanje likvidacijskega postopka, selitve opreme v Tikijevo tovarno v Stari Pazovi in odprodaje zalog, bo v delovnem razmerju ostalo najkasneje do konca marca 2011. Približno 40 zaposlenim je bila omogočena zaposlitev v okviru Skupine Gorenje," je še sporočilo vodstvo Tikija.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.