Stranka Zares bo v ponedeljek na razvojni klavzuri vladnih strank predlagala uradno koalicijsko sodelovanje s skupino nepovezanih poslancev. Po besedah podpredsednika in poslanca Zaresa Franca Jurija je nujno, da klavzura opredeli "prioritete nadaljnjega vladanja in pojasni odnos posamičnih strank do le-teh".
"To velja za vse, še posebej za DeSUS, ki je že pri prvi ključni reformi nastopila opozicijsko," je v izjavi dejal Juri. Nepovezani poslanci sicer o tem, ali so pripravljeni sodelovati s koalicijo, niso enotni.
Franc Žnidaršič je, kot je poročala oddaja 24UR, na sodelovanje načeloma pripravljen, saj so koalicisjki sporazum konec koncev že podpisali. A kljub vsemu ni za brezpogojno sodelovanje. Kot pravi, se bodo morali nepovezani poslanci čimprej sestati in se pogovoriti, kaj naj s to ponudbo. Andrej Magajna pa je že danes povedal, da ne bo podpisal nobenega koalicijskega sporazuma, da pa bo, kot je že povedal, podprl vlado pri glasovanju o zaupnici in o proračunu.
Prvak Desusa, Karl Erjavec, pa pravi, da so ideje Zaresa, ki želijo iz koalicije nagnati DeSUS in se povezati z nepovezanimi poslanci, neresne in kažejo na zmedenost v stranki Zares. Erjavec je za ponedeljek napovedal zabaven dan in ocenil, da je po tem, kar sliši, Zares bliže odhodu iz vlade kot DeSUS.
Zares pa poleg kadrovskih sprememb pričakuje tudi jasen dogovor o uveljavitvi protikorupcijske klavzule in prekinitev pogodbe oziroma nabave osemkolesnikov Patria. "Če do teh dogovorov ne bo prišlo, se bo postavilo vprašanje smiselnosti nadaljnjega sodelovanja naše stranke v koaliciji," je napovedal Juri. Kot je pojasnil, je za Zares ob strateških reformah med prioritetami tudi zakonodaja o preprečevanju gospodarskega kriminala, vključno z zasegom nezakonito pridobljenega premoženja.
Na seznamu prioritet, s katerim bo Zares prišel na razvojno klavzuro koalicije, so še zakon o socialnem podjetništvu, odprava krivic, ki so po prejšnjih zakonodajah prizadele delavce (npr. neplačani pokojninski prispevki), podpora davčni politiki v prid razvojnim in trajnostno naravnanim projektom in zakon o nezdružljivosti funkcij.
"Poseben poudarek bomo namenili strategiji odhoda Slovenije iz Afganistana. Pri tem smo zelo razočarani nad sklepom vlade, ki ne upošteva sklepa odbora za zunanjo politiko državnega zbora, ki je vladi nalagal pripravo časovnice do konca leta 2010," je dejal Juri. Kot je še dodal, bo Zares glede tega vztrajal pri jasni časovnici, pri tem pa ne more sprejeti napovedi premierja Boruta Pahorja, da se bodo o tem odločali šele čez 11 mesecev.
Pobudo za sklic razvojne klavzure koalicijskih strank je sicer dala stranka LDS. Njena predsednica Katarina Kresal je napovedala, da bo stranka na klavzuri predlagala tri osi razvoja: dvig gospodarstva, nadaljevanje pregona gospodarskega kriminala in zmanjšanje stroškov javne uprave.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.