Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so na podlagi odredb okrožnega sodišča v Slovenj Gradcu opravili 34 hišnih preiskav v zasebnih in poslovnih prostorih na območju ljubljanske, celjske in novomeške policijske uprave.
Kriminalisti preiskujejo sum, da je bilo storjenih več kaznivih dejanj gospodarske kriminalitete. Pojasnili so, da so bile današnje aktivnosti zaključek prve faze policijske preiskave, v okviru katere preiskujejo sume kaznivih dejanj nedovoljenega sprejemanja in dajanja daril, za kateri je predpisana kazen do pet let zapora. Danes so iskali materialne dokaze, ki se bodo uporabili kot dokaz v nadaljnjem kazenskem postopku.
Prostost so odvzeli desetim osebam – šestim z območja PU Celje, enemu s PU Novo mesto, dvema s PU Ljubljana in enemu tujemu državljanu. Šest pridržanih so že izpustili.
Med pridržanimi tudi Hilda Tovšak
Preiskovalci so bili tudi pri nekdanji direktorici Vegrada Hildi Tovšak, kar je za 24ur.com potrdil tudi njen odvetnik Boris Kanduti. Pojasnil je, da zadevo težko komentira, saj se mora najprej seznaniti z očitki Tovšakovi, gradivo, ki ga je pridobil, pa je bolj obsežno. Na vprašanje, ali gre za nečedne posle v Vegradu, pa je odgovoril, "da tega ne bi mogel reči." Zvečer je potrdil, da Tovšakova ostaja v priporu tudi čez noč.
V oddaji 24UR OB ENIH so poročali, da naj bi šlo po neuradnih informacijah za prekupčevanje z gradbenimi delavci za šesti blok Termoelektrarne Šoštanj. V posel naj bi bilo povezanih omenjenih deset oseb – delavci so delali za majhen denar, organizatorji pa so si izplačevali visoke provizije.
Po njihovih informacijah naj bi preiskava potekala tudi na Alstomu, dobavitelju tehnološke opreme za šoštanjski Teš 6.
V oddaji 24UR pa so poročali, da naj bi bil v sumljive posle s svojo ženo vpleten tudi Matjaž Tovšak, sicer sin Hilde Tovšak.
Tovšakova tudi na psihiatriji?
V oddaji 24UR ZVEČER pa so poročali, da so kriminalisti Tovšakovo odpeljali v Maribor, še prej pa naj bi se ustavili v psihiatrični bolnišnici v Vojniku, ker naj bi Tovšakova dobila napad tesnobe. Jutri jo bo zaslišal preiskovalni sodnik.
Sindikalist Srečko Čater, ki je zastopal delavce Vegrada, je za 24UR ZVEČER komentiral, da naj bi Tovšakova kljub stečaju Vegrada še naprej opravljala dejavnosti, ki so povezane z aktivnostmi Vegrada. Hkrati je prepričan, da je Tovšakova, ki se sodnih obravnav, povezanih z drugimi kaznivimi dejanji, ne udeležuje zaradi bolezni, v resnici povsem zdrava.
Sam nima nobenega upanja, da bo Tovšakova kadar koli pravnomočno obsojena, če pa se bo to zgodilo, bo – kot pravi sam – tisti trenutek postal najsrečnejši človek na svetu.
"Trgovali" naj bi z delavci
Kot neuradno poroča spletni Večer, naj bi Tovšakova prek svojega podjetja Slavc, d. o. o., ki je registrirano na naslovu Šentilj pod Turjakom, skupaj s preostalimi osumljenci "trgovala" z delavci varilci, ki delajo v Tešu.
Pridržani tuji državljan naj bi bil Poljak, ki naj bi Tešu do zdaj pošiljal varilce iz Poljske.
Tovšakova in preostali osumljenci naj bi poljske varilce poskušali izriniti iz Teša in jih nadomestiti s srbskimi. Pri tem naj bi si izmenjavali podkupnine, provizije, poslovna sodelovanja pa naj bi se odvijala brez pogodb. Nekaj varilcev naj bi že prišlo iz Srbije v Slovenijo, nadaljnji prihod pa je zdaj prekinila policija.
V svoje žepe bi lahko pospreavili več sto tisoč evrov, a jih je predčasno ustavila policijska preiskava. Koliko denarja so dejansko pridobili na ta način pa policija še preiskuje.
KOMENTARJI (975)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.