Igor Jurančič iz podjetja Tridana, ki je investitor Situle, je za 24ur.com potrdil, da so imeli na gradbišču nekaj težav zaradi betona. "Naš gradbeni izvajalec (Kraški zidar, op. a.) je pri svoji redni kontroli ugotovil, da trdnost betona nekaterih gradbenih elementov ne ustreza,“ je dejal Jurančič. Po Jurančičevih besedah je šlo zgolj za nekaj stebrov. "Skratka, nekaj je bilo treba podreti, nekaj pa ojačati,“ je dejal in dodal, da ne gre za nobeno tragedijo.
Dobavitelj betona je bilo po Jurančičevih besedah podjetje Sector beton, po teh težavah z betonom pa je Kraški zidar dobavitelja zamenjal in posel je dobilo podjetje GPG Kipkop. Rok Furlan iz podjetja Sector beton je za Finance sicer dejal, da ne ve natančno, ali je njegovo podjetje res dobavljalo beton za Situlo, saj gre iz njihove betonarne vsak dan tisoč kubičnih metrov betona, več pa ni komentiral. Tudi sami smo želeli dobiti odziv dobavitelja spornega betona, vendar pa na odgovore podjetja Sector beton še čakamo. Finance sicer dodajajo, da je isto podjetje dobavljalo beton tudi za Stožice.
Kaj je šlo narobe?
Nalogo opraviti dodatne analize glede trdnosti betona so dobili v Inštitutu za raziskave materiala in aplikacije (IRMA). Tam so potrdili, da beton ni bil dovolj trd. "V prvi fazi se vedno ugotavlja, kakšna je dosežena kakovost, v drugi fazi pa kje je vzrok, pri pripravi betona ali pri vgradnji. Ta faza še ni zaključena,“ je za 24ur.com dejal Iztok Leskovar. "Stvari so obdelane, preiskane, situacija je zelo čista. Stvari so bile pravočasno ugotovljene,“ je dodal, a še enkrat ponovil, da faza ugotavljanja, kje se je napaka zgodila, traja dlje časa. Leskovar je sicer razložil, da je na splošno več možnih razlogov. "To je lahko priprava betona, do napake lahko pride v betonarni, lahko pride do nekih napak pri prevozu ali pa pri načinu vgrajevanja,“ je dejal.
A Jurančič pravi, da se napaka ni zgodila na gradbišču. "Šlo je za takšno odstopanje kakovosti, ki ga je nemogoče doseči na gradbišču," je dejal. Pravi, da se sicer na gradbišču beton lahko poslabša, če se ga na primer moči z vodo ali če je prevroče in se presuši, a dodaja, da se kakovost betona v takih primerih zmanjša za malenkost in ne v takšni meri, kot se je to zgodilo v primeru nekaterih gradbenih elementov Situle. "Točno v določenem časovnem terminu je bil beton slab. Zdaj se tudi ugotavlja, kaj je pravzaprav bil tudi dejanski razlog," je dejal Jurančič, ki je še poudaril, da je bilo pred tem z dobavljenim betonom vse v redu.
Rok ni ogrožen
Ocene škode še ni, Jurančič pa na grobo ocenjuje, da gre za nekaj sto tisoč evrov. Za gradnjo je odgovoren izvajalec, torej investitor s tem nima nič, tako da Jurančič pravi, da bo izvajalec vse skupaj uredil sam. "Če bo izvajalec želel škodo izterjati, bo moral imeti celotne analize materialov, ki še niso čisto dokončane," je dejal.
Jurančič je sicer še dodal, da je zamuda sicer bila oziroma še je, a da bo izvajalec večji del te zamude nadomestil med gradnjo, tako da končni datum dokončanja stavbe, marec 2012, ni ogrožen.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.