Slovenija

Za nasilje ni cepiva

Ljubljana/Koper, 24. 11. 2011 14.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Nasilje nad ženskami je še vedno precej tabuizirana tema, od katere bi se marsikdo rad obrnil stran. Večja revščina pa naj bi bila eden od razlogov, zakaj v varne hiše prihaja manj žensk. Vedno bolj so namreč ekonomsko odvisne od partnerjev.

Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja z Zbornico zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zvezo strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornica – Zveza) tudi letos sodeluje v kampanji s sloganom "Za nasilje ni cepiva, poiščite zdravstveno pomoč za težave, ki so posledica preživetega nasilja".

S kampanjo želijo po besedah predsednice društva SOS telefon Maje Plaz doseči ženske, ki doživljajo nasilje in jih spodbuditi, da bi poiskale zdravstveno pomoč zaradi posledic nasilja. Javnost pa bi radi ozavestili o ne tako vidnih posledicah nasilja nad ženskami in pomembnosti pravočasne zdravstvene pomoči.

Nasilje nad ženskami je še vedno precej tabuizirana tema, od katere bi se še danes marsikdo rad obrnil stran.
Nasilje nad ženskami je še vedno precej tabuizirana tema, od katere bi se še danes marsikdo rad obrnil stran. FOTO: Blaž Garbajs

Zdravstvene ustanove niso družbeno stigmatizirane

V okviru kampanje so natisnili tisoč plakatov, ki so jih poslali v oba klinična centra, splošne bolnišnice, zdravstvene domove, ambulante, centre za socialno delo, zdravstvene fakultete in srednje zdravstvene šole. "Za zdravstvene ustanove so se odločili, ker v primerjavi z drugimi institucijami, ki nudijo pomoč žrtvam nasilja, predstavljajo javni prostor, ki ni družbeno stigmatiziran, hkrati pa je nadzor nad povzročitelji nasilja najmanjši. Tam lahko žrtve nasilja najlažje in ob najmanjšem tveganju za lastno varnost pridejo v stik z zdravstvenim osebjem, ki lahko njihov položaj ustrezno oceni in pomaga," je razložila Plazova.

Za izobraževanje zdravstvenega osebja v primeru stika z nasiljem skrbijo v delovni skupini za nenasilje v zdravstveni negi Zbornice – Zveze, ukvarjajo pa se tudi z nudenjem pomoči zdravstvenim delavcem, ki so sami žrtve nasilja. Jutri bodo v svojih prostorih pripravili dan odprtih vrat, kjer se bodo delavci lahko srečali s strokovnjaki, na strokovnem srečanju 9. decembra pa bodo med drugim predstavili rezultate raziskave o nasilju na delovnem mestu medicinskih sester v Sloveniji, je povedala vodja delovne skupine Irena Špela Cvetežar.

Večja revščina je lahko eden od razlogov, da vse manj žensk prihaja v varne hiše.
Večja revščina je lahko eden od razlogov, da vse manj žensk prihaja v varne hiše. FOTO:

Ženske so ekonomsko vse bolj odvisne od svojih partnerjev

Po besedah Plazove so v društvu SOS telefon letos poleti opazili zelo močan upad prihodov žensk v varne hiše. "Eden od razlogov, za katerega mislimo, da je pravi, je vse večja revščina in vse večja ekonomska odvisnost žensk od svojih partnerjev. Zaradi tega si ne upajo od doma, ker ne vedo, kje bodo pristale, ko bodo po enem letu odšle iz varne hiše," je razložila.

Dodala je, da je treba ženskam zagotoviti stanovanja, kamor bi jih po prihodu iz varne hiše lahko namestili. "Ne moremo pričakovati, da so po pol leta ali enem letu, ko odidejo od nas, v popolnoma enakem stanju, kot so bile, preden se je nasilje začelo," je povedala in dodala, da je proces okrevanja dolg. Po njenih besedah je zelo pomembno tudi izobraževanje pri obravnavanju žrtev nasilja, ker so ponekod izkušnje žensk včasih negativne, na primer na sodiščih, policiji in pri zdravstvenih delavcih.

Število obravnavanih primerov nasilja narašča

Mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami so ali bodo obeležile tudi druge ustanove in društva. Center za socialno delo Škofja Loka in Društvo za pomoč ženskam in otrokom žrtvam nasilja Varna hiša Gorenjske sta danes pripravila strokovni posvet z naslovom Nasilje v družini, ob 18. uri pa se bo v Muzeju novejše zgodovine Slovenije predstavila Ženska svetovalnica iz Ljubljane.

CSD Koper letos zaključuje z implementacijo programa regijske varne hiše, ki bo prve uporabnice lahko sprejel konec leta oziroma najkasneje s 1. januarjem 2012, so še zapisali v sporočilu za javnost.

Center za socialno delo (CSD) Koper je v sodelovanju Policijsko upravo Koper organiziral delovno srečanje, namenjeno skupnemu pregledu dela v preteklem obdobju in oceni sodelovanja na področju obravnave nasilja v družini. Ugotovili so, da število obravnavanih primerov nasilja narašča, kar kaže na zvišanje družbene občutljivosti na pojav. Trend rasti se še posebej kaže pri številu izrečenih ukrepov prepovedi približevanja po zakonu o policiji, so zapisali v sporočilu za javnost. Leta 2005 so namreč izrekli 152 ukrepov, lani pa 1080.

Vedno več je tudi primerov nasilja v družini, ugotavljajo na koprski policiji. Porast je še posebej opazen pri številu nujnih intervencij. V zadnjih dveh letih so obravnavali kar 250 nujnih primerov, kar je več kot 100-odstotni porast intervencij glede na predhodno obdobje. Od skupnih 250 primerov predstavljajo intervencije zaradi nasilja v družini približno 60 odstotkov.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MOSSAD003
24. 11. 2011 19.19
+7
Sem moški ,ki ženske NI in jo NIKOLI NEBO udaril pika Ženskam pa,ko pade prva je TREBA ŽAL KONČATI,kar bo tudi naslednja,pa naslednja,pa naslednaj itd
KlubPravilnoPretepenihŽena
24. 11. 2011 19.27
-4
hahaha kolikor vemo si ti samski in nisi kompatenten za fillozofijo med ona-on...najprej moraš žensko prisiliti da ti vzame nedolžnost, potem boš mogoče imel na portalu več kot 2 lajka.
evasle
24. 11. 2011 17.16
+10
Moji najhujši spomini iz otroštva: oče pride pijan proti polnoči domov, nas zbudi, začne zmerjati vse po vrsti, mama začne vpiti nazaj, oče jo začne tepsti, brcati, lasati, daviti, ona se mu ne pusti, z bratom vse to poslušava in gledava, ne veva, kaj naj narediva. Občutke strahu, groze še danes občutim kot da bi bilo včeraj. Od tega je skoraj 30 let, pa vendar pišem v sedanjem času, ker spomini in občutki niso dosti manj intenzivni kot takrat. Še danes otrpnem, ko vidim svojega očeta. Moja mama je močna in se očetu nikoli ni pustila, tepla in brcala je nazaj, premagana je bila iz gole fizike. Tudi psihološko, ker je oče govoril vsem, da mora doma malo zaropotati, da bo naredil red, najbrž svoj red. Večina mu je verjela, mojo mamo so zaničevali, ker je bila tepena. Danes je živčna razvalina, oziroma smo vsi po malem, razen očeta. Plitveži, ki se podaj norčujete iz takih stvari, ej, pojma nimate...
Sabina Kusterbanj 1
24. 11. 2011 17.26
+5
ZELO DOBRO-ŠE PREDOBRO razumem to zgodbo...sicer da bi oče mamo pretepal ne vem, vem pa da so spomini in sedanjost (četudi nisem že 7 let doma) boleči in težki...
Sabina Kusterbanj 1
24. 11. 2011 16.54
+4
ne bom komentirala nobenega od komentarjev,ampak bom raje povedla svojega... vsak človek je lahko deležen nasilja, tako moški kot ženska, tako psihičnega kot fizičnega nasilja...ampak nihče ne more rečt sj si je sam kriv/a....res je da ni nikomur potrebno prenašati nasilja, ampak vedno so tu grožnje, strah in depresija, zaradi katerih se je zelo težko ali nemogoče odmaknat od vsega trpljenja...ali pa se ljudje -osebe oklepajo še tistega zadnjega upanja,da pa bo nekoč bolje....če se prej ne zgodi kakšna tragedija:(( .....
KlubPravilnoPretepenihŽena
24. 11. 2011 18.51
-3
bla bla bla drži se kuhinje pa bo vse šlo po planu pa vedno imej kakšno pivo na hladnem g. Kusterbajn
Tonček Balonček
24. 11. 2011 16.37
-7
Mene nadlegujejo mladoletnivce, enak problem ima tudi naš kaplan, težko je, stalno kličlem Nussdorferjevo, vedno ima zaseden telefon!
AA11
24. 11. 2011 16.30
-5
Ko pa si smrklje iščejo največje frajerje se pa ta zgodba začne....
MOSSAD003
24. 11. 2011 15.42
+3
Fizično nasilje , je (K) Prostitutka NEMOČNIH !!! Žensk se NE TEPE...ejga
mulmar
24. 11. 2011 15.32
+5
Nasilje nad zenskami je popularno oglasevati. Da je zadnje leto naredilo 419 ljudi samomor v tej nasi drzavi je pa postranski problem. Da je od tega stiri petine moskih je pa cisto nepomembno. Torej da dam v perspektivo trplenja zensk: Lani je vsaki drugi dan eden moski, bil tako obupan sam nad sabo da se mu ni vec dalo ziveti, si vzel zivljenje. In pomembna novica je ali so zenske financno odvisne od partnerjev.
JurijGrmMlajsi
24. 11. 2011 20.13
Samomor je pšravica vsakega posameznika pa naj bo ženska ali moški. Edino če trpi za shizofrenijo, potem je drugače, a vsak ki se o tem odloči ima pravico razpolagati z lastnim življenjem.
OpaZokiStyle
24. 11. 2011 14.57
+0
Da, da! Nasilje nad ženskami. Kaj pa nad moškimi? Predvsem psihično nasilje? Tega se ne da dokazati na sodišču! Sicer pa po drugi strani: tisti ki se ji pusti, si je pač sam kriv.
aryan
24. 11. 2011 14.55
+2
Kot da pa moški ne moremo biti žrtev nasilja žensk. Dejmo še mal otem razglablat
Glauca
24. 11. 2011 14.57
+4
moje osebno mnenje je da so moški večje žrtve nasilja. pač gre v tem primeru za psihično, ki pa je mnogo hujše in trajnejše!
JurijGrmMlajsi
24. 11. 2011 20.11
-1
To je največja neumnosti, ki so si jo zmislili prikriti seksisti. -kot prvo, psihično \"nasilje\" ni in ne more biti huje od zlomljenih kosti, notranih krvavitev in ostalih poškodb. To je kot da rečeš, da bi raje bil pretepen kot da nekdo dve uri zmerja. A če upoštevamo tiste oblike nasilja kot so razni napadi, lažne obtožbe nezvestobe. omejevanje stikov z družino, določanje \"pravil\" itn, še vedno je veljavna druga točka - pri psihičnem nasilju pnavadi ni nevarnosti, če se žrtev spametuje in takega/tako ******** zapusti. Poznam kar nekaj primerov psihičnega \"nasilja\", pa so vse brez strahu za lastno življenje odšle (bile so ženske, žal) in ni bilo nobenih travm. Kar prerojene so!