Pri pravicah in ugodnostih je razlika med obsojenci in priporniki, ki (še) niso pravnomočno obsojeni. Pripornik lahko na svoje stroške uporablja zaporniški telefon ob dnevih in urah, določenih v hišnem redu. Ob izrednih dogodkih lahko kadar koli pokliče odvetnika ali varuha človekovih pravic. Brez sodne odredbe pogovoru ne prisluškujejo, v nasprotnem primeru mora pripornik to vedeti.
Obsojenec se lahko po telefonu pogovarja z ožjimi družinskimi člani, odvetnikom in morebitnim konzularnim predstavnikom, z drugimi le po odobritvi. Če ni ogrožena varnost v zaporu in zunaj njega, lahko uporablja tudi mobilni telefon, faks, glasovno pošto in SMS, pri čemer vse stroške nosi sam.
Sistemi telefoniranja v nekaterih zaporih omogočajo klice na dovoljene številke, v zaprtih režimih lahko klice fizično nadzirajo. Telefonske pogovore iz varnostnih razlogov prepove direktor zapora, ki sme odrediti tudi snemanje in shranjevanje zvočnih posnetkov. Oseba, ki kliče v zapor, mora biti seznanjena s snemanjem, shranjevanje in dostop do zbranih podatkov je zakonsko omejen.
Lani so pretihotapili 72 mobilnikov
Kljub razmeroma prijaznemu režimu prihaja do zlorab. Lani so v slovenskih zaporih zasegli 72 pretihotapljenih mobilnih telefonov. Zaporniki se včasih poslužujejo tudi telefonskih prevezav, da se lahko pogovarjajo s komer koli, če klicatelj preveže na drug telefon. Ujete kršitelje so opozorili, jim določili obiske za stekleno pregrado ali jih premestili v strožji režim. Hujših kazni niso dobili, saj nikomur še niso prisluškovali ali mu prepovedali pogovorov po telefonu.
Nadzorovano deskanje po spletu
Zaporniki lahko vedno spremljajo medije, berejo časopise, imajo svoje računalnike in gledajo televizijo. Priporniki nimajo dostopa do spleta, obsojenci ga lahko uporabljajo pod nadzorom, na primer za izobraževanje. S pametnimi mobilniki, če jih pretihotapijo, pa lahko tudi brez dovoljenja prosto deskajo po internetu.
Tudi prosti izhodi, obiski, dopust
Priporniki za razliko od obsojencev nimajo prostih izhodov. Kanček svobode lahko okusijo le obsojenci, ki se primerno obnašajo in so praviloma proti koncu kazni. Vsi imajo lahko obiske, ki jih prepovejo ali omejijo, če je nujno potrebno zaradi kazenskih postopkov. Včasih lahko obsojenec odide celo na dopust.
Čeprav včasih izgleda, da imajo zaporniki veliko pravic in ugodnosti, se je treba zavedati, da so tudi oni ljudje. Nekateri so lahko za zapahi tudi nedolžni. Poznavalci zato pravijo: ''Raje tri krive na svobodi kot enega nedolžnega v zaporu.'' V prenesenem pomenu: bolje je trem zločincem omogočiti prosto telefoniranje, kot ga poštenemu prepovedati.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.