Odbor za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje se je seznanil z delovanjem policije ob tragičnem dogodku 27. marca na Zaloški cesti v Ljubljani, ko je oče skozi okno devetega nadstropja vrgel svojo hčerko. Odbor bo pozval pristojne organe, naj nadgradijo sistemsko ureditev postpenalne obravnave zaprtih posameznikov.
Poslanska skupina SDS je zahtevala nujno sejo omenjenega odbora, na kateri bi obravnavali razloge za operativno delovanje specialne enote policije v primeru tragičnega dogodka na Zaloški cesti v Ljubljani. Pri tem so predlagatelje zanimali predvsem strokovnost, usposobljenost in vodenost slovenske policije.
V poslanski skupini so med drugim predlagali sklep o pozivu ministrici za notranje zadeve Katarini Kresal, da pri izbiri vodstva in ostalem kadrovanju v njeni pristojnosti zagotovi učinkovito kadrovsko sestavo policije. Pozvati so jo hoteli tudi k pridobitvi dodatnih informacij o tem, ali je policija ob tragediji res strokovno opravila svoje delo.
Člane odbora je z dogajanjem na Zaloški cesti seznanil generalni direktor policije Janko Goršek, ki je zagotovil, da so policisti ob tragediji ravnali strokovno in v skladu s pooblastili. Pri tem je poudaril, da je od prvih informacij o grožnjah do zaključnega dejanja tragedije minilo le nekaj več kot pol ure.
Poslance SDS je zanimala odsotnost specialne enote policije na kraju dogodka in njen skoraj dvourni reakcijski čas pri interventnem aktiviranju. Poveljnik specialne enote Marjan Anzeljc je pojasnil, da gre za maksimalni reakcijski čas, saj je del enote v pripravljenosti na svojih domovih. Interventnih nalog je letno običajno manj kot deset, enota pa je sicer v prvi vrsti namenjena protiterorističnemu boju.
Psiholog Matic Munc je člane odbora opozoril, da za tragični dogodek ne moremo kriviti policistov, saj sta tragediji med drugim botrovala še sistem ureditve prestajanja kazni in delo centrov za socialno delo. Storilec je bil po besedah Munca vrsto let znan po svoji krutosti, a so ga vseeno skušali zbližati z bivšo partnerko, ki jo je pretepel.
S širšo odgovornostjo za tragedijo se je strinjal poslanec Vito Rožej (Zares), ki je predlagal sklep, da odbor poziva pristojne organe, naj preučijo veljavno ureditev obravnave posameznikov v kazenskih postopkih in možnosti nadgradnje sistema, ki bi vključeval tudi postpenalno probacijsko obravnavo. Omenjeni predlog sklepa koalicije je bil tudi podprt, medtem ko večina predlogov SDS razen prvega o seznanitvi z delovanjem slovenske policije ni dobila zadostne podpore.
Spomnimo...
Tragedija na Zaloški ulici v Ljubljani se je zgodila 27. marca, ko je 42-letni moški po prepiru z nekdanjo partnerico skozi okno stanovanja v 9. nadstropju vrgel svojo petletno hčerko, zatem pa skočil še sam in se ubil. Deklica je zaradi poškodb umrla 30. marca v bolnišnici.
Na Centru za socialno delo (CSD) Moste-Polje, kjer so obravnavali težave v tej družini, so po tragediji uvedli izredni nadzor. Direktor tega centra Marjan Vončina je ob tragediji dejal, da kaj takšnega niso pričakovali, saj je kazalo, da se razmere v družini izboljšujejo.
Spomnimo, da je bil storilec iz zapora pogojno izpuščen 1. februarja. V času pogojnega odpusta se je moral zglasiti v CSD Črnomelj, ker je imel tam stalno prebivališče. Ker je dejal, da bo živel s partnerico in hčerko v Ljubljani, je zaprosil za prenos varstvenega nadzorstva v Ljubljano. Njegov primer je prevzel CSD Moste-Polje.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.