Pravosodni minister Aleš Zalar je povedal, da postopek izročitve Dragana Paravinje Srbiji ni potekal, kot bi moral. Običajno ti postopki zahtevajo krajši čas do sprejema odločitve ministra, v tem primeru pa je bil čas odločanja nesorazmerno dolg. To se je zgodilo v mandatu ministra Lovra Šturma, je dejal Zalar in s tem zavrnil namigovanja, da je pravosodno ministrstvo v sedanjem mandatu ravnalo neustrezno.
Po slovenski zakonodaji se s postopkom odločanja o izročitvi osebe počaka, če se izkaže, da je začet postopek za podelitev azila tej osebi. Dokler ta postopek ni dokončan, mora minister počakati z odločitvijo o izročitvi. To se je zgodilo v primeru Paravinje, je pojasnil minister.
Ministrstvo za pravosodje je v času Šturmovega mandata 22. avgusta 2007 prejelo predlog pooblaščenca Paravinje, bivšega ustavnega sodnika Matevža Krivica, da naj se počaka s postopkom izročitve. Na podlagi tega predloga je Šturm 23. avgusta 2007 odredil, da se s postopkom počaka.
Problem te odločitve je, da naj bi se čakalo na odločitev ustavnega sodišča, za kar pa ni bilo nobene zakonite podlage in je ni še danes, je opozoril Zalar. Azilni postopek je bil namreč že pred tem zaključen, prošnja za podelitev azila Paravinji pa zavrnjena. Pravosodno ministrstvo je od notranjega ministrstva prejelo obvestilo, da je postopek pravnomočno končan in od tu dalje so bili izpolnjeni pogoji za odločitev o izročitvi, je še dejal Zalar.
Direktorat za mednarodno pravosodno sodelovanje, ki je vodil ta postopek, je kabinet ministra Šturma večkrat opozoril na odsotnost pravnih podlag. Iz kabineta ministra pa so vselej sporočili, da se minister ne želi opredeliti do primera, dokler se ne opredeli ustavno sodišče.
Pravosodno ministrstvo razpolaga s korespondenco med uradniki ministrstva, ki so pripravljali ta primer, in kabinetom ministra v zvezi s to zadevo, je dejal Zalar. Ob tem je zatrdil, da bo celotno dokumentacijo v zvezi s postopkom izročitve danes predal protikorupcijski komisiji. Na ministrstvu so nam potrdili, da so dokumentacijo komisiji danes tudi res poslali po pošti.
Zalar je odločbo o izročitvi Paravinje Srbiji podpisal in izdal 22. januarja 2009. O tem so takoj obvestili Interpol in pristojno sodišče v Kranju, ki je pred tem Paravinjo izpustilo in zanj izdalo ukrep obveznega javljanja policijski postaji. Sodišče je to vzelo na znanje, a svoje odločitve v zvezi s Paravinjo ni spremenilo, je opozoril Zalar. Kmalu zatem je Paravinja zapustil Slovenijo. Po podatkih notranjega ministrstva naj bi to storil 5. februarja 2009.
43-letni Dragan Paravinja, ki ga je policija v BiH prijela 26. junija, je priznal, da je zadavil 17-letno Hrvatico Antonijo Bilić, njeno truplo pa odvrgel v Krko. Paravinjo zaradi kaznivih dejanj posilstva in poskusov posilstva iščejo v Srbiji, BiH in na Hrvaškem.
Šturm pravi, da Zalar ne priznava svoje odgovornosti
Odzval pa se je tudi Zalarjev predhodnik na ministrstvu Lovro Šturm, ki je zapisal, da Zalar "uporablja preizkušen manever, s katerim poskuša lastno odgovornost prenesti na nekdanjega ministra". "Nedopustno je, da minister Zalar izkorišča tragedijo za neokusno obračunavanje z menoj in za nabiranje poceni političnih točk," je še zapisal.
Šturm meni, da je Zalar odgovoren za to, da ni pravočasno izdal odločbe, s katero bi Paravinjo izročili Srbiji. "Če bi hotel, bi to lahko storil v tednu dni po prevzemu mandata, vendar je to storil šele čez nekaj mesecev", dodaja. Nekdanji minister še trdi, da v mandatu prejšnje vlade postopek ni bil dokončan tudi zaradi intenzivne vloge civilne družbe pod vodstvom Krivica, ki da je opozarjal, naj se počaka do dokončne odločitve ustavnega sodišča, zaradi takratne izpostavljenosti Srbije hudim očitkom o kršitvah človekovih pravic in spornosti njenih pravnih postopkov.
Krivic pa je za oddajo 24UR dejal, da je Šturma sam po uradni poti pisno zaprosil za zakonito ravnanje. "Samo to je tudi storil," je pojasnil in zavrnil Zalarjeve kritike na račun svojega predhodnika. Meni, da je to nestrokovno in nedopustno.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.