Po zaostrovanju spora med pravosodnim ministrom Alešem Zalarjem in generalno državno tožilko Barbaro Brezigar so o delu tožilstva razpravljali tudi danes na vladi. Kot je po seji dejal premier Borut Pahor, bo generalno državno tožilko Barbaro Brezigar skupaj z Zalarjem povabil na pogovor, "da bi razčistili dejstva". Odločitve o zadevi tako danes še ni.
Zalar pravi, da nima občutka, da ne bi imel zaupanja premierja in da ministri ne bi imeli enotnega mnenja, vendar gre za resno zadevo, ki zahteva poglobljeno razpravo in si zasluži osvetlitev z vseh možnih zornih kotov. Prav je, "da smo dosledni in hkrati natančni pri sprejemanju končne odločitve o tej zadevi, zato si vlada jemlje še nekaj časa za razmislek", je pojasnil Zalar. Tudi Pahor je zagotovil, da Zalar uživa njegovo zaupanje. Kot je dejal, je Zalar tisti, ki vladi poroča, ali razmere v državnem tožilstvu omogočajo, da to zakonito in učinkovito opravlja svoje delo. Pahor je hkrati zagotovil, da tudi Brezigarjeva še vedno uživa njegovo zaupanje, "drugače bi danes predlagal, da se sprejme sklep o njeni razrešitvi". Obenem pa je dodal, da ni ravnodušen do problemov, ki jih odpirata Zalar in Brezigarjeva.
Pahor poudarja, da ne gre za vprašanje "ad personam", ampak za vprašanje, ali je Brezigarjeva pri ravnanjih, ki jih opisuje tudi tožilka Branka Zobec Hrastarjeva, ravnala nezakonito in ni upoštevala zakonov in ustave. "Če je tako, moramo oceniti, ali je teža teh ravnanj taka, da upravičuje njeno zamenjavo," je dejal.
Po njegovih besedah pa je zelo pomembno, da njemu in ministrskemu kabinetu "vsaj večina javnosti verjame, da ni šlo za politično šikaniranje Brezigarjeve, ampak za odločitev, ki je bila sprejeta na temelju presoje, da so razmere v tožilski organizaciji take, da ne omogočajo njenega optimalnega dela". Če bo lahko prevzel to spoznanje nase, se ne boji kritik in bo šel s predlogom v parlament. Pred odločanjem pa bi rad razčistil stvari, zato je oba povabil na pogovor, kar je Zalar že sprejel. Ta sestanek bo poskušal pripraviti v prihodnjem tednu.
Zalar pisal Pahorju
"Obveščam vas, da sem prejel informacijo o protiustavnem in nezakonitem ravnanju Barbare Brezigar," je minister za pravosodje Aleš Zalar zapisal v pismu predsedniku vlade Borutu Pahorju. Kot so povedali na ministrstvu za pravosodje, je Zalar pismo izročil tudi vsem predsednikom koalicijskih strank na rednem koalicijskem sestanku.
Zalar je v pismu zapisal, da je pridobil odstopno izjavo vodje specializiranega oddelka Skupine državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala Branke Zobec Hrastar, v kateri je zapisala, da je Barbara Brezigar dvakrat (12. 2. 2010 in 17. 2. 2010) brez njene vednosti poklicala policista in mu v konkretni zadevi dajala navodila, zaradi katerih kaznivih dejanj naj se vodi preiskovanje, ter mu naročila, da jo mora obveščati o poteku preiskave. Zobec Hrastarjeva pa naj bi pristnost tega pisma ministru potrdila.
Zaradi teh posegov je Zobec Hrastarjeva odstopila in obstaja nevarnost, da bo prenehala opravljati tudi vlogo vodje skupne preiskovalne skupine za preiskavo spornih nakupov 8-kolesnikov (zadeva Patria), je še zapisal Zalar.
Postopke lahko usmerja le tožilec z oddelka
V zakonu je namreč določeno, da predkazenske postopke, ki jih obravanajo v specializirani skupini, usmerja, nadzoruje in o njihovem poteku odloča le tožilec s specializiranega oddelka. Zato generalna državna tožilka ni pristojna za dajanje navodil v konkretni zadevi. Generalna državna tožilka sicer ima določeno pristojnost za dajanje navodil za ravnanje tožilcev, vendar so lahko ta le splošna in se nanašajo na enotno uporabo zakona in na izenačevanje politike pregona, je zapisal še zalar. Takšna navodila pa ne morejo biti konkretna ali se nanašati na zgolj eno zadevo, morajo biti pisna, pred izdajo pa jih morajo obravnavati okrožni in višji državni tožilci.
Zalar je še dodal, da sta že izredni nadzor na ljubljanskem okrožnem tožilstvu in odziv generalne državne tožilke na ugotovitve tega nadzora pokazala, da sta notranja neodvisnost in samostojnost tožilcev v procesu odločanja "resno prizadeti".
Zalar: Vlada je zaskrbljena nad dogajanjem
Po seji vlade je minister Zalar dejal, da se je vlada seznanila z odstopom Zobec Hrastarjeve in da je zaskrbljena zaradi dogajanja na državnem tožilstvu. Kot je dejal, gre za resno zadevo, zato si bo vlada vzela še nekaj časa, preden sprejme kakršno koli odločitev. Kot je dejal, se bodo zadeve razrešile v kakšnem tednu, pri tem pa ni izključil tudi kadrovskih menjav. Pravi tudi, da so imeli ministri glede tega problema enotno mnenje.
Pahor pa je po seji vlade dejal, da je tudi sam zaskrbljen nad dogajanjem na državnem tožilstvu, vendar da tako Zalar kot Brezigarjeva uživata njegovo zaupanje. Meni, da je prav, da si vlada vzame še nekaj časa, preden se dokončno odločijo.
Pahorju pisala tudi Brezigarjeva
Kmalu po seji vlade so iz Pahorjevega kabineta medijem posredovali pismo generalne državne tožilke. V njem Brezigarjeva znova ugotavlja, da minister Zalar "protiustavno in nezakonito posega v delo in vodenje državnih tožilstev“.
Po njenih navedbah je Zalar ustavo kršil s pritiski, ki jih je nanjo izvajal v primeru odločitve tožilstva glede kazenskega pregona zoper Magnusa Berglunda, in v primeru, ko je neposredno komunicirala z enim izmed policistov specializiranega oddelka tožilstva, ki preiskuje vpletenost policistov v objavo slik iz garaže Saše Baričevića.
Zalarja tudi očita, da "z javnim žuganjem z rumenim kartonom pred izključitvijo ob uvajanju navodil za izvajanje državnotožilskega reda, s sklicevanjem vodij tožilstev mimo zakona in s telefonskimi pritiski na njih“ ruši avtoriteto vodij tožilstev in generalnega državnega tožilstva ter s tem "odpira vrata brezpravju“.
Brezigarjeva se je sicer v torek na svojo željo sestala s Pahorjem zaradi "zaščite neodvisnosti tožilstva". Pahor jo je po pogovoru pozval, naj mu pojasnila poda tudi pisno, kar je generalna tožilka tudi storila.
Povod za zadnja nesoglasja med Zalarjem in Brezigarjevo so bila nova obvezna navodila za izvajanje državnotožilskega reda, ki jih je izdal minister za pravosodje, z njimi pa se Brezigarjeva ni strinjala in je menila, da so nezakonita.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.