Zakon o varstvu javnega reda in miru, ki ga je državni zbor sprejel s 44 glasovi za in 31 proti, bo nadomestil stari zakon iz leta 1974. V zakonsko besedilo so poslanke in poslanci vključili tudi določbo, po kateri bo mlajšim od 16 let v nočnem času prepovedan vstop v lokale, kjer točijo alkoholne pijače.
Državni zbor je zakon že v okviru druge obravnave dopolnil s predlogom koalicijskih NSi in SLS, s katerim je osebam, mlajšim od 16 let, med 24. in 5. uro zjutraj prepovedan vstop in zadrževanje brez spremstva staršev, rejnikov ali skrbnikov v gostinskih obratih in na prireditvah, kjer se točijo alkoholne pijače.
V LDS, SD in DeSUS so takšni "hori legalis" ostro nasprotovali, zato so jo želeli z vloženimi dopolnili iz zakona črtati. Ker pa je bila poslanska večina prepričana, da gre za koristen ukrep, ki bo prispeval k zaščiti mladoletnikov, je vsa njihova dopolnila zavrnila.
Zaradi nesprejetja dopolnil, s katerimi bi iz zakona črtali "horo legalis", so zakonu nasprotovali poslanci LDS, SD in DeSUS, za pa so glasovali v poslanskih skupinah SDS, NSi, SLS in SNS.
Pač pa je državni zbor potrdil dopolnilo koalicijskih SDS, NSi in SLS, s katerim se daje možnost odgovorni osebi gostinskega obrata ali prireditve, da ugotavlja starost oseb, ki vstopajo v gostinski obrat ali na prireditev na podlagi javne listine. Iz zakona pa so črtali predvideno prepoved obratovanja kot sankcije za kršitve "hore legalis", saj takšne sankcije zakon o prekrških kot sistemski zakon ne določa.
Med prevzgojo 'z verigami'...
Pred sprejetjem zakona se je v državnem zboru vnela vroča razprava. Predlagani zakon z uvedbo "hore legalis" med 24. in 5. uro zjutraj naj bi po mnenju poslanca LDS Pavla Gantarja razširjal skrbniško vlogo države na zasebna razmerja med starši in otroki. S takšno določbo naj bi država od staršev prevzela pravice in dolžnosti pri vzgoji otrok, zato jo želijo v LDS iz zakona črtati. Gantarjev poslanski kolega Aleš Gulič pa je opozoril, da se "otrok ne začne vzgajati pri 16 letih, sploh pa ne s takšnimi metodami. Po drugi strani je to seveda potuha slabim staršem".
Prepoved tudi po mnenju Majde Potrata (SD) ni sprejemljiva, saj naj bi z njim posegli v zakon o omejevanju porabe alkohola, ki prepoveduje točenje alkoholnih pijač mlajšim od 18 let, medtem ko je v predlaganem zakonu predvidena starost 16 let.
Vili Rezman iz upokojenske stranke je zakonu nasprotoval z mnenjem, da "ti isti otroci, ki ne smejo zvečer eno minuto po polnoči silvestrovati, lahko minuto pred polnočjo nekaznovano na javnih mestih spolno občujejo". Kot je poudaril, da "mladih z verigami, pripetimi na hišni vogal, ne moremo prevzgojiti".
...in skrbjo nad destruktivnostjo nedoraslih otrok
Nasprotno v poslanski skupini SDS podpirajo določilo, ki zaostruje vstop mlajšim osebam v gostinske obrate, kjer se točijo alkoholne pijače v poznih večernih urah. Prepričani so, "da zakon s prepovedjo ponočevanja in opijanja nedoraslih otrok ne posega v nikakršne otrokove pravice, še manj pa je nekakšen napad na njihovo svobodo," kot je dejal Mitja Ljubeljšek. Dodal je, da je prav, da poskušajo destruktivno početje najstnikov nekako omejiti, kar je sicer temeljno poslanstvo staršev in vzgoje - če ne gre drugače, v njihovo dobro in z najboljšimi nameni tudi s pomočjo ustrezne zakonodaje.
Po besedah Alojza Soka (Nsi) je treba zaradi tragedije pred lokalom Lipa "v tej državi reagirati". V NSi upajo, da bodo s tem zakonom pomagali staršem, ker so velikokrat tudi starši žrtve svojih otrok. Po mnenju njegovega poslanskega kolega Antona Kokalja pa gre za majhno omejitev, ki bo "pomagala staršem pri tistih otrocih, ki jih je na nek način tudi država pomagala speljati v napačne okvire".
V poslanski skupini SLS poudarjajo, da trenutno besedilo zakona ne pomeni "hore legalis", saj omejuje mlajšim od 16 let vstop v določene prireditve in lokale, torej le na tiste, kjer se točijo alkoholne pijače. "Starši so in bodo glavni vzgojitelji njihovih otrok, k temu lahko vsaj deloma pripomore tudi država," je povedal njihov poslanec Kristijan Jarc.
Predlagani zakon v celoti podpirajo tudi v SNS, saj bil po njihovem mnenju s številnimi dopolnili izpopolnjen. Sašo Peče "denimo verjame v namen predlagateljev", da poskušajo omogočiti čim večjo varnost vsakdanjega življenja. Meni tudi, da so pri tem upoštevane vse zahteve po svoboščinah ne glede na to, v kateri koli obliki se pojavljajo.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.