Specializirano državno tožilstvo je zaradi kaznivih dejanj zlorabe položaja ali pravic vložilo obtožnico zoper osem oseb, poročata Dnevnik in Večer. Šlo naj bi za zadevo preplačila predora Šentvid.
Med obtoženimi je kar nekaj zvenečih imen, med njimi nekdanja predsednika uprave Družbe RS za avtoceste (Dars) Tomislav Nemec in Rajko Siročič, nekdanji člani uprave Abdon Peklaj, Žan Jan Oplotnik, Boštjan Rigler in Aleš Hojs, sicer aktualni obrambni minister, ki je bil med letoma 2006 in 2009 v upravi Darsa zadolžen za vzdrževanje avtocest, ter nekdanja prva moža SCT in Primorja Ivan Zidar in Dušan Črnigoj, ki jima obtožnica očita pomoč pri omenjenih dejanjih.
Tožilstvo naj bi po informacijah Večera delovalo na podlagi poročila računskega sodišča iz leta 2010, ki je ugotovilo nepravilnosti pri načinu obračunavanja dodatnih del za predor Šentvid, zaradi česar se je naložba podražila s 50 na skoraj 110 milijonov evrov. Večino obdolženih so kriminalisti zaslišali že v tistem obdobju.
Hojs: Poslov mimo razpisov ni bilo
Obtoženi zadeve večinoma ne komentirajo, večina pravi, da obtožnice še niso prejeli.
"Del, ki se je nanašal na novogradnjo, ni bil moje področje, prepričan pa sem, da v obdobju, v katerem sem sodeloval v upravi, ni bilo nepravilnosti," je za oddajo 24UR ZVEČER povedal Hojs. Problem Šentvida je v razpisu, ki je bil pripravljen pred prihodom uprave, katere član sem bil, dodaja. "Razpis je bil objavljen malo po domače, kot pravijo Ribničani, če bo okroglo, bo lopata, če bo špičasto, bodo pa vile."
Šentviški predor sicer ves čas spremljajo težave. Skozenj so se po prvem odprtju avgusta 2008 vozniki vozili le nekaj ur. Še isti dan je namreč odpadel omet. Julija 2009 je na avtomobil nemških turistov padel 100 kilogramov težek del protipožarne zaščite, a na srečo v nesreči ni bil nihče poškodovan.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.