Pred hišo družine Vaskrsić, ki se je morala danes izseliti, ker je hišo litijsko sodišče zaradi dolga v višini 124 evrov prodalo na javni dražbi, se je zjutraj zbralo okoli 30 aktivistov gibanja 15o in drugih podpornikov, ki so naredili živi zid, da sodni izvršitelj ne bi mogel do hiše. Na kraju so bili tudi policisti.
Sodni izvršitelj Boris Letnar je Vaskrsićeve pozval, naj zapustijo hišo. Zoran Vaskrsić je povedal, da je hiša izpraznjena in da jo zapušča tudi sam. Družina je nato šla iz hiše, pred njo pa so ostali protestniki, ki izvršitelju in policiji niso pustili notri. Protestniki so dejali, da gre za krajo in da je to dejanje sramotno. Policija je uporabila silo in razbila živi zid. Fizično so odstranili protestnike, nekatere so tudi pridržali. Zaradi prerivanja so bili nekateri lažje poškodovani in so potrebovali zdravniško pomoč. Na kraj sta prišli dve reševalni vozili.
Letnar je nato obstal pred zaklenjenimi vrati. V hišo so vdrli, jo izpraznili in menjali ključavnico na vratih. Hišo je Letnar nato zapečatil. Ko sta tovorni vozili hoteli odpeljati, je njuno pot nekoliko oviral protestnik, ki je na cesto zapeljal z avtomobilom, a se je kmalu umaknil.
Po deložaciji je Vaskrsić dejal, da s tem zanj stvar še ni končana, saj se bo pritožil na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu. Na vprašanje, kje bo zdaj stanoval z družino, pojasnjuje, da gredo zdaj na občino, kjer jim je župan obljubil pomoč, potem bodo pa videli. Velikih pričakovanj sicer nima, glede na "to, da se župan ni pojavil na deložaciji". Dejal je, da se vidi, kako "se briga" za občane. "Lahko mu rečem samo hvala lepa," je rekel Vaskrsić.
Podprli so ga aktivisti 15o
Odzvali so se v gibanju 15o, kjer so ogorčeni nad dogodkom in zahtevajo izpustitev vseh pridržanih, odpis dolgov, moratorij na vse deložacije in prenehanje izvršb na domove.
S Policijske uprave Ljubljana so sporočili, da so policisti ukrepali skladno z danimi pooblastili. "Zaradi neupoštevanja zakonitih odredb pooblaščenih uradnih oseb in zaradi zagotavljanja izvrševanja nalog je policija uporabila najmilejša prisilna sredstva," so še pojasnili.
Irfan Bečirević, aktivist gibanja 15o, je za 24ur.com dejal, da je nekaj aktivistov pred hišo prispelo že ob pol petih zjutraj. "Nismo bili prepričani, da bomo sicer sploh lahko prišli do hiše. Zdaj smo pripravljeni s svojimi telesi zaščititi to družino. Od države zahtevamo, da to uredi in da ta postopek vrne na prvostopenjsko sodišče in da se ta postopek ponovno obravnava," pravi. "Za 100 evrov vzeti tako hišo – to je sramota!"
Kot je še dejal, sumijo, da je sodnica vpletena v zadevo, tako da bi nekdo dobil poceni hišo. "Tu zraven se dve hiši prodajata, pa jih ne morejo prodati, to so pa nemudoma prodali. To je po našem mnenju ena igra," pravi.
"Mi bomo danes na vhodu poskusili preprečiti, da vstopijo, če bodo nad nas poslali policijo, potem gremo pa v hišo, se zabarikadiramo in ne gremo ven! Potem pa naj z nami delajo, kar želijo, tega ne bomo dovolili," je še dodal.
Kot so sporočili iz 15o, so se v deložacijo družine Vaskrsić vključili zato, ker ne gre zgolj za stisko ene družine, temveč za veliko širši problem, s katerim se ta hip v Sloveniji soočajo mnogi. ''Primer družine Vaskrsić je del uveljavljene sistemske prakse, ki ima za posledico razlaščanje revnih oziroma tistih brez družbene moči. Še vedno pa pričakujejo, da se bomo strinjali z utemeljitvami, da vse poteka povsem zakonito, '' so prepričani v gibanju. ''Pridržanih je bilo 19 oseb (policija je sporočila, da so pridržali 18 ljudi op. p.), ki so jih zadrževali več kot štiri ure, dve osebi sta zaradi policijske intervencije potrebovali zdravniško pomoč,'' so še dodali pri 15o.
Družini bo pomagala občina
Družina Vaskrsić se še ni oglasila pri županu Litije Franciju Rokavcu, kar je po deložaciji napovedal Vaskrsić. Po deložaciji je namreč na vprašanje, kje bo zdaj stanoval z družino, pojasnil, da gredo na občino, kjer jim je župan obljubil pomoč. Kot je dejal Rokavec, je Vaskrsić pred 14 dnevi prišel k njemu na pogovor, sam pa mu je dejal, da bo občina zagotovila ustrezno rešitev, če bo družina ostala brez strehe nad glavo.
Ob tem litijski župan poudarja, da je zakonodaja glede pridobitve neprofitnega stanovanja jasna in župan lahko takšno stanovanje dodeli samo v izrednih primerih. Na Vaskrsićeve očitke, da se ni pojavil na deložaciji, pa Rokavec odgovarja, da "v takšnih postopkih ni umestno, da se župan ali občina v to vtika".
Protestiral tudi pred parlamentom
Vaskrsićeve besede ob sredinem protestu pred državnim zborom (DZ) so bile, da bo v hiši tudi umrl, če bo treba. Na protestu ga je podprlo nekaj deset ljudi.
Predstavniki gibanja 15o so v sporočilu za javnost zapisali, da ne gre le za solidarnost z družino Vaskrsić, temveč za skupni boj mnogih med nami pred organiziranim razlaščanjem. Kot menijo, se kaj takšnega kmalu lahko zgodi vsakomur, ki zaradi kakršnega koli razloga ne plača minornega zneska za storitev javnega podjetja.
Vaskrsić je bil namreč 124 evrov dolžen ljubljanskemu podjetju Vodovod-Kanalizacija. Isti dan, ko je izvedel za prodajo hiše, je dolg poravnal, s čimer je podjetje Vodovod-Kanalizacija tudi urgentno umaknilo izterjavo. Na litijskem sodišču so prav tako izdali sklep, da je izvršba ustavljena. A sodnica je ustavila le izterjavo dolga, ne pa tudi nadaljnje prodaje hiše novemu lastniku.
Vlada se bo sicer na podlagi primera Vaskrsić odločila za morebitne spremembe zakonodaje, vrhovno sodišče pa je odredilo službeni nadzor glede izvršilnih postopkov in dražbe nepremičnin v primeru Vaskrsića. Nadzor ne bo zajemal pravilnosti uporabe procesne in materialne zakonodaje.
KOMENTARJI (5287)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.