Danes se je na poročanje, da naj bi ameriški veleposlanik Joseph Mussomeli pretekli teden pri sebi sklical predstavnike vseh parlamentarnih strank in se z njimi pogovarjal o sestavljanju koalicije, odzval predsednik države Danilo Türk. Izjave ameriškega veleposlanika je označil kot neprimerne.
Pretekli teden je namreč Mussomeli ob obisku Boruta Pahorja, ki še opravlja tekoče posle predsednika vlade in je hkrati tudi predsednik stranke SD, trenutno pa je v bolnišnici, dejal, da ga skrbi razdeljenost slovenskega naroda in "da bi bilo lepo, če bi se lahko oblikovala koalicija, ki bi predstavljala večino, če ne vseh Slovencev". Menil je tudi, da bi Slovenija potrebovala predvsem nekoga, ki bi služil državi in bi premostil razlike med desnico in levico.
Glede tega je Türk danes dejal, da od slovenskega ministrstva za zunanje zadeve pričakuje korake, "kakršni so običajni ob tovrstnih prilikah". Poudaril je tudi, da je treba paziti na dostojanstvo države. "Vsi, ki zastopamo to državo, moramo biti v vseh mednarodnih kontaktih dostojanstveni in poskrbeti tudi za dostojanstvo naše države. Kadar se pogovarjamo o občutljivih stvareh, mora biti jasno, do kod seže nasvet, ki ni bil niti zaprošen."
Omenil je tudi, da se je lani dvakrat na kratko srečal z ameriškim predsednikom Barackom Obamo, v obeh primerih pa je dobil občutek, da so odnosi med Slovenijo in ZDA "ne samo odlični, temveč osnovani na načelu vzajemnega spoštovanja". "Mi spoštujemo ZDA in predsednik ZDA izraža spoštovanje do Republike Slovenije. Verjamem, da je to tisto temeljno načelo, iz katerega moramo izhajati vsi in to v vseh mednarodnih odnosih," je še dejal predsednik republike.
MZZ Mussomelija že opozoril, sam meni, da je bil narobe razumljen
Zunanje ministrstvo je danes Mussomelija obvestilo, da ne odobrava njegovega ravnanja v koalicijskih pogajanjih. Kot je dejal zunanji minister Samuel Žbogar, v mednarodnih odnosih velja načelo nevmešavanja v notranje zadeve držav s strani drugih držav, zato se izjave Mussomelija ministrstvu zdijo nepotrebne in neprimerne. Sicer pa drugih ukrepov za zdaj ne predvideva. "Mislim, da je dovolj diplomata, da bo to razumel," je dodal Žbogar.
Še pred tem se je odzval tudi sam Mussomeli. Pravi, da je presenečen nad tem, da so slovenski mediji pograbili idejo, da naj bi posredoval pri oblikovanju vladne koalicije in favoriziral enega od kandidatov. Kot je dejal, je bil narobe razumljen, če bi se res tako vmešaval v notranjo politiko, pa bi ga lahko upravičeno odpoklicali.
Mussomeli je dejal, da se je s predstavniki strank srečeval sam, včasih tudi njegovi pomočniki. Po njegovih besedah na sestanke niso vedno prihajali voditelji strank. Srečanja so potekala od novembra dalje, na njih pa so v glavnem govorili o tem, kakšna bo politična prihodnost Slovenije. Politiki naj bi podali svoje poglede na morebitno prihodnjo koalicij, govorili pa naj bi tudi o reformah, gospodarstvu, tujih investicijah, družinskem zakoniku in podobno.
Danes je še pojasnil, da se verjetno vsi strinjajo, da bi Slovenija za izvedbo potrebnih reform potrebovala več kot vlado s tesno večino. "Takšno je imel premier Borut Pahor, a je razpadla. Torej širša kot bo koalicija, učinkovitejša bo vlada. In to bi tudi bolje ustrezalo Slovencem, tako na levi kot na desni," je menil Mussomeli.
"Ali je to možno, pa je drugo vprašanje in nekaj, česar ne moremo napovedovati," je dodal. Hkrati pa pristavil, da bi moral imeti vodja Pozitivne Slovenije Zoran Janković, ki je postal mandatar, možnost in čas, da poskusi. Prav tako je zavrnil, da naj bi se zavzemal za tretjega človeka na čelu slovenske vlade, ne Jankovića ne prvaka SDS Janeza Janša. "Nikoli nisem rekel tega. To bi bilo neprimerno. (...) Da bi predlagal, kdo naj bi bil voditelj ali kakšna naj bi bila koalicija ... Iskreno povedano, če bi res rekel kaj takega, potem bi me vaša vlada morala zaprositi, da odidem," je dejal.
"Ne smemo se vmešavati in nismo se vmešavali v dejansko oblikovanje koalicije. Izrazili smo naš interes. To pa je, da želimo politično stabilno in gospodarsko uspešno Slovenijo. To pa bi najbolje dosegli s koalicijo, ki je dovolj močna in široka, da izvede potrebne reforme," je še razložil.
Mussomelija vidijo kot odkritega in prostodušnega diplomata
V oddaji 24UR pa so povedali, da zapleta na ameriškem zunanjem ministrstvu za zdaj ne komentirajo. So pa različni sogovorniki v neurandih pogovorih povedali, da so presenečini, tovrstno vmešavanje v notranje zadeve katere koli države pa se jim zdi nenavadno in naj ne bi bilo stalnica.
Po drugi strani številni na Mussomelija gledajo kot na neobičajno odkritega, tudi prostodušnega diplomata, ki se je tokrat pri občutljivih političnih vprašanjih morda prenaglil, je pa že od začetka izražal svoja mnenja, denimo o zaprtosti slovenskega gospodarstva za tuje naložbe. Vsekakor pa za zdaj nihče ne misli, da bi to dogajanje lahko kakor koli vplivalo na slovensko-ameriške odnose.
Britansko in francosko veleposlaništvo v stikih s politiki le pred volitvami
Veleposlaništvi Velike Britanije in Francije sta sporočili, da so imeli pred volitvami stike s slovenskimi politiki, po volitvah pa ne. Na britanskem veleposlaništvu so zapisali, da je spremljanje notranjepolitičnih dogodkov običajen del diplomatskega dela. Tako so v skaldu s tem srečanja med diplomati in predstavniki strank stalna praksa. V skladu s tem so se sestali s predstavniki štirih strank, ki so se na volitvah najbolje odrezale. V nadaljevanju pa so pojasnili, da je na slovenskih volivcih, da odločijo, koga želijo izvoliti v parlament, nato pa je odvisno od političnega procesa, kdo bo vladal.
Francoska veleposlanica Nicole Michelangeli je prav tako potrdila, da je pred volitvami govorila s predstavniki nekaterih političnih strank, po volitvah pa ne več, saj je to po njeni oceni "posebno obdobje, v katerem moramo slovenskim politikom pustiti, da se pogajajo, in to brez vmešavanja". Sicer pa še dodaja, da so stiki s politiki gostiteljice stalna praksa vseh diplomatskih predstavništev, vendar pa teh odnosov ne komentirajo javno.
Frlec bi Mussomelija poslal v šolo diplomacije
Da je Mussomeli predsednike parlamentarnih strank povabil k sebi na pogovore o sestavljanju nove vlade, je po mnenju nekdanjega zunanjega ministra Borisa Frleca neprimerno in nedopustno. "Se sprašujem, ali bi morali gospoda veleposlanika poslati na tečaj diplomatske prakse. Kajti vtikanje v notranje zadeve neke države, v kateri si kot veleposlanik gost, je neprimerno in nedopustno," je povedal Frlec. Hkrati je začuden, da se zunanje ministrstvo še ni odzvalo na to dejanje ameriškega veleposlanika.
Spomnil je, da si je Mussomeli že večkrat dovolil izjave, ki ne sodijo v običajno diplomatsko prakso, obenem pa so napake delali tudi slovenski politiki: "Očitno sodi, da smo neke vrste banana republika, da si vse to dopušča. Je pa seveda tudi res, da gre naš vrli predsednik vlade na veleposlaništvo in se pogovarja z odpravnikom poslov, kar je popolnoma zunaj vseh normativov in vsake primernosti."
Na vprašanje, kako – poleg same vsebine pogovorov – komentira dejstvo, da so bili slovenski politiki vabljeni na veleposlaništvo in da ni veleposlanik obiskal njih, je Frlec menil, da je povabilo veleposlanika na pogovor ali npr. čaj "nekaj čisto normalnega". "Seveda pa vsak sam presodi, če je to primerno ali ne. In tisti, ki dajo kaj nase, bodo raje videli, da veleposlanik pride k njim in ne obratno," je dodal.
Kunič opozarja, da je diplomatski presedan storil tudi Pahor
Predsednik Slovenskega društva za mednarodne odnose Jožef Kunič ocenjuje te pogovore kot neobičajne in škodo za ugled Slovenije. "To, da jih vabijo k sebi, je skrajno neobičajno. Če se nekdo želi pogovarjati z ambasadorjem, bo prišel na ambasado, če se želi ambasador pogovarjati z njim, pa bo on prišel k njemu. To so splošna pravila, sicer nenapisana, a kristalno jasna." Slovenski politiki bi morali to vedeti in tako delovati, je opozoril.
Sicer je pojasnil, da je naloga veleposlanikov, da budno spremljajo dogajanje v državah, v katerih opravljajo svoje naloge, vendar pa njihovo poslanstvo ni, da državi svetujejo, kaj naj stori.
"Če je nekoč premier sam prišel k odpravniku poslov, se ne morete čuditi, da pridejo ljudje, ki so le predsedniki strank, zdaj k veleposlaniku. Tisti precedenčen primer neprimernega načina se je nekako ponovil in to res ni dobro za ugled naše države," je tudi Kunič spomnil na obisk Boruta Pahorja pri tedanjem odpravniku poslov na ameriškem veleposlaništvu Bradleyju Fredenu konec leta 2009, ki je prišel na dan ob WikiLeaksovem razkritju ameriških diplomatskih depeš.
KOMENTARJI (213)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.