Predvsem za zahodno Slovenijo je napovedano močno deževje, na katerega so se Primorci pripravljali že nekaj dni, velja velika ogroženost pred poplavami. Priprave pa potekajo tudi drugod po Sloveniji, kjer grozijo poplave.
Agencija za okolje je zaradi pričakovanih obilnih padavin razglasila najvišjo stopnjo ogroženosti – rdeči alarm – za celotno Posočje, širše območje Vipavske doline in porečje reke Reke. Kot je dejal hidrolog Janez Polajnar, je pričakovati naglo naraščanje gladin rek in potokov.
Za oddajo 24UR je Polajnar povedal, da bodo omenjene reke najmočneje narasle v drugem delu noči, to je nekje po 3. uri. Vrhunec naj bi dosegle jutri tekom dopoldneva, lahko že po 7. ali 8. uri. V spodnjem toku pa bo reka Vipava vrhunec dosegla čez dan, lahko tudi že opoldne.
Reke bodo naraščale tudi drugod po Sloveniji. Arso je za večji del preostanka države – z izjemo severovzhodnega dela Slovenije, Krasa in dela Dolenjske – razglasil oranžni alarm, drugo najvišjo stopnjo ogroženosti. Nevarnost poplav po Polajnarjevih besedah tako obstaja tudi na Gorenjskem, v osrednji Sloveniji, na širšem celjskem območju in v Posotelju. Prav tako niso izključene v porečju Dravinje in na območju Podravja, kjer pa so za zdaj predvidene v manjšem obsegu.
Na teh območjih bodo najvišje pretoke reke dosegle zjutraj oziroma dopoldne, ekstremnih vrednosti pa najverjetneje ne bodo dosegle. Bolj ekstremno bo le na zahodu.
Ne podcenjujte deroče vode!
"Deroče vode ni za podcenjevati. To je velika sila, ki se ji ne gre upirati. Največ žrtev pri poplavah nastane ravno takrat, ko ljudje želijo v zadnjem hipu reševati svoje premoženje ali ko migrirajo iz kraja v kraj," pravi hidrolog. Svetuje, da naj ljudje ne rešujejo svoje lastnine, voznikom pa, da ne vozijo po poplavljenih cestah. Pri tem poudarja, da lahko že 40 centimetrov globoka deroča voda zlahka odnese srednji in težji osebni avto.
V torek bodo reke v zgornjih tokih začele upadati, bodo pa naraščale gladine kraških rek in poplavljenih kraških polj, zlasti na Notranjskem in Dolenjskem krasu. V torek in najverjetneje še v sredo bo v večjem obsegu poplavila tudi reka Krka v spodnjem toku, je povedal Polajnar.
Meteoalarm del Slovenije obarval rdeče
Na spletni strani meteoalarm pa je bil za Primorsko za danes razglašen oranžni alarm, kar je druga najvišja stopnja nevarnosti. Za jutri pa so za Primorsko in Gorenjsko razglasili rdeči, najvišji alarm, oranžno pa je obarvan tudi osrednji del države.
''Napovedane vremenske razmere so zelo nevarne. Napovedani so zelo burni meteorološki pojavi. Na širšem območju je verjeten nastanek večje gmotne škode in nesreč, ogrožena so človeška življenja. Čim pogosteje se seznanjajte s podrobnostmi v zvezi z napovedanimi vremenskimi razmerami in tveganji. Brezpogojno upoštevajte uradne ukaze in priporočila, bodite pripravljeni na izredne ukrepe,'' je o rdečem alarmu zapisano na spletni strani meteoalarm.
Do 200 litrov dežja na kvadratni meter
Jutri bo oblačno in deževno, padavin bo največ na zahodu države, nastanejo lahko tudi nevihte. Dež bo v noči na torek oslabel, meja sneženja se bo spustila na okoli 800 metrov. Še bo pihal jugozahodnik, jugo ob morju bo slabel, na severovzhodu pa bo popoldne pihal severovzhodnik, so zapisali na Agenciji za okolje.
V ponedeljek bo povsod deževalo, največ dežja bo v zahodni Sloveniji. Padavine bodo predvidoma najbolj intenzivne v drugi polovici noči na ponedeljek ter v ponedeljek zjutraj in dopoldne. Meja sneženja bo nad 2300 metri, v nedeljo zvečer in v noči na ponedeljek prehodno na okoli 2700 metrih, v noči na torek pa se bo spustila na okoli 1000 metrov, so sporočili z Arsa.
Katere reke lahko poplavijo?
Na Arsu so izdali opozorilo pred predvidenimi poplavami. Po njihovih navedbah bodo v ponedeljek v večjem obsegu poplavile: Vipava s pritoki, reke v Goriških brdih, Reka, Soča s pritoki, reke v slovenski Istri ter Kolpa. Vipava s pritoki bo predvidoma poplavila ob celotnem toku. Pretok Vipave na vodomerni postaji v Mirnu lahko v ponedeljek dopoldan preseže 350 m3/s. V tem času lahko Soča v Solkanu doseže pretok 2000 m3/s. Predvideno je hitro naraščanje rek in zalednih pritokov.
V ponedeljek lahko poplavijo tudi druge reke na Gorenjskem, na območju osrednje Slovenije in Podravja. Poplavijo lahko predvsem: Sava Bohinjka, Sava v celotnem toku, zlasti v Zasavju, Sora s pritoki, Gradaščica, Kamniška Bistrica s pritoki, Savinja s pritoki, reke v Posotelju, Meža, Mislinja in Dravinja. V ponedeljek proti večeru bo narasla tudi reka Mura s svojimi pritoki.
Poplavljali bosta tudi reki Ljubljanica in Krka s pritoki, ki lahko v večjem obsegu poplavita v torek in sredo. Poplavljene površine na kraških poljih Notranjskega in Dolenjskega krasa se bodo v teh dneh povečevale, so sporočili.
Poplavilo bo tudi morje
V noči na ponedeljek in v ponedeljek dopoldne bo gladina morja na mareografski postaji Koper predvidoma presegla vrednost 330 cm. Pri tem lahko morje v večjem obsegu poplavi nižje dele obale. Predvsem na piranskem rtu ter ostalih valovom izpostavljenih območjih lahko kombinacija povišanega plimovanja in močnega valovanja zaradi juga poveča obseg običajno poplavljenih območij in rušilno moč valov.
KOMENTARJI (262)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.