Čeprav nam vreme do zdaj še ni bilo pretirano poletno naklonjeno, pa zagotovo že marsikdo razmišlja o dopustu. Krepko smo že zakorakali v junij in slej ali prej se bo začelo tisto pravo poletje s temperaturami, po katerih zdaj hrepenimo, a se bomo kaj kmalu nad njimi spet pritoževali.
Vsi se na dopust radi podamo brez skrbi ter se lahkotno prepustimo novim doživetjem, ki jih s seboj prinašajo razni izleti ali počitnice. Najmanj eno skrb več kot drugi pa imajo zagotovo lastniki psov. Ti se namreč vsako leto srečujejo z dilemo, ali svojega kosmatinčka vzeti s seboj, ga pustiti doma pri znancih in prijateljih ali pa ga zaupati popolnoma neznanim rokam, kot so na primer pasji hoteli.
Teh je v zadnjem času vse več, ob pregledovanju njihove ponudbe pa opazimo, da se cene gibljejo nekako med 15 in 20 evrov na dan, odvisno od tega, kje je hotel. V ceno so običajno zajeti namestitev, hrana in sprehodi, ponekod tudi krtačenje. Precej pasjih hotelov kot ugodnost ponuja vsak sedmi dan brezplačen, dodatne ugodnosti dobite tudi, če psu pustite svojo hrano. Nekoliko več vam bodo zaračunali za varstvo mladičkov ali velikih pasem. Da ga sprejmejo v svojo oskrbo, mora biti pes zdrav in cepljen.
Omogočite mu udoben prevoz
Če se odločite, da boste dopust preživeli skupaj s psom, Zakon o zaščiti živali določa posebne pogoje za njihov prevoz. Psom je treba omogočiti udobno in predvsem varno vožnjo z uporabo transportnih boksov, med potovanjem se je treba večkrat ustaviti, da se lahko vaš ljubljenček pretegne, osveži s hladno vodo in opravi potrebo. Če se odpravljate na daljšo pot, načrtujte vožnjo tako, da se izognete potovanju v najbolj vročem delu dneva. Žival, ki potuje z nami, naj bo deležna posebne skrbi, kot je zagotovitev ustreznega zračenja, temperature, zadostne količine zraka, vode ...
Pred potovanjem v druge države preverite, kakšne dokumente potrebujete pri prestopu meje, pa tudi, kakšne so nevarnosti kužnih in drugih bolezni na tistem območju. Psa na javnih krajih ne pozabite pripeti na povodec. Lastniki oz. skrbniki nevarnega psa morajo psu poleg povodca namestiti tudi nagobčnik.
Nikoli ga ne puščajte v vročem avtu
Psa nikoli ne puščajte zaprtega v avtomobilih, tudi če so parkirani v senci in ste jim pustili odprto okno. Temperatura v avtomobilu se namreč lahko hitro dvigne nad 50 stopinj Celzija in že nekaj minut izpostavljenosti vročini je lahko za psa, zaprtega v avtomobilu, smrtno nevarna.
Če je pes zaprt v avtomobilu ali privezan na soncu, lahko toplotni udar nastopi že v manj kot 15 minutah. Najpogostejši vidni znaki vročinskega udara pri psu so intenzivno sopenje, povečano slinjenje, pospešeno dihanje, močno pordele vidne sluznice ali cianotične vidne sluznice in nezavest, navaja Društvo za zaščito živali Ljubljana.
Če vendarle pride do vročinskega udara, se čim prej povežite z najbližjim veterinarjem. Na poti do veterinarske postaje poskušajte žival postopoma ohladiti, tako da njen trup (in ne glave!) zavijete v mokro hladno brisačo ali ga – kjer ima žival najmanj dlake – hladite z mlačno vodo. Nadaljnjo ustrezno terapijo bo po oceni posledic vročinskega udara predpisal veterinar, so ljubitelji živali nanizali nekaj nasvetov.
V primeru, da naletite na slabotno žival, ki se vročini ne more izogniti in nima na voljo pitne vode, pa nikar ne odlašajte, temveč pokličite 113.
Prihaja druga sezona Pozor, priden pes!
Po izjemno uspešni in priljubljeni prvi sezoni oddaje Pozor, priden pes! se ustvarjalci že pripravljajo na snemanje druge sezone. Tako imate še enkrat možnost, da na prevzgojo prijavite svojega psa!
Rekrutacija bo trajala samo do 1. 7. 2013!
Če imate svojega svojeglavega štirinožnega prijatelja res radi, izpolnite obrazec na spletni strani www.dominvrt.si/pridenpes in ga prijavite na prevzgojo!
Oddaje Pozor, priden pes! si lahko pogledate na VOYO in v soboto ob 18.15 na POP TV!
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.